МТО лойиҳаси доирасида Jizzakh Petroleum олтита шартномани имзолади
Фаолияти Ўзбекистоннинг энергетика соҳасини ривожлантиришга қаратилган Jizzakh Petroleum нефть-газ компанияси Ўзбекистонда метанолдан-олефинлар (МТО) технологиясига асосланган янги газ-кимё мажмуаси қурилишида сезиларли ютуқларга эришгани ҳақида хабар беради.
Jizzakh Petroleum лойиҳанинг йирик сармоячиси бўлиб, Ўзбекистоннинг Бухоро вилоятида амалга ошириладиган бу лойиҳа доирасида табиий газни монетизация қилиш орқали маҳаллий хомашёдан фойдаланган ҳолда экспортга йўналтирилган ва мамлакат ичида юқори талабга эга юқори қўшимча қийматга эга маҳсулотлар ишлаб чиқаради. ГКМнинг яратилиши келажакда маҳаллий тўқимачилик саноатининг ривожланишига, шунингдек автомобилсозлик ва қурилиш саноатида импорт ўрнини босишига ва ишлаб чиқариш ҳажмининг ошишига олиб келади.
Ҳамкор Wооd билан бирга амалга оширилган чуқур тадқиқотлар ва таҳлиллар асосида етакчи халқаро компаниялар билан 2021 йил январида ва февраль ойи бошларида олтита технологик лицензия шартномалари имзоланди.
Компания Технология
Chemtex (Invista)
(АҚШ)
ПЭТ
Scientific Design
МЭГ
Versalis
(Италия)
ПЭНП / ЭВА
Haldor Topsoe
(Дания)
Метанол
Grace
ПП
Sinopec
(Хитой)
МТО
Ушбу янги марраларга 2020 йил сентябрь ойида қурилиш майдончаси танланганлиги ҳамда консалтинг ва техник шериклар – IHS Markit, Nexant  ва Wood томонидан маркетинг ва техник-иқтисодий тадқиқотларнинг якунланиши эълон қилинганидан сўнг эришилди.
Бошқа муҳим марралар қуйидагилардан иборат:
- Jizzakh Petroleum лойиҳанинг ҳуқуқий маслаҳатчиси сифатида White & Case компаниясини ва атроф-муҳит ва ижтимоий таъсирни баҳолаш бўйича маслаҳатчи сифатида Mott MacDonald компаниясини жалб қилди;
- Wооd билан FEED бўйича шартнома имзоланди;
- FEEDни молиялаштириш учун SACE (Италиянинг экспорт кредит агентлиги) ва Bank Intesa Sanpaolo (Италия) дан расмий ният хатлари олинди;
- Полимер маҳсулотларини сотиш бўйича Marco Polo International (АҚШ) ва KTM Kimyevi Maddeler (Туркия) компаниялари билан музокаралар олиб борилди.
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султонов шундай деди:
“Ўзбекистон ҳукумати Бухорода барпо этиладиган ушбу мажмуа бўйича эришилган ютуқларни мамнуният билан қутлайди. Биз ушбу лойиҳани Ўзбекистон ва халқаро шериклар ўртасидаги келажакдаги ўзаро ҳамкорликнинг намунаси деб биламиз. Ушбу ҳамкорлик мамлакатимиз ҳукумати ва хусусан, Энергетика вазирлиги томонидан амалга оширилаётган жадал ривожланиш дастурининг калитидир. Ўтган йили қурилиш майдончасини танлаш якунланганидан сўнг, Jizzakh Petroleum иштирпокидаги музокаралар шу қадар тезкорлик билан асосий халқаро лицензиячилар билан қатор келишувлар имзоланганидан хурсандмиз”.

В рамках проекта МТО Jizzakh Petroleum подписано шесть соглашений
Jizzakh Petroleum нефтегазовая компания, деятельность которой направлена на развитие энергетического сектора Узбекистана, объявляет о значительном прогрессе в строительстве нового газохимического комплекса в Узбекистане на основе технологического процесса превращения метанола в олефины (МТО).
Jizzakh Petroleum является крупным инвестором проекта, расположенного в Бухарской области Узбекистана, который будет использовать местное сырье для монетизации природного газа за счет производства востребованной в стране продукции с высокой добавленной стоимостью и продукции ориентированной на экспорт. Создание будущего ГХК приведет к внутреннему развитию текстильной промышленности, а также импортозамещению и росту производства в автомобильной и строительной отраслях.
На основе углубленных исследований и оценок, проведенных с партнером Wood в начале февраля 2021 года, было подписано шесть лицензионных соглашений с ведущими международными компаниями.
Компания Технология
Chemtex (Invista)
(США)
ПЭТ
Scientific Design
МЭГ
Versalis
(Италия)
ПЭНП / ЭВА
Haldor Topsoe
(Дания)
Метанол
Grace
ПП
Sinopec
(Китай)
МТО
Эти вехи следуют за объявлением в сентябре 2020 года о выборе площадки и завершении маркетинговых и технико-экономических исследований консалтинговыми и техническими партнерами - IHS Markit, Nexant и Wood.
Другие вехи включают:
- Jizzakh Petroleum привлёк White & Case в качестве юридического консультанта проекта и Mott MacDonald в качестве консультанта по оценке экологического и социального воздействия;
- Подписано соглашение с компанией Wood по FEED;
- Официальные письма о намерениях были получены от SACE (экспортно-кредитное агентство Италии) и Bank Intesa Sanpaolo (Италия) для финансирования FEED;
- Состоялись переговоры с Marco Polo International (США) и KTM Kimyevi Maddeler (Турция) о закупке полимерной продукции.
Министр энергетики Республики Узбекистан Алишер Султанов сказал:
«Правительство Узбекистана приветствует тот прогресс, который достигнут в отношении данного Бухарского комплекса. Мы рассматриваем этот проект как модель для будущего взаимодействия между Узбекистаном и международными партнерами. Такое партнерство является ключом к программе ускоренного развития, которую реализует правительство нашей страны и, в частности, Министерство энергетики. Завершив выбор площадки только в прошлом году, мы рады, что обсуждения с Jizzakh Petroleum так быстро привели к этой серии соглашений с основными международными лицензиарами».