Чортоқ тумани истеъмолчиларини энергия ресурслари билан таъминлаш борасидаги ишлар ўрганилди
Энергетика вазири ўринбосари Беҳзот Нарматов Наманган вилоятининг Чортоқ туманида бўлиб, туман ҳокимининг биринчи ўринбосари ва ҳудудий электр ва газ таъминоти корхоналари раҳбарлари билан биргаликда ушбу туман истеъмолчиларини табиий газ ва электр энергияси билан барқарор таъминлаш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳамда мавжуд муаммолар билан яқиндан танишди.
Хусусан, Дўстлик ва Мустақиллик МФЙлар ҳудудида жойлашган кўп қаватли уйларда яшовчи аҳоли билан мулоқот қилиниб, ҳудудий корхона раҳбарларига кераклик кўрсатмалар берилди. Ўрнатилган қўлбола иситиш ускуналари ва газ плиталар ёрдамида уйларни иситиш билан боғлиқ бўлган хавфлар ҳақида тушунтириш ишалари олиб борилди.
Бундан ташқари, Дўстлик (янги массив) МФЙда қурилган ва қурилаётган замонавий кўп қаватли биноларнинг газ ва электр энергияси инфратузилмаси кўздан кечирилди.
Шунингдек, “Ҳудудгазтаъминот” АЖнинг Чортоқ тумани филиалида истеъмолчиларга хизмат кўрсатиш сифатини ошириш бўйича амалга оширилган ишлар билан яқиндан танишилди. Бу борада, вилоятда амалга оширилган ишлар натижасида истеъмолчиларга яратилган қулайликларга юқори баҳо берилди.
Суҳбат давомида истеъмолчиларга кўрсатилаётган хизматлар сифатини янада ошириш бўйича кераклик кўрсатмалар берилди. Бундан ташқари, 2021-2022 йиллар куз-қиш мавсумига пухта тайёргарлик кўриш масалалари маҳаллий ҳокимият, ҳудудий электр ва газ таъминоти корхоналари раҳбарияти билан биргаликда муҳокама қилиниши натижасида мавжуд режаларга керакли ўзгартиришлар киритишга келишилди.
Маълумот учун: туманда жами 33 минг 921 нафар истеъмолчиларга замонавий АСКУЭ талабига мос электр ҳисоблагичлар ўрнатилди.
Шунингдек, 2021 йилда мазкур туман истеъмолчиларининг электр энергияси таъминотини яхшилаш мақсадида, 30 дона турли қувватдаги трансформатор пунктлари ҳамда узунлиги 74,4 км. бўлган электр узатиш тармоғи янгидан қурилади. Шу билан бирга 49 дона трансформатор пунктини ҳамда 134,7 км. электр узатиш тармоғида мукаммал таъмирланиш, 113 дона трансформатор пунктини ҳамда 193,2 км. электр узатиш тармоғида жорий таъмирлаш ишлари режалаштирилган.
“Чортоқ тумангаз” газ таъминоти бўлими томонидан жами 39 минг 104 та истеъмолчига хизмат кўрсатиб келинмоқда. Шундан аҳоли табиий газ истеъмолчилари сони 12 минг 459 та ҳамда 125 та улгуржи истеъмолчиларни ташкил қилади.
Тумандаги табиий газ етиб бормайдиган ҳамда табиий газ билан газлашмаган аҳоли хонадонларини узлуксиз равишда суюлтирилган газ билан таъминлаш мақсадида, 2020 йил январ-декабрь ойларида 3 758,3 тонна суюлтирилган газ етказиб берилди.
Бундан ташқари, туман газ таьминоти бўлими томонидан 2020-2021 йил куз-қиш мавсумини талофатсиз ўтказиш, мавжуд газдан оқилона фойдаланиш, газдан фойдаланишда газ хавфсизлик қоидаларига қатъий риоя этиш, газдан захарланиш, ёнғин ҳолатларининг олдини олиш, газ плитаси ва ясама иситиш анжомларидан фойдаланмаслик тўғрисида тумандаги кўп қаватли уй-жойларда тарғибот ишлари олиб борилмоқда.
Тумандаги аҳоли хонадонларига куз-қиш мавсумида узлуксиз равишда табиий ва суюлтирилган газ етказиб бериш мақсадида, бўлимда авария хизмати учун 1 дона Дамас, 1 дона Газел, 4 дона Исузу, 1 дона Shacman автомашиналари ажратилган.

Изучено снабжение энергоресурсами Чартакского района
Рабочая группа Министерства энергетики Узбекистана во главе с заместителем министра изучила работу по обеспечению энергоресурсами потребителей Чартакского района Наманганской области.
Заместитель министра энергетики Бехзот Нарматов совместно с первым заместителем хокима области и руководителями областных управлений электро- и газоснабжения ознакомился с проводимой работой по обеспечению стабильного снабжения природным газом и электроэнергией потребителей района.
В частности, были проведены встречи с жителями многоквартирных домов, расположенных на территории махалинских сходов граждан Дустлик и Мустакиллик, по итогам которых даны необходимые инструкции руководителям региональных предприятий. В ходе ответов на вопросы жителей, было дано разъяснение специалистов об опасности, связанной с отоплением домов с помощью отопительного оборудования кустарного производства, а также использования для обогрева жилищ не предназначенных для этого газовых плит.
Рабочей группой было на месте проанализировано состояние инфраструктуры газо- и электроснабжения современных многоэтажных домов, построенных и еще строящихся в на территории махалли Дустлик (новый массив).
Также специалисты Минэнерго ознакомились с работой, проделанной в Чартакском районном филиале АО «Худудгазтаминот» по повышению качества обслуживания клиентов. Членами рабочей группы была дана высокая оценка созданным условиям для обслуживания потребителей.
В ходе рабочей поездки были даны указания и рекомендации, направленные на дальнейшее повышение качества услуг, предоставляемых потребителям.
Кроме того, в результате предметного обсуждения подготовки к осенне-зимнему сезону 2021-2022 годов с участием представителей областной администрации, руководства региональных электроэнергетической и газоснабжающей компаний, было решено внести необходимые изменения в существующие планы.
В Чартарском районе установлены современные электросчетчики, соответствующие требованиям АСКУЭ у 33 тыс. 921 потребителя.
С начала 2021 года в районе для улучшения электроснабжения потребителей установлено 30 трансформаторных подстанций (ТП) разной мощности и протяженностью 74,4 км. Существующая линия электропередачи будет реконструирована. При этом предусмотрен капитальный ремонт 49 ТП и 134,7 км. ЛЭП, а также текущий ремонт 113 ТП и 193,2 км. ЛЭП.
Чартакским районным отделением газоснабжения обслуживается 39 тыс. 104 потребителя, в числе которых 12 тыс. 459 физических потребителей и 125 - оптовых.
Для обеспечения бесперебойной подачи сжиженного газа населению района, не имеющему доступа к природному газу, в январе-декабре 2020 года было поставлено 3 тыс. 758,3 тонн сжиженного газа.
В ходе рабочей поездки специалистами Минэнерго были даны районному отделу газоснабжения необходимые поручения для проведения газоснабжения населения, в том числе в холодные периоды, при рациональном использовании газа, без потерь, не допуская чрезвычайных ситуаций, таких как пожары, отравления газом, проведения с этой целью разъяснительных работ. Отмечено, что для обеспечения бесперебойного снабжения населения района природным и сжиженным газом в осенне-зимний период, был выделен необходимый автотранспорт, в том числе по одной машине марок «Дамас», «Газель, «Shacman» и 4 автомобиля «Isuzu».