ЕВРОПА КОМИССИЯСИ ДЕПАРТАМЕНТИ РАҲБАРИ ЕВРОПА ЭНЕРГЕТИКА КОМПАНИЯЛАРИНИ ЎЗБЕКИСТОН ЭНЕРГЕТИКАСИГА ИНВЕСТИЦИЯ КИРИТИШГА ЧОРЛАДИ
• ЕВРОПА КОМИССИЯСИ ДЕПАРТАМЕНТИ РАҲБАРИ ЕВРОПА ЭНЕРГЕТИКА КОМПАНИЯЛАРИНИ ЎЗБЕКИСТОН ЭНЕРГЕТИКАСИГА ИНВЕСТИЦИЯ КИРИТИШГА ЧОРЛАДИ
Шу йилнинг 26 сентябрида Брюссель шаҳрида Ўзбекистон Республикасининг Энергетика вазирининг биринчи ўринбосари бошчилигидаги делегацияси Ўзбекистоннинг энергетика секторида амалга оширилаётган ислоҳотларга бағишланган семинарда иштирок этди.
Ушбу семинар Ўзбекистон Республикасининг Бельгиядаги элчихонаси кўмагида Осиё тадқиқотлари Европа институти томонидан ташкил қилинган.
Семинарда 90 дан ортиқ киши, жумладан, Европарламентнинг Марказий Осиё бўйича делегацияси раҳбари, Европа комиссияси, АҚШ, Европа ва Осиё мамлакатлари дипломатик корпуси вакиллари, шунингдек, Европанинг энергетика компаниялари раҳбарлари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирининг биринчи ўринбосари Жўрабек Мирзамаҳмудов семинар иштирокчиларини Ўзбекистонда амалга оширилаётган, мамлакатнинг инвестицион жозибадорлигини оширишга қаратилган ва соҳада бозор механизмлари жорий қилинишини таъминлаётган кенг кўламли ислоҳотлар жараёни, генерацияга тўғридан тўғри хусусий инвесторларни жалб қилиш, самарали технологияларни жорий қилаётган аҳоли ва тадбиркорларни рағбатлантириш чоралари билан таништирди.
Семинар якунлари бўйича Европа комиссиясининг халқаро алоқалар бўйича департаменти раҳбари Ўзбекистон Республикасида амалга оширилаётган ислоҳотларга юқори баҳо берди ва шуни таъкидладики, мамлакатда катта ўзгаришлар кузатилмоқда, улар халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашга кўмаклашади. Айни пайтда Европанинг энергетика компанияларини Ўзбекистон Республикаси энергетика соҳасига инвестиция киритишга даъват этди. ЕИ энергия самарадорлиги соҳасида катта тажрибага эга эканлиги, энергияни тежовчи технологияларни жорий қилиш, карбонат ангидрид гази чиқарилишини камайтириш бўйича тажрибаси билан бўлишишга тайёр эканлигини қайд этди.
Унда қайта тикланувчан энергия манбаларини жорий қилиш режалари алоҳида таъкидланди ва ЕИ уларга катта қизиқиш билдирди. Янги кўникмалар ва технологиялар таклиф қилинди.
"Ансальдо" компанияси тақдимотида водород асосида заҳира қувватларини яратиш орқали ҚЭМ дан фойдаланиш бўйича янги технологик ечимлар таклиф қилинди ва у иштирокчиларда алоҳида қизиқиш уйғотди.

26 сентября в г. Брюссель делегация Республики Узбекистан во главе с Первым заместителем министра энергетики, приняла участие в семинаре, посвященном проводимым реформам в энергетическом секторе Узбекистана. Данный семинар организован Европейским институтом Азиатских исследований при поддержке Посольства Республики Узбекистан в Бельгии.
В семинаре приняли участие более 90 человек, в частности глава делегации Европарламента по Центральной Азии, Представители Европейской Комиссии, дипкорпуса США, европейских и азиатских стран, а также руководители энергетических компаний Европы.
Первый заместитель министра энергетики Ж.Мирзамахмудов ознакомил участников семинара с ходом реализаций проводимых масштабных реформ в Узбекистане, направленных на повышение инвестиционной привлекательности страны и обеспечивающей внедрение рыночных механизмов в отрасли. О принимаемых мерах по привлечению прямых частных инвесторов в генерацию, стимулированию населения и предпринимателей, внедряющих энергоэффективные технологии.
По итогам семинара Глава департамента Европейской комиссии по международным отношениям высоко отметила проводимые реформы в Республике Узбекистан и подчеркнула, что в стране наблюдается большие изменение, способствующие укреплению международного сотрудничества и призвала Европейские энергетические компании инвестировать в энергетику Республики Узбекистан. Ею было отмечено, что ЕС имеет большой опыт по энергоффективности и готов поделиться своим опытом по внедрению энергоэффективных технологий и снижению выбросов углекислого газа. Отдельно были отмечены планы по внедрению ВИЭ, в которых ЕС также выразила большую заинтересованность и готовность делиться навыками и технологиями.
Особому вниманию была привлечена презентация компании Ансальдо, которая представила новые технологические решения по использованию ВИЭ в комбинации с созданием резервных мощностей на основе водорода.