Февраль ойида Республика бўйича 139 та ҳолатда табиий газдан ноқонуний равишда фойдаланиш ҳолатлари аниқланди
• Февраль ойида Республика бўйича 139 та ҳолатда табиий газдан ноқонуний равишда фойдаланиш ҳолатлари аниқланди
Энергетика вазирлиги, ҳудудий газ таъминоти корхоналари, ДХХ ва бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари билан ҳамкорликдаги тадбирлар давом этмоқда.
Жорий йилнинг февраль ойида олиб борилган тезкор тадбирлар давомида Республика бўйича 139 та ҳолатда улгуржи истеъмолчилар томонидан табиий газдан ноқонуний равишда фойдаланиш ҳолатлари аниқланган ва улар томонидан газ таъминоти корхоналарига етказилган зарар миқдорлари эса 3,1 млрд. сўмни ташкил этган.
Табиий газдан ноқонуний равишда фойдаланиш холатлари асосан, Давлатимиз томонидан барча имкониятлар яратилган ва ишлаб чиқариш фаолияти билан шуғулланувчи тадбиркорлик субъектлари томонидан содир этилаётганлиги ачинарли ҳолат.
Жумладан:
Хоразм вилояти “Хоразм оҳак тайёрлов” МЧЖга қарашли оҳак цехи газ тармоғига ҳеч қандай ҳужжатларсиз ноқонуний уланган ва давлат манфаатларига етказилган зарар миқдори 1,447 млрд. сўмни;
Қашқадарё вилояти “Қарши транс люкс” ХКга қарашли 1 гектар майдондаги ва фуқаро Салимов Обидга қарашли 0,6 гектар майдондаги иссиқхона хўжаликларида ҳам табиий газдан ноқонуний равишда фойдаланиб келинган, давлат манфаатларига етказилган умумий зарар миқдори 0,945 млрд. сўмни;
Навоий вилояти “Филмари” МЧЖга қарашли оҳак цехи газ тармоғига ҳеч қандай ҳужжатларсиз ноқонуний уланган ва давлат манфаатларига етказилган зарар миқдори 0,367 млрд сўмни ташкил этган.

За 17 дней с начала февраля 2021 года в ходе проверок в Узбекистане выявлено 139 случаев незаконного использования природного газа оптовыми потребителями. Ущерб, нанесенный при этом интересам государства, составил 3,1 млрд. сумов.
Оперативные мероприятия по выявлению такого рода нарушений ведутся Министерством энергетики Республики Узбекистан, региональными газовыми компаниями, СГБ и другими причастными структурами.
К сожалению, как показал анализ нарушений, в числе тех, кто незаконно использует природный газ в крупных объемах, есть и хозяйствующие субъекты которым были созданы условия с государственной поддержкой для развития предпринимательства.
Так, в Хорезмской области действовал, незаконно подключенный к газовой сети без каких-либо документов известковый цех ООО «Хорезмский известковый завод». Нанесенный ущерб составил 1,447 млрд. сумов.
В Кашкадарьинской области 1 га теплиц, принадлежащих «Карши Транс Люкс», и 0,6 га теплиц, принадлежащих Салимову Обиду, также использовали газ без наличия необходимых документов. Общий ущерб, нанесённый интересам государства составил 0,945 млрд сумов.
На незаконной основе в Навоийской области использовался природный газ в цеху по производству извести ООО «Фильмари», здесь сумма ущерба составила 367 млн. сумов.