Сирