Бугун, 2021 йил 20 январь куни соат тахминан 11:42 да Янги-Ангрен иссиқлик электр станциясининг қозон агрегатида кўмир-кукуни ҳаво аралашмасининг чақнаши содир бўлган
• Бугун, 2021 йил 20 январь куни соат тахминан 11:42 да Янги-Ангрен иссиқлик электр станциясининг қозон агрегатида кўмир-кукуни ҳаво аралашмасининг чақнаши содир бўлган
Бугун, 2021 йил 20 январь куни соат тахминан 11:42 да Янги-Ангрен иссиқлик электр станциясининг қозон агрегатида кўмир-кукуни ҳаво аралашмасининг чақнаши содир бўлган.
Кеча, 19 январь куни Янги-Ангрен иссиқлик электр станциясининг 5-сон энергоблоки қозон агрегатидаги нуқсон туфайли таъмирга чиқарилган. Бугун электр станция 560 МВт қувват билан ишлаган. 4 та энергоблок ишда, битта энергоблок заҳирада бўлган.
20 январь куни “Востокэнерготеплоизоляция” АЖ ва “Энергоқозонтозалаш” МЧЖнинг таъмирлаш ишаларини бажарадиган пудрат ташкилотлари ишни хавфсиз бажариш учун йўриқнома ўтказилиб ишга қўйилган.
Энергоблок қозон агрегатида таъмир ишларини бажариш вақтида кўмир-кукуни ҳаво аралашмасининг чақнаши содир бўлган. Натижада “Востокэнерготеплоизоляция” АЖнинг 3 нафар ходими олинган жароҳатлар натижасида вафот этган, “Энергоқозонтозалаш” МЧЖнинг 3 нафар ходими турли даражадаги куйиш жароҳатлари олишган. Айни пайтда улар шифохонада шифокорлар назорати остида, уларнинг аҳволи барқарор деб баҳоланмоқда.
Мазкур ҳолат юзасидан Энергетика вазирлиги раҳбарияти, Фавқулотда вазиятлар вазирлиги ва бошқа тегишли идора вакиллари Янги-Ангрен иссиқлик электр станциясига зудлик билан етиб боришган.
Ҳозирда тегишли тергов орган ходимлари томонидан ходисанинг асосий сабаблари ўрганилмоқда. Ходиса сабаблари тўғрисида расмий маълумотлар батафсил берилади.
Пудрат ташкилотлари ва касаба уюшма қўмиталари раҳбарияти томонидан вафот этганлар ҳамда жароҳат олганларнинг оила аъзоларига моддий ва маънавий ёрдам кўрсатилди.
Ижтимоий тармоқларда архив характеридаги видеолар тарқатилган бўлиб, бу бугунги воқеаларга алоқадор эмаслигини билдирамиз.

Сегодня, 20 января 2021 года, примерно в 11:42 в районе котельной Ново-Ангренской ТЭС произошел «хлопок» угольно-воздушной смеси
• Сегодня, 20 января 2021 года, примерно в 11:42 в районе котельной Ново-Ангренской ТЭС произошел «хлопок» угольно-воздушной смеси
Сегодня, 20 января 2021 года, примерно в 11:42 в районе котельной Ново-Ангренской ТЭС произошел «хлопок» угольно-воздушной смеси.
Вчера 19 января был выведен на ремонт энергоблок № 5 Ново-Ангренской ТЭС. Сегодня станция работала с четырьмя действующими энергоблоками мощностью в 560 МВт, один энергоблок находился в резерве.
20 января ремонтная бригада подрядных организаций АО «Востокэнерготеплоизоляция», ООО «Энергокотлоочистка», прошедшая инструктаж, а также получившая необходимый допуск на объект начала ремонтно-восстановительные работы. Во время произведения работ на котлоагрегате энергоблока №5 произошел «хлопок» угольно-воздушной смеси.
В следствии инцидента 6 человек пострадали - 3 сотрудника АО «Востокэнерготеплоизоляция» получили травмы не совместимые с жизнью, 3 сотрудника ООО «Энергокотлоочистка» получили ожоги разной степени. В данный момент они находятся в больнице под наблюдением врачей, состояние оценивается как стабильное.
С целью выяснения причин возгорания на Ново-Ангренскую ТЭС сразу же прибыли руководители Министерства энергетики, МЧС, следственных органов и другие представители профильных ведомств.
В настоящее время следственными органами выясняются причины произошедшего, после чего будет дана официальная информация.
Со стороны руководителей подрядных организаций, профсоюзных комитетов семьям погибших и пострадавших оказана материальная и моральная помощь.
Хотим обратить внимание, что по данному происшествию в социальных сетях была распространена видео съёмка архивного характера, которая не соответствует действительности произошедшего сегодня.