Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги, шунингдек, «Иссиқлик электр тармоқлари» ва «TahiyatoshIES» АЖ томонидан мамлакатимиз ва хорижий ОАВ вакилларини Ўзбекистоннинг электр энергетика соҳаси фаолияти билан таништириш мақсадида пресс-тур ташкил қилинди. Журналистлар учун пресс-тур Қорақалпоғистон Республикасида, Нукус шаҳридан 18 км узоқликда ўтказилди.
Журналистлар ёқилғи-энергетика тармоғи объектларида бўлди, уларнинг биринчиси Қорақалпоғистон Республикаси Тахиатош шаҳрида, Амударё бўйида жойлашган Тахиатош ГЭС эди.
«TahiyatoshIES» АЖ «Иссиқлик электр тармоқлари» АЖ таркибига киради. Қуввати 28 МВт бўлган ТЭС қурилиши 1961 йилда амалга оширилган. 210 МВт ли сўнгги олтинчи навбатининг қурилиши 1990 йилда якунланган. Ҳозирги пайтда техник ва маънавий эскирган ускуналар фойдаланишдан чиқарилган ва демонтаж қилинган. Асосий ёқилғиси Бухоро конидан чиқадиган табиий газ, заҳира ёқилғиси — мазут ҳисобланади.
2015-2017 йилларда Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарорларига асосан Тахиатош ИЭС да қуввати 230-280 МВт га тенг иккита буғ-газ установкасининг қурилиши бошланган. Лойиҳанинг амалга оширилиши муддати — 2015-2021 йиллар.
Лойиҳа ўз ичига иккита буғ газ трубиналари (БГТ) қурилиши, эски ва самарасиз энергоблокларни фойдаланишдан чиқариш, энергия самарадорликни ошириш ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида электр узатиш ҳажмини ошириш тадбирларини қамраб олади.
Тахиатош ИЭС Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида асосий электр манбаи ҳисобланади. 2012 йилда ушбу ҳудудларда энг юқори юклама 466 Мегаватт (МВт) бўлгани ҳолда электр энергияси истеъмоли 2 293 млн. кВт/с ни ташкил этган. 2020 йилга келиб, энг юқори юкламаси 620 МВт бўлгани ҳолда электр энергияси истеъмоли 3 620 млн. кВт/с дан ортиши кутилмоқда.
Ишончли электр таъминоти учун, ЎзР. Ҳукумат ва «Ўзбекэнерго» ДАЖ ушбу лойиҳани устувор, деб топди, иккита БГУ ни (ҳар бири 230-280 МВт дан) қуриш, мавжуд энергоблокларни демонтаж қилишга қарор қилди.
Энергия самарали блокларни қуришга бундай ёндашув ва айни пайтда эски ва кам самарали қурилмаларнинг чиқарилишини модернизациялаш бўйича биринчи интеграцияланган модель бўлади ва энергетика секторини реструктуризация қилишга йўл очиб беради.
Лойиҳанинг умумий қиймати 678,2 млн. долларни ташкил этади, шу жумладан:
- ОТБ нинг қарз маблағлари – 300 млн.долл.;
- ЎТТЖ нинг кредит маблағлари – 230,7 млн.долл.;
- Ўз маблағлари – 27,3 млн.долл.;
- Ўзбекистон Республикаси улуши (берилган солиқ ва божхона имтиёзлари шаклида) - 120,2 млн.долл.
қуввати 230-280 МВт га тенг иккита БГҚ ишга туширилгач, станциянинг техник-иқтисодий кўрсаткичлари қуйидагиларни ташкил этади:
- станциянинг белгиланган қуввати 560 МВт ни ташкил этади;
- станциянинг йиллик энергия ишлаб чиқариш қуввати 3,0 млрд. кВт/с дан 4 млрд. кВт/с га ошади;
- сув ресурсларига бўлган йиллик талаб 293 млн. м3 дан камаяди ва йилига 159 млн. м3 ни ташкил этади.
- йилига 488,6 млн.м3 табиий газни тежайди.
- ИЭС томонидан атмосферага чиқиндилар чиқарилши 3,2 баравар камаяди.
