Энергетика вазирлиги Штаби томонидан Сирдарё вилоятидаги 224 та маҳалланинг энергия таъминоти танқидий ўрганилди
• Энергетика вазирлиги Штаби томонидан Сирдарё вилоятидаги 224 та маҳалланинг энергия таъминоти танқидий ўрганилди
Энергетика вазирлиги Маҳалла ва оилани қўллаб қуватлаш вазирлиги билан ҳамкорликда Сирдарё вилоятининг жами 224 та, шу жумладани Сирдарё туманининг 38 та маҳалласида бугунги кундаги электр энергия, табиий ва суюлтирилган газ ҳамда кўмир таъминотидаги муаммоли  масалалар танқидий ўрганилди.
Ўрганиш давомида Сирдарё туманидаги 23 та маҳаллани электр энергияси, 15 та маҳаллани табиий газ, 14 маҳаллани суюлтирилган газ ҳамда 14 та маҳалланинг кўмир таъминоти билан боғлиқ муаммолари борлиги  аниқланди.
Энергетика вазирлиги ишчи Штаби томонидан Сирдарё туманида ўтказган сайёр йиғилишида, тизим корхоналарига аниқланган муммоларни бартараф этиш бўйича 10 кун муддатда бажарилиш вақти ва масъуллари аниқ белгиланган чора тадбирлар режасини ишлаб чиқиш ва барча тадбирларни 2021 йил 1 сентябргача тўлиқ якунлаш топшириғи берилди.
Шу куннинг ўзида Энергетика вазирлиги ва тизим корхоналари томонидан Сирдарё туманининг “Камолот” маҳалласидаги муммоларни жойида хал этиш чоралари кўрилди. Жумладан, шу куни маҳаллага 15 тонна суюлтирилган газ, 5 тонна кўмир ёқилғиси тарқатилди. Маҳалладаги “Темир дафтар”га киритилган 4 та хонадонга кўмир ва 2 та хонадонга газ плитаси ҳомийлик асосида етказиб берилди. Бундан ташқари электр энергиясида узилишларни олдини олиш мақсадида 4 та эскирган сим ёғочлар янгисига алмаштирилди.
Энергетика вазирлиги ишчи Штаби бошқа ҳудудлар маҳаллаларида ҳам электр энергия, табиий ва суюлтирилган газ ҳамда кўмир таъминотидаги муаммоли масалаларни аниқлаш ва уларни бартараф этиш бўйича ишларни давом эттирмоқда.

Штаб Минэнерго критически изучил энергоснабжение 224 махаллей в Сырдарьинской области
Министерство энергетики Республики Узбекистан и Министерство по поддержке махалли и семьи провели изучение имеющихся проблем в снабжении электроэнергией, природным и сжиженным газом, угольной продукцией в 224 махаллях Сырдарьинской области, в том числе 38 махаллях Сырдарьинского района.
В ходе изучения установлено, что в Сырдарьинском районе в 23 махаллях имеются проблемы со снабжением электроэнергией, в 15 - природным газом, в 14 махаллях – с поставками сжиженного газа и в 14 – угольной продукции.
В ходе выездного заседания Министерства энергетики совместно со специалистами причастных территориальных подразделений разработан план по устранению самых актуальных проблем в течение 10 дней, а также график необходимых мероприятий до конца 2021 года для профилактики таких вопросов в будущем.
К 1 сентября ожидается выполнение основных плановых мероприятий и анализ состояния дел в подготовке к предстоящему осенне-зимнему периоду.
В ходе выездного заседания были также приняты меры по решению на месте проблем, выявленных в махалле «Камолот» Сырдарьинского района. В частности, жителям махалли роздали 15 тонн сжиженного газа в бытовых баллонах и 5 тонн угля.
Кроме того, на спонсорской основе поставлена угольная продукция в 4 домохозяйства, а также обеспечены газовыми плитами еще 2 домохозяйства, в связи с тем, что семьи, проживающие в них, внесены в «Железную тетрадь».
Вместе с этим, 4 устаревших опоры линии электропередачи были заменены на новые для предотвращения перебоев в подаче электроэнергии.
Министерство энергетики продолжит работу на местах по выявлению и устранению проблем с поставками электроэнергии, природного и сжиженного газа, угольной продукции и в других регионах.