Делегация Сирдaрё ИЭС қурилиш майдонига ташриф буюрди
Жорий йилнинг 8 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари Очилбой Раматов, Энергетика вазири Aлишер Султонов ва бошқа масъул мутахассислардан иборат делегация Сирдарё вилоятида барпо этилаётган янги ИЭС қурилиш майдонига ташриф буюрди.
Лойиҳа Саудиянинг ACWA Power компанияси томонидан амалга оширилмоқда. Янги ИЭС қурилишининг бошланиши 2021 йил 24 январда берилган эди.
Қуввати 1500 МВт бўлган Сирдарё иссиқлик электр станциясини қуришда тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилиш бўйича лойиҳани амалга ошириш Ўзбекистон энергетика соҳасида янги формат – давлат-хусусий шериклик (ДХШ) ни жорий этиш натижаси бўлди.
Шу билан бирга, ACWA Power компанияси энг замонавий дизайн ечимлари ва энергияни тежайдиган технологиялардан фойдаланишни режалаштирмоқда. Бу эса, ушбу лойиҳанинг самарадорлигини 60 фоизга етказиш имконини беради. Бу янги иссиқлик электр станциясида электр энергиясини ишлаб чиқариш учун табиий газдан фойдаланадиган ҳозирги иссиқлик электр станцияларидан деярли икки баравар кўпроқ тежаш имконини беради.
Умумий тахминий қиймати 1,2 миллиард долларни ташкил этадиган мазкур ИЭСнинг қурилиши Энергетика вазирлиги, Ўзбекистон Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Саудиянинг ACWA Power компанияси ўртасида 2020 йил март ойида имзолаган ҳамкорлик шартномаси асосида бошланди.

Строительство Сырдарьинской ТЭС посетила делегация
8 февраля т. г. строительную площадку будущей ТЭС в Сырдарьинской области посетила делегация, в составе первого заместителя Премьер-министра Узбекистана Ачилбая Раматова, министра энергетики Алишера Султанова и других ответственных лиц.
Проект реализуется саудовской компанией ACWA Power. Старт началу строительства новой ТЭС был дан 24 января 2021 года.
Реализация проекта по привлечению прямых иностранных инвестиций в строительство Сырдарьинской теплоэлектростанции мощностью 1500 МВт стал результатом внедрения в энергетической сфере Узбекистана нового формата – государственно-частного партнерства (ГЧП).
При этом ACWA Power планирует использовать самые современные конструкционные решения и энергоэффективные технологии, что даст возможность довести коэффициент полезного действия этого проекта до 60%. Это позволит новой ТЭС экономить почти вдвое больше природного газа в сравнении с работающими в настоящее время теплоэлектростанциями, использующими природный газ для производства электроэнергии.
Начало строительству ТЭС общей расчетной стоимостью 1,2 миллиарда долларов США было положено благодаря сотрудничеству между Министерством энергетики, Министерством инвестиций и внешней торговли Узбекистана и саудовской компанией ACWA Power, которыми в марте 2020 года было подписано соответствующее соглашение.