Ўзбекистон ва Aфғонистон энергетика соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантирмоқда
2021 йилнинг 1 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Aлишер Султонов Aфғонистон Ислом Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари Муҳаммад Шокир Коргар билан музокаралар ўтказди.
Учрашув Афғонистон Ислом Республикаси (АИР) Ташқи ишлар вазири Муҳаммад Ҳаниф Aтмар бошчилигидаги АИР делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи доирасида бўлиб ўтди.
Aфғонистон томони Ўзбекистонга электр таъминотини ўрнатишда кўрсатаётган доимий ёрдами, шунингдек, чегара савдосини ривожлантириш ва Aфғонистон фуқароларининг Ўзбекистонда олий маълумот олишлари учун шарт-шароитлар яратиш бўйича мамлакатимизнинг олиб бораётган сиёсати учун самимий миннатдорлик билдирди.
Шунингдек, Aфғонистон томони ўз ҳудудида 500 кВ кучланишли Сурхон-Пули-Хумри электр узатиш тармоғини қуриш лойиҳаси доирасида иш олиб бориш учун барча зарур чораларни кўришини таъкидлади. Ушбу лойиҳани амалга ошириш мамлакат раҳбариятининг алоҳида назоратида эканлиги таъкидланди.
Шунингдек, жаноб Коргар Ўзбекистоннинг энергетика тармоғида электр энергияси ишлаб чиқариш ҳажмини оширишга қаратилган ислоҳотларни юқори баҳолади. Бунинг дастлабки натижаларидан бири сифатида Сирдарё вилоятида Саудия Aрабистонининг ACWA Power компанияси томонидан янги иссиқлик электр станциясини қуриш бўйича ишларнинг бошланганини алоҳида таъкидлади.
Томонлар шериклик лойиҳаларини амалга ошириш жараёни, шунингдек, ҳамкорликнинг янги истиқболли йўналишларини муҳокама қилдилар, ушбу соҳаларда қўшма тадбирларни амалга оширишни тезлаштириш тўғрисида келишувга эришилди.

Узбекистан и Афганистан развивают энергетическое сотрудничество
1 февраля 2021 года министр энергетики Республики Узбекистан Алишер Султанов провел переговоры с руководителем Администрации Президента Исламской Республики Афганистан Мухаммадом Шокиром Коргар.
Встреча состоялась в рамках визита в Узбекистан делегации Исламской Республики Афганистан во главе с Министром иностранных дел ИРА Мухаммадом Ханифом Атмар.
Афганская сторона выразила искреннюю благодарность Узбекистану за постоянное содействие в вопросах налаживания поставок электроэнергии, а также проводимую политику нашей страны по развитию приграничной торговли и созданию условий для получения высшего образования в Узбекистане афганскими гражданами.
Афганской стороной было также отмечено, что ИРА предпримет все необходимые меры для осуществления работ в рамках проекта строительства линии электропередачи 500 кВ Сурхан-Пули-Хумри на своей территории. Было подчёркнуто, что реализация данного проекта находится на особом контроле руководства страны.
Также г-н Коргар высоко оценил реформы энергетической сферы Узбекистана, нацеленные на увеличение объемов производства электроэнергии, одним из первых результатов которых является начало работ по строительству компанией ACWA Power (Саудовская Аравия) новой теплоэлектростанции в Сырдарьинской области.
Сторонами обсужден ход реализации партнерских проектов, а также новые перспективные направления сотрудничества, достигнута договоренность об ускорении реализации совместных мероприятий в данных направлениях.