- ишчи ва хизматчиларнинг сони – 97 киши
Қурилиш-монтаж ишларини амалга ошириш учун бош пудратичлар билан «Ўзбекэнерго» АЖ ҳамда Жанубий Кореянинг «HyundaiEngineeringCo.Ltd.» ва «HyundaiEngineering&ConstructionCo.Ltd» консорциумлари ўртасида «тайёр ҳолда» топшириш шарти билан шартнома имзоланди. Субпудратчилар — Ўзбекистон, Корея, Швейцария ва Туркиядан. Ҳозирги пайтда амалга ошириш ишларида 2009 киши, шу жумладан, 637 нафар хорижий шахслар, 1372 киши маҳаллий фуқаролар жалб қилинган.
Шартноманинг қиймат 428 999 179 долларни ташкил этди ва қуйидагича тақсимланади:
- муҳандислик-конструкторлик ишлари – 12.918.803АҚШ долл.
- ускуна етказиб бериш – 142.664.628 АҚШ долл. ва 103.960.000 евро
- қурилиш-монтаж ишлари – 152.982.569 АҚШ долл.
- хавфли чиқиндиларни демонтаж қилиш – 9.500.000 АҚШ долл.
Кадрдар тайёрлаш ҳақида сўз кетганда айтиш мумкинки, 2018-2019 йилларда 65 нафар ёш мутахассис Навоий, Тошкент ва Таллимаржон ИЭС ларида таълим олган. 2019 йил 19 сентябрда ўқиш бевосита қурилиш майдончасида ўтказилди, қурилиш якунлангунча, - бу мутахассислар БГУ эксплуатациясига тайёр бўлади.
2018 йилда Тахиатош ИЭС га GE газ турбиналари ва генераторлар етказиб берилди. Ускуналар Влиссинген (Нидерландия) портига етказилди, у ердан Ўрта ер денгизи, Қора денгиз ва Азов денгизлари орқали олиб ўтилган, сўнгра Волга-Дон канали орқали Каспий денгизига, Қозоғистондаги Куриқ портига, ундан сўнг юк автотранспорт ёрдамида Ўзбекистондаги қурилиш майдончасига етказилган.
БГУ нинг биринчи навбатининг ишга туширилиши 2010 йилга мўлжалланган.
Тахиатош ИЭС га ускуналарнинг комплекс тарзда етказиб берилиши — Ўзбекистон энергетика секторини модернизациялар лойиҳаси доирасидаги GE нинг иккинчи йирик лойиҳасидир. 2017 йилнинг охирида Тошкент ИЭС да GE ускунаси асосида 370 МВт қувватга эга янги буғ газ блоки тантанали равишда ишга туширилди.

ОТЕЧЕСТВЕННЫЕ И ЗАРУБЕЖНЫЕ СМИ ПОСЕТИЛИ ТАХИАТАШСКУЮ ТЭС
Министерством энергетики Республики Узбекистан, а также АО «Тепловые электрические сети» и АО «Tahiyatosh IES», был организован пресс-тур для иностранных и отечественных СМИ с целью ознакомления с деятельностью электроэнергетической отраслью Узбекистана. Пресс-тур для журналистов, проходил в Республике Каракалпакстан, в 18 км от города Нукус.
Журналисты посетили объекты топливно-энергетической отрасли - Тахиаташскую ТЭС, расположенную на берегу Амударьи в городе Тахиаташ, Республики Каракалпакстан.
АО «Tahiyatosh IES» входит в состав АО «Тепловые электрические сети». Строительство первой очереди ТЭС с установленной мощностью в 28 МВт, было осуществлено в 1961 году. Последняя шестая очередь мощностью 210 МВт была завершена в 1990. В настоящее время технически и морально устаревшее оборудование было выведено из эксплуатации и демонтировано. Основным топливом является природный газ Бухарского месторождения, резервным топливом – мазут.
В 2015-2017 годах в соответствии с постановлениями Президента Республики Узбекистан на Тахиаташской ТЭС началось строительство двух парогазовых установок мощностью по 230-280 МВт. Срок реализации проекта 2015-2021 гг.
