Наманганда электр энергиясидан 21 та ноқонуний равишда фойдаланиш ҳолатлари аниқланди
Амалга оширилаётган тарғибот ва кўплаб огоҳлантиришлар ҳамда белгиланган тартибда чоралар кўрилганига қарамай, “Электр энергиясидан фойдаланиш қоидалари”га риоя қилмаслик ҳолатлари аниқланмоқда. 2020 йил декабрь ва 2021 йил январь ойларида “Ўзэнергоинспекция” Наманган ҳудудий бўлими ва “Наманган ҲЭТК” АЖ билан биргаликда жами 21 та қоидабузарлик ҳолатлари маълум бўлиб, 182 330 647 сўм ҳисобга олинмаган электр энергия миқдори қайта ҳисоб-китоб қилинди.
Хусусан, Наманган шаҳри Давлатобод тумани ҳудудида жойлашган “Ботир Мухаммадали” МЧЖ электр тармоғига ўзбошимчалик билан ноқонуний уланиб фойдаланганлиги аниқланди. Мазкур қоидабузарликдан сўнг ўрнатилган тартибда далолатнома расмийлаштирилди. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг  2018 йил 12 январдаги 22-сонли қарори билан тасдиқланган “Электр энергиясидан фойдаланиш қоидалари”га асосан 24 840 000 сўм ҳисобга олинмаган электр энергияси миқдори ҳисобланди.
Бу каби ҳолат Чуст тумани “Ободонлаштириш” бошқармасида ҳам кузатилди. Унга кўра 16 372 000 сўм ҳисобга олинмаган электр энергияси миқдори ҳисобланди.
Жорий йилнинг 20 январь куни Чортоқ туманидаги 6-, 18- ва 28-сонли мактабгача таълим муассасаларида қоидабузарлик ҳолатлари аниқланиб, “Электр энергиясидан фойдаланиш қоидалари”га асосан жами 5 850 000 сўм ҳисобга олинмаган электр энергияси миқдори ҳисобланди.
Ўтказилган ўрганишлар давомида “Ўзэнергоинспекция” Наманган ҳудудий бўлими мутахассислари томонидан тадбиркорлик субъектлари ва ижтимоий соҳа ходимларига амалдаги электр энергетикасига оид  қарор ва қоидалар бўйича тушунтиришлар берилди.

В Намангане выявлен 21 случай незаконного пользования электроэнергией
В Наманганской области за неполные два месяца - декабрь 2020 года и январь 2021 года - выявлен 21 случай правонарушений, связанных с незаконным пользованием электроэнергией.
В результате Наманганским территориальным отделением «Узэнергоинспекции» и АО «Наманганский ТПЭС» осуществлен перерасчет неучтенной электроэнергии на сумму 182 млн. 330 тыс. 647 сумов.
В частности, выявлено незаконное подключение к электросети ООО «Ботир Мухаммадали», расположенного в Давлатабадском районе Наманганской области. После обнаружения данного правонарушения в соответствующем порядке оформлен акт.  Согласно «Правилам пользования электрической энергией», утвержденным постановлением №22 Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 января 2018 года был произведен перерасчет неучтенной электрической энергии на 24 млн. 840 тыс. сумов.
Подобный случай наблюдался и в Управлении благоустройства Чустского района. В этой связи произведен перерасчет неучтенной электроэнергии на сумму 16 млн. 372 тыс. сумов.
20 января нынешнего года в дошкольных образовательных учреждениях №6, №18 и №28 Чартакского района были также выявлены подобные правонарушения, сумма неучтенной электроэнергии составила 5 млн. 850 тыс. сумов.
Подобные правонарушения встречаются, несмотря на постоянно  осуществляемую пропаганду законных правил пользования электроэнергией, принимаемые меры и выносимые предупреждения.
В ходе проведенного мониторинга законности пользования электроэнергией, специалистами Наманганского территориального отделения «Узэнергоинспекции» в очередной раз разъяснены субъектам предпринимательства и работникам социальной сферы действующие постановления и правила, касающиеся пользования электроэнергией.