«ERIELL Group» халқаро нефтесервис компанияси Ўзбекистон республикаси Президенти томонидан тасдиқланган углеводород хом-ашёсини қазиб олиш дастури (ПҚ-2822, 09.03.2017) бўйича ўз зиммасига олган мажбуриятини бажаришда давом этмоқда.
Ҳусусан компания томонидан «Ўзбурғунефтегаз» АЖ билан ҳамкорликда 54 та бурғулаш ускуналари ёрдамида конларда бурғулаш ва қайта жиҳозлаш ишлари олиб борилмоқда. Айни пайтда 800 минг погонометр тоғ жинслари бурғуланиб, 248 қудуқни бурғулаш ишлари якунланди (238таси қурилиши якунланди, 229таси тармоққа уланди). Бу эса Ўзбекистон Республикаси керакли бўлган углеводородлар қазиб олишни қўллаб-қувватлаш ва кучайтириш имконини беради.
Таъкидлаш жоиз, «ERIELL Group» бурғулаш тезлигини сезиларли даражада ошириш ва сифат даражасини кўтариш билан бирга янгидан-янги технологияларни қўллаш давом этмоқда. Жумладан пластлар ҳажмини ошириш учун гидравлик парчалаш (ГРП) услуби кенг қўлланиляпти. Шунингдек мазкур услубнинг кўп босқичли шакли ҳам ишлатилмоқдаки, бу ўз навбатида қазиб олиш самарадорлигини оширмоқда.
Бу услуб қўлланилиши натижасида газ чиқиши бутунлай тўхтаб қолган айрим қудуқларда углеводородлар оқими анчагина оширилди. Жумладан: №6 «Шимолий Гирсан» кони (53,767 минг м³/сутка), №4 «Талимаржон» кони (70,841 минг м³/сутка), №13 «Эрназар» кони (90,170 минг м³/сутка), №22 «Янги Қоратепа» кони (13,28 минг м³/сутка), №4 «Назарқудуқ» кони (37,76 минг м³/сутка), №15 «Инам» кони (58 минг м³/сутка).
Бу билан бир вақтда янги қудуқларда ҳам қазиб олиш ҳажмини оширишга қаратилган катта ишлар амалга оширилмоқда. Хусусан, №22 рақамли «Акчалак» конида натижасида 19 минг м³/сутка газ қазиб олинган бўлса, пропант ёрдамида гидравлик парчалашдан сўнг газнинг саноат оқими суткасига 250 минг м³ га етказилди ва бу газдаги конденсат миқдори суткасига 10,8 м³ ни ташкил қилди. «Шўртан» конининг №№315, 316, 318, 319 ва 320 рақамли қудуқларида суткалик ҳажм 50 минг м³ бўлган бир пайтда юқоридаги услуб билан бу кўрсаткич суткасига 122 минг м³ га етказилди. Шунингдек, «Алан» конининг №№197, 198, 199, 200 ва 300 рақамли, «Ўртабулоқ» конининг №228, 229, 230 ва 231, «Шимолий Муборак» конининг №№50, 51 ва 52, «Жарчи» конининг №14, «Хартум» конининг №83 ва 84, «Тўртсари» конининг №№12 ва 13 қудуқларида юқори кўрсаткичларга эришилмоқда.
«ERIELL Group» халқаро нефтесервис компаниясининг келгуси режаларида углеводород хом-ашёсини қазиб олиш дастури (ПҚ-2822, 09.03.2017) бўйича 100 дан ортиқ паст дебитли қудуқларда газ оқимини ошириш учун гидравлик парчалаш услубини қўллаш мўлжалланган.

О ХОДЕ ВЫПОЛНЕНИЯ ПРОГРАММЫ УВЕЛИЧЕНИЯ ДОБЫЧИ УГЛЕВОДОРОДНОГО СЫРЬЯ
Международная нефтесервисная компания «ERIELL Group» продолжает выполнение обязательств по осуществлению работ согласно утвержденной Президентом Республики Узбекистан Программе увеличения добычи углеводородного сырья (ПП-2822 от 09.03.2017).
В частности, компанией во взаимодействии со структурными подразделениями АО «Узбурнефтегаз», с использованием 54 буровых установок, осуществляются работы по бурению и обустройству месторождений. Так, на текущий момент пробурено около 800 тысяч погонных метров горных пород и завершено бурением 248 скважин (закончено строительством – 238 и подключено – 229), что позволяет поддерживать и наращивать добычу необходимых углеводородов в Республике Узбекистан.
Следует отметить, что помимо существенного увеличения скорости бурения и улучшения его качественных характеристик, путем применения новых технологий, «ERIELL Group» активно применяется метод гидравлического разрыва (ГРП) с целью увеличения отдачи пластов, а также прорабатывается применение многостадийное ГРП, что обеспечит более высокую эффективность добычи.
В результате применения данного метода на скважинах, на которых вообще отсутствовал приток газа, удалось получить существенный промышленный приток углеводородов - No6 месторождения «Шимолий Гирсан» (53,767 тыс. м3/сут.), No4 месторождения «Талимаржон» (70,841 тыс. м3/сут.), No13 месторождения «Эрназар» (90,170 тыс. м3/сут.), No22 месторождения «Янги Коратепа» (13,28 тыс. м3/сут.), No4 месторождения «Назаркудук» (37,76 тыс. м3/сут.), No15 месторождения «Инам» (58 тыс. м3/сут.).
Одновременно, проделана большая работа, направленная на увеличение добычи, на новых скважинах. Так, на скважине No22 месторождения «Акчалак», при испытании получен приток газа 19 тыс. м3/сут., однако, после проведения гидравлического разрыва пласта пропантом, получен промышленный приток газа дебитом 250 тыс. м3/сут., с содержанием конденсата 10,8 м3/сут. На скважинах NoNo315, 316, 318, 319 и 320 месторождения «Шуртан», имевших дебит газа не более 50 тыс. м3/сут., за счет вскрытия полной мощности рифовых пластов удалось повысить их дебит до 122 тыс. м3/сут. Аналогично, более чем в два-три раза увеличены дебиты газа, нефти и конденсата на скважинах NoNo197, 198, 199, 200 и 300НН месторождения «Алан», No228, 229, 230 и 231 месторождения «Уртабулак», NoNo50, 51 и 52 месторождения «Северный Муборек», No14 месторождения «Джарчи», No83 и 84 месторождения «Хартум», NoNo12 и 13 месторождения «Туртсари» и др.
В ближайших планах международной нефтесервисной компанией «ERIELL Group», в рамках выполнения Программы увеличения добычи углеводородного сырья (ПП-2822 от 09.03.2017г.), произвести работы более чем на 100 низко-дебитных скважинах по интенсификации притока, путем гидравлического разрыв пласта.