Энергетика соҳасидаги рақамли технологиялар муҳокама қилинди
Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги кўмагида “Энергетика соҳасида рақамли технологияларни жорий этиш” мавзусида семинар бўлиб ўтди.
Иштирокчилар энергетика ва рақамлаштиришнинг тобора ривожланиб бораётган алоқаларини, ушбу йўналишдаги жаҳон амалиётининг энг яхши намуналарини муҳокама қилдилар. “UzAssystem” ҚК МЧЖ ва Франциянинг “Assystem AEOS” компанияси мутахассислари ушбу мавзу бўйича тақдимотлар ўтказдилар. Семинарда Ўзбекистон ҳукумати идоралари, энергетика соҳасида фаолият юритаётган бир қатор нуфузли компаниялар ва халқаро молия институтлари вакиллари ўз фикрлари билан ўртоқлашдилар.
Муҳокама давомида киритилган таклифлар энергетика тармоғида рақамли технологияларни жорий этиш бўйича эксперт тавсияларини яратишга хизмат қилиши натижасида ушбу ишларни жадал ривожлантириш мумкин бўлади.
Семинарнинг интерактив формати барча манфаатдор мутахассисларга энергетика тармоғини рақамлаштиришнинг замонавий моделлари тўғрисида ўз фикрларини билдиришларига имкон берди ва шу билан уларга республиканинг энергетика соҳасини ислоҳ қилишга ҳисса қўшиш имкониятини яратишга хизмат қилди.

Обсуждены цифровые инновации в энергосекторе
В Ташкенте состоялся семинар на тему «Применение цифровых инноваций в энергетическом секторе», организованный при поддержке Министерства энергетики Республики Узбекистан.
Участники обсудили растущую взаимосвязь между энергетикой и цифровизацией, лучшие примеры из мировой практики в этом направлении. Презентации на данную тему представили эксперты СП ООО «UzAssystem» и французской компании «Assystem AEOS». На семинаре свои мнениями поделились представители государственных ведомств Узбекистана, ряда авторитетных компаний, осуществляющие свою деятельность в энергетической отрасли, международных финансовых институтов.
Предложения, высказанные в ходе обсуждения, будут способствовать созданию экспертных рекомендаций для цифровой трансформации энергетической отрасли, без которой невозможно её дальнейшее интенсивное развитие.
Интерактивный формат семинара позволил выразить мнение о современных моделях цифровизации энергетики всем заинтересованным специалистам, тем самым предоставив им возможность внести свой вклад в реформирование энергетической отрасли республики.