Ўзбекистон Энергетика вазири Саудия Арабистони Инвестициялар вазири билан музокаралар ўтказди
Жорий йилнинг 24 январь куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султонов Саудия Арабистони Қироллиги инвестициялар вазири Xалед ал-Фалех билан музокаралар ўтказди.
Музокаралар Сирдарё вилоятининг Ширин шаҳрида “ACWA Power” компанияси иштирокида қуввати 1500 МВт бўлган иссиқлик электр станцияси қурилишининг расмий очилиш маросими арафасида бўлиб ўтди. Учрашув аввалида Xалед Ал-Фалех Саудия Арабистони делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи пандемия оқибатида юзага келган узоқ давом этган карантиндан кейинги хорижга илк сафари эканини қайд этди.
Инвестициялар вазири 2017 йилдаги Тошкент шаҳрига сўнги ташрифидан бери Ўзбекистон иқтисодиёти трансформацияси 100 йилга илгарилаб кетганини таъкидлади. Энергетика секторида ҳам мисли кўрилмаган ўзгаришлар рўй берди, электр энергиясини ишлаб чиқариш ҳажми ҳам ортмоқда, қуёш ва шамол энергетикаси соҳаси ҳам ривожланмоқда.
Арабистон томони замонавий босқичда Ўзбекистонда бизнес юритишдаги очиқлик ва профессионаллик алоҳида қайд этилди, бунга мамлакат Президентининг лидерлик фазилатлари туфайли эришилгани ва бу йирик инвесторлар ҳамда энергетика компанияларига Ўзбекистоннинг истиқболли энергетика бозорига кириб келиш имконини берганини таъкидлади.
Xалед Ал-Фалех шунингдек, “ACWA Power” томонидан амалга оширилаётган Сирдарё вилоятида иссиқлик электр станциясини қуриш лойиҳаси Саудия Арабистони компаниялари томонидан мамлакат иқтисодиётининг бошқа соҳаларида амалга оширилаётган кенг кўламли инвестициялар учун фақат бошланиши эканлигига ишонч билдирди.
Шунингдек делегация раҳбари томонидан Ўзбекистон Президентининг илмий марказ ташкил этиш орқали водород энергетикасини ривожлантириш бўйича стратегик қарори ҳам алоҳида қайд этилди. Саудия томони Ўзбекистонда “ACWA Power” компанияси билан ҳамкорликда илмий-тадқиқот маркази ташкил этиш бўйича бошланаётган лойиҳаси доирасида водород энергетикаси соҳасида ҳамкорлик қилишдан умиди катта эканини таъкидлади.
Саудия Арабистони босқичма-босқич анъанавий энергия манбаларидан экологик тоза энергия манбаларига ўтиш бўйича стратегияни амалга оширмоқда. Xалед Ал-Фалех таъкидлашича, Ўзбекистон минтақада энг йирик энергетика қироли бўлиш учун зарур салоҳиятга эга ва бу борада Саудия Арабистони стратегик ҳамкор бўлиш, катта ҳажмдаги инвестициялар ва водород энергетикаси сингари илғор технологиялар жалб қилиш, шунингдек малакали кадрларни ўқитиш дастурини жорий этишга тайёр эканини қайд этди.

Министр энергетики Узбекистан провел переговоры с Министром инвестиций Саудовской Аравии
24 января 2021 года состоялись переговоры министра энергетики Республики Узбекистан Алишера Султанова и министра инвестиций Королевства Саудовская Аравия Халеда Аль-Фалиха.
Переговоры прошли в преддверии официальной церемонии начала строительства теплоэлектростанции в г. Ширин, Сырдарьинской области мощностью 1500МВт при участии компании «Acwa Power».
Как отметил в начале встречи Халед Аль-Фалих, данный приезд делегации Саудовской Аравии в Узбекистан является первым зарубежным визитом после длительного карантина, вызванного пандемией.
Министр инвестиций подчеркнул, что со времени своего последнего визита в г. Ташкент в 2017 году, он видит, что трансформация экономики Узбекистана сделала скачок на 100 лет. Беспрецедентные изменения произошли и в энергетическом секторе, наращивается выработка электроэнергии, развивается солнечная и ветровая энергетика.
Арабской стороной была особо подчеркнута открытость и профессионализм в ведении бизнеса в Узбекистане на современном этапе, что стало возможным благодаря лидерским качествам Президента страны и позволило крупным инвесторам и энергетическим компаниям войти на перспективный узбекский энергетический рынок.
Халед Аль-Фалих также выразил уверенность, что реализуемый компанией ACWA Power проект по строительству ТЭС в Сырдарьинской области – только начало для крупномасштабных инвестиций саудовских компаний и в другие секторы экономики страны.
Также, главой делегации было отмечено стратегическое решение Президента Узбекистана по развитию водородной энергетики путем создания научного центра. Саудовская сторона подчеркнула, что питает большие надежды на сотрудничество в сфере водородной энергетики в рамках начинающего проекта по созданию научно-исследовательского центра по водородной энергетике в Узбекистане с компанией ACWA Power.
Саудовская Аравия реализует стратегию по постепенному переходу от традиционных к экологически-чистым источникам энергии. Аль-Фалих сказал, что Узбекистан обладает необходимым потенциалом, чтобы стать крупнейшим энергетическим игроком в регионе и Саудовская Аравия готова стать стратегическим партнером, привлечь крупные инвестиции и передовые технологии, такие как водородная энергетики, а также наладить программы по обучению квалифицированных кадров.
По итогам переговоров сторонами достигнута договоренность о наращивании сотрудничества в энергетической сфере.