Бухоро НҚИЗда Ўзбекистон Республикаси илм-фанини ривожлантириш концепциясини амалга ошириш ҳолати ўрганилди
• Бухоро НҚИЗда Ўзбекистон Республикаси илм-фанини ривожлантириш концепциясини амалга ошириш ҳолати ўрганилди
Энергетика вазирининг фан ва инновациялар бўйича маслаҳатчиси ва Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлигининг ёқилғи-энергетика саноатини ривожлантириш бўлими мутахассисларидан иборат ишчи гуруҳ Бухоро НҚИЗ ишлаб чиқариш майдонларига амалий ташриф буюрди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 29 октябрдаги ПФ-6097-сонли Фармони билан “Илм-фанни 2030 йилгача ривожлантириш концепциясини 2020-2022 йилларда амалга ошириш” бўйича тасдиқланган “ЙЎЛ ХАРИТАСИ”да назарда тутилган чора-тадбирларнинг ижросини таъминлаш мақсадида таркибида: Энергетика вазирининг фан ва инновациялар бўйича маслаҳатчиси А.Х.Алимухамедов, Инновацион ривожланиш вазирлигининг Ёқилғи-энергетика тармоғини ривожлантириш бўлими бошлиғи С.А.Бердиев  ва ёқилғи-энергетика саноатини ривожланиш бўлими бошлиғи ўринбосари Б.С.Камалов, шунингдек, "Узтрансгаз" АЖ маҳаллийлаштириш ва импортни қисқартириш бошқармаси бошлиғи У.Р.Тошевдан иборат ишчи гуруҳ Бухоро НҚИЗнинг инновацион ривожланиш ҳолатини ўрганиб чиқди.
Бугунги кунга келиб, БНҚИЗда Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлигининг молиялаштириши ва кўмаги ҳамда “Ўзбекнефтгаз “АЖнинг қўллаб-қувватлаши билан илмий-тадқиқот институтлари билан ҳамкорликда нефт ва газ саноатида илмий-техник тараққиётга ҳисса қўшадиган инновацион ишланмалар ва замонавий технологиялар тўлиқ татбиқ этилмоқда. Ташриф давомида республиканинг илмий-тадқиқот институтлари билан биргаликда ишлаб чиқилиб, Бухоро НҚИЗда амалга оширилган ва амалга оширилиши режалаштирилган инновацион лойиҳалар бўйича тақдимот материаллари кўриб чиқилди.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлигининг молиялаштириш ва кўмаги ҳамда, “Ўзбекнефтгаз “АЖнинг қўллаб-қувватлаши билан Ўзбекистон кимё-фармацевтика илмий тадқиқот институти (ЎзКФИТИ) томонидан 5150 кг миқдорида импорт ўрнини босувчи Уз-AД-1 русумли маҳаллий адсорбент ишлаб чиқилган ва Бухоро НҚИЗ мавжуд саноат қурилмаси 21-Д-06да юклаган ҳолда саноат-тажриба синовлари бошланган. Натижада 20 000 АҚШ долл. миқдорида валюта маблағлари тежалган.
Шу билан бирга ушбу институт билан “Фаоллаштирилган алюминий оксиди ишлаб чиқариш технологиясини ишлаб чиқиш ва уни турли технологик газлар, хусусан азот газларини қуритишда тадбиқ этиш” мавзусида тузилган шартнома асосида импорт ўрнини босувчи Уз-AД-3 русумли маҳаллий адсорбентни ишлаб чиқиш бўйича ишларни амалга ошириш мақсадида Бухоро НҚИЗ Риформинг қурилмасининг 22-Y-01 жиҳози билан параллел ҳолда ишловчи тажриба адсорбери ўрнатилган ва синовлар мониторинги олиб борилмоқда.
Бухоро НҚИЗ ва “Фан ва тараққиёт” ДУК ўртасида “Хом ашё нефт таркибидаги эмулсияларни бузиб уни сув ва туздан тозалаш мақсадида кимёвий реагент “Деэмулгатор” ишлаб чиқиш ва уни тадбиқ этиш” мавзусидаги шартнома асосида маҳаллий деэмулгатор ишлаб чиқариш технологияси ишлаб чиқилиб, Бухоро НҚИЗда хом-ашё нефтни тузсизлантириш ва сувсизлантириш қурилмасида Саноат–тажриба синовлари ўтказилганлиги натижасида янги маҳаллий деэмулгаторнинг тузлар миқдори 200 мг/л гача бўлган нефтларда ижобий натижа кўрсатганлиги ўрганилди.
