Расмий делегация Навоий қуёш фотоэлектр станцияси қурилиш майдонига ташриф буюрди
Жорий йилнинг 9 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари Очилбой Раматов, Энергетика вазири Aлишер Султонов ва бошқа масъул мутахассислардан иборат делегация Навоий вилоятининг Кармана туманида қуввати 100 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияси қурилиш майдонига ташриф буюрди.
Мазкур станция Президентимизнинг 2020 йил 14 апрелда “«Навоий вилоятида қуввати 100 МВт бўлган фотоэлектрик станцияни қуриш» инвестиция лойиҳасини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида инвестиция лойиҳасини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, Давлат-хусусий шериклиги асосида Бирлашган Араб Амирликларининг “Abu Dhabi Future Energy Company – Masdar” компанияси билан ҳамкорликда Навоий вилоятининг Кармана туманида қуввати 100 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияси қурилмоқда.
Ҳозирги кунда ер майдонида бошланғич ишлар амалга оширилмоқда. Ушбу жараёнда, мутахассислар учун лагерлар қуриш, техник сув ва электр энергияси ҳамда ахборот технологиялари ва коммуникация воситалари билан таъминлаш ишлари олиб борилмоқда. Лагерлар пойдеворлари қуриб битказилди. Ҳозирда, ер майдонини текислаш ва тўсиқлар билан ўраб чиқиш ишлари якунланган бўлиб, электр станцияси 2021 йилнинг тўрттинчи чорагида ишга туширилиши режалаштирилган.
Мазкур инвестиция лойиҳасининг умумий қиймати 110 миллион АҚШ долларига баҳоланган ва инвестор (“Masdar” компанияси) томонидан 100 фоиз тўғридан-тўғри молиялаштирилади.

9 февраля строительную площадку солнечной фотоэлектрической станции (ФЭС) в Карманинском районе Навоийской области посетила делегация в составе первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ачилбая Раматова, министра энергетики Алишера Султанова и других официальных лиц.
![](https://telegra.ph/file/8b28e50fa8fdc79e3ed4c.png)
Данная ФЭС строится в сотрудничестве с компанией «Abu Dhabi Future Energy Company – Masdar» (Объединенные Арабские Эмираты) в соответствии с указом Президента Республики Узбекистан от 14 апреля 2020 года «О мерах по реализации инвестиционного проекта «Строительство фотоэлектрической электростанции мощностью 100 МВт в Навоийской области».
![](https://telegra.ph/file/0f0c9a7176cd000749704.png)
В настоящее время на строительной площадке ведутся подготовительные работы, в том числе по возведению помещений для проживания специалистов, обеспечению коммуникациями, электричеством, информационными технологиями. К сегодняшнему дню завершены работы по планировке и ограждению территории.
![](https://telegra.ph/file/d85cd4f96a14990855569.png)
Ввод навоийской солнечной электростанции в эксплуатацию запланирован на четвертый квартал 2021 года.
Общая стоимость инвестиционного проекта оценивается в 110 миллионов долларов и будет на 100% напрямую профинансирована инвестором – компанией Masdar.