Проект, включает в себя строительство двух единиц парогазовых турбин (ПГУ), вывода из эксплуатации старых и неэффективных энергоблоков, повышение энергоэффективностии увеличение объема поставки электричества в Республике Каракалпакстан и Хорезмскую область.
Тахиаташская ТЭС является основным источником электроэнергии в Республике Каракалпакстане и Хорезмской области. В 2012 году потребление электроэнергии в этих регионах составило 2 293 млн. кВт/ч с максимальной нагрузкой 466 Мегаватт (МВт). Ожидается, что к 2020 году потребление электроэнергии превысит 3 620 млн. кВт/ч, с максимальной нагрузкой 620 МВт.
Для надежного электроснабжения, Правительство РУз и ГАК «Узбекэнерго» определили проект как приоритетный и решили построить два ПГУ (по 230-280 МВт каждый), осуществить демонтаж существующих энергоблоков.
Этот подход строительства энергоэффективных блоков с выводом из эксплуатации старых и неэффективных установок будет первой интегрированной моделью по модернизации и проложит путь к реструктуризации энергетического сектора.
Общая стоимость проекта составляет – 678,2 млн. долларов, в т.ч.:
- Заемные средства АБР – 300 млн.долл.;
- Кредитные средства ФРРУ – 230,7 млн.долл.;
- Собственные6 средства – 27,3 млн.долл.;
- Вклад Республики Узбекистан (в виде предоставленных налоговых и таможенных льгот) – 120,2 млн.долл.
С вводом двух ПГУ мощностью по 230-280 МВт, технико-экономические показатели станции составят:
- установленная мощность станции составит 560 МВт;
- годовая выработка электрической энергии станции увеличится от 3,0 млрд. кВт/ч до 4 млрд. кВт/ч;
- годовая потребность в водных ресурсах уменьшится на 293 млн. м3 и составит 159 млн. м3 в год.
- сэкономит природный газ на 488,6 млн.м3 в год
- снижение уровня загрязнения атмосферы выбросами ТЭС в 3,2 раза
- количество рабочих и служащих – 97 человек
Для производства строительно-монтажных работ был подписан контракт с генеральных подрядчиков на условиях «под ключ» между АО «Узбекэнерго» и южнокорейским консорциумом «Hyundai Engineering Co.Ltd. совместно с «Hyundai Engineering& Construction Co.Ltd» и субподрядчики из Узбекистана, Кореи, Швейцарии и Турции. В настоящее время для реализации привлечены 2009 человек, в том числе иностранные граждане – 637 человек, местные – 1372 человека.
Стоимость контракта составила 428 999 179 долларов и распределяется следующим образом:
- инженерно конструкторские работы – 12.918.803 долл.США
- поставка оборудования – 142.664.628 долл.США и 103.960.000 евро
- строительно-монтажные работы – 152.982.569 долл.США
- демонтаж опасных отходов – 9.500.000 долл.США
Говоря о подготовке кадров, можно сказать, что в 2018-2019 годах 65 молодых специалистов прошли обучение в учебных центрах Невоинской. Ташкентской и Талимарджанской ТЭС. С 19 сентября 2019 года обучение проходит непосредственно на строительной площадке, к завершению строите6льства – эти специалисты будут готовы к эксплуатации новых ПГУ.
В 2018 году на Тахиаташскую ТЭС прибыли газовые турбины и генераторы GE. Оборудование было доставлено в порт Влиссинген (Нидерланды), оттуда перевезено через Средиземное, Черное и Азовское море, затем через Волго-Донский канал в Каспийское море до порта Курык в Казахстане и далее грузовым автотранспортом до стройплощадки в Узбекистане.
Запуск первой очереди ПГУ запланирован на 2020 год.
Комплексная поставка оборудования на Тахиаташскую ТЭС — уже второй крупный проект GE в рамках модернизации энергетического сектора Узбекистана. В конце 2017 года на Ташкентской ТЭС был торжественно введен в эксплуатацию новый парогазовый блок мощностью 370 МВт на основе оборудования GE.