Шу билан бир қаторда кооперация алоқаларини ривожлантириш доирасида Ўз.Рес.ФА Умумий ва ноорганик кимё институти қошидаги “Kimyoviy texnologiya” МЧЖ томонидан ишлаб чиқарилган инновацион сузувчи понтон қурилмаларини ишлаб чиқаришга жорий этиш мақсадида 2021 йил 18-19 январ кунлари Бухоро НҚИЗнинг 55-сиғими (РВС-55)га 7236 та сузувчи понтон қурилмалари ўрнатилган.
“Ўзбекнефтгаз” АЖ Бошқарув раиси Меҳриддин Абдуллаевнинг топшириғига асосан Ўзбекистон Республикасида маҳаллий ишлаб чиқарувчилар томонидан етказиб бериладиган кимёвий реагентларни синовдан ўтказиш мақсадида: ҳаво компрессор станциясининг саноат адсорберига байпас равишда ўрнатилган синов адсорберига 2020 йил 16 декабрида 50 кг миқдорда силикагел юкланган ва ҳозирда самарадолик мониторинги олиб борилмоқда, керосинни димеркаптанлаш қурилмаси учун қўлланиладиган фаоллаштирилган кўмирларни саноат усулида синовдан ўтказиш мақсадида 12-Д-01 қурилмасининг экспериментал жиҳози тайёрланган ва керосинни димеркаптанлаш қурилмасига ўрнатиш ишлари амалга оширилган.
ЕВРО-5 маркасидаги дизел ёқилғиларининг мойловчанлик хоссаларини яхшиловчи маҳаллий қўндирма (присадка)ни қўллаган ҳолда 2021 йилнинг 25-26 январь кунлари ЕВРО-5 дизел ёқилғисининг синов-саноат партияси ишлаб чиқарилиб, лаборатория таҳлиллари ижобий натижа кўрсатганлиги ўрганилди.
Шунингдек “Бухоро нефтни қайта ишлаш заводи” ва “O’ZLITINEFTGAZ” AЖ ўртасида ўзаро илмий-техник ва ишлаб чиқариш ҳамкорлигини янада мустаҳкамлаш масалалари бўйича 2021 йил 22 январь куни томонлар иштирокида учрашув бўлиб ўтганлиги ва муҳокама этилган масалалар юзасидан “Бухоро НҚИЗ” МЧЖ ва “ЎзЛИТИнефтгаз” AЖ ўртасида 2021–2022 йилга мўлжалланган илмий-техникавий ва ишлаб чиқариш ҳамкорлигини янада кучайтириш бўйича тузилган “Йўл харитаси” ўрганилди.
Ишчи гуруҳ томонидан ишлаб чиқаришга тадбиқ этилган ҳамда синовлари ўтказилаётган ишлар жойига чиқиб ўрганилди. Шу билан бирга заводнинг марказий ва тадқиқот лабораторияси кўздан кечирилиб, лабораторияларнинг ускуналар билан жиҳозланганлиги ва илмий потенциали ўрганилди.
Мутахассислар томонидан Бухоро НҚИЗда ҳосил бўладиган нефт шлами чиқиндисини қайта ишлаш масаласида бир қанча таклифлар ўрганиб чиқилди.
Ташриф давомида илм-фаннинг ишлаб чиқаришга интеграцияси бўйича ўтказилган танқидий таҳлиллар асосида келгусида амалга оширилиши зарур бўлган ишлар белгилаб олинди.

Изучено состояние реализации концепции по развитию науки Республики Узбекистан на Бухарском НПЗ
Рабочая группа в составе советника Министра энергетики по науке и инновациям, отдела развития топливно-энергетической отрасли Министерства инновационного развития Республики Узбекистан с рабочим визитом посетили производственные площадки Бухарского НПЗ.
В целях обеспечения реализации «Дорожную карту» по реализации в 2020 — 2022 годах Концепции развития науки до 2030 года, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан Мирзиёева Ш.М. за
№УП-6097 от 29.10.2020г. рабочая группа в составе: советника Министра энергетики по науке и инновациям Алимухамедов А.Х., начальника отдела развития топливно-энергетической отрасли Министерства инновационного развития Бердиев С. А. и заместитель начальника отдела развития топливно-энергетической отрасли Камалов Б.С., а также начальник отдела локализации и импорт замещения АО «Узтрансгаз» Тошев У.Р. изучили состояние инновационного развития Бухарского НПЗ.
На сегодняшний день на БНПЗ при финансировании и содействия Министерства Инновационного развития Республики Узбекистан, а также при поддержке АО "Узбекнефтегаз" совместно с научно-исследовательскими институтами полномасштабно ведется внедрение инновационных разработок и современных технологий, способствующих научно-техническому прогрессу в нефтегазовой отрасли. В ходе визита были рассмотрены презентационные материалы по планируемым, разрабатываемым, внедренным инновационным проектам на Бухарском НПЗ реализуемым в сотрудничестве с научно-исследовательскими институтами республики.
В частности, при финансировании и содействии Министерства инновационного развития Республики Узбекистан и при поддержке АО "Узбекнефтегаз" в рамках инновационного проекта при долевом участии Бухарского НПЗ со стороны УзКФИТИ разработан и произведен отечественный адсорбент Уз-АД-1 в количестве 5150 кг взамен импортного, и начаты опытно-промышленные испытания адсорбента загруженного на действующей производственной установке 21Д06 Бухарского НПЗ. В результате чего экономия валюты составит 20 000 долларов США.
Также с данным институтом, с целью разработки местного адсорбента марки Уз-АД-3 на основании заключенного договора «Разработка технологии производства активного оксида алюминия и его внедрение для осушки различных технологических газов, в том числе азота» установлен экспериментальный адсорбер, работающий параллельно с устройством 22-Y-01 действующей установки риформинга Бухарского НПЗ и ведется мониторинг испытаний.
Согласно договора, заключенного между Бухарским НПЗ и ГУП "Фан ва тараққиёт" ТГТУ на «Разработку технологии получения и внедрения химического реагента «Деэмульгатор» для разрушения эмульсии в составе сырой нефти при ее обезвоживании и обессоливании» разработана технология производства импортозамещающего химического реагента «Деэмульгатор» и изучены полученные положительные результаты проведённых опытно-промышленных испытаний нового местного деэмульгатора в нефти с содержанием солей до 200 мг. на литр на промышленной установке по обезвоживанию и обессоливанию сырой нефти Бухарского НПЗ.
Наряду с этим, в рамках развития кооперационных связей 18-19 января 2021г. на резервуаре РВС-55 внедрено в производство 7236 шт. инновационных плавающих понтонов произведенных со стороны ООО “Kimyoviy Texnologiya” при ИОНХ АН РУз.
На основании поручения Председателя Правления АО "Узбекнефтегаз" Абдуллаева М.Р. с целью проведения испытаний химических реагентов, поставляемых местными производителями Республики Узбекистан в декабре месяце 2020 года в экспериментальный адсорбер, установленный на байпасной линии воздушной компрессорной станции загружено 50 кг силикагеля и в настоящее время ведется мониторинг эффективности, также для проведения испытаний активированного угля, используемого в ёмкости 12-Д-01 на установке димеркаптации керосина, было изготовлено и смонтировано экспериментальное устройство.
Изучены положительные результаты полученные лабораторные испытания и результаты наработки опытно-промышленной партии дизельного топлива ЕВРО-5 изготовленной ​​25-26 января 2021 года с использованием присадки местного производства улучшающей смазывающие свойства дизельного топлива с ультранизким содержанием серы ЕВРО-5.
Также изучена «Дорожная карта по дальнейшему укреплению научно-технического и производственного сотрудничества между ООО «Бухарский НПЗ» и АО «O’ZLITINEFTGAZ» на 2021-2022 гг.» разработанная в рамках проведенной встречи 22 января 2021 года специалистов завода с представителями АО «УзЛИТИнефтегаз» по вопросам дальнейшего укрепления научно-технического и производственного сотрудничества.
Со стороны рабочей группы было осуществлено посещение производственных площадок, где проводятся работы по внедрению, проведению испытаний. В месте в этим, в ходе посещения изучена укомплектованность испытательным оборудованием и научно-исследовательский потенциал центральной заводской и исследовательской лабораторий завода.
Со стороны специалистов были обсуждены вопросы связанные образованием нефтешлама, а также предложения по его переработки и утилизации.
На основании проведенного критического анализа во время визита определены ряд принятия необходимых мер по интеграции науки в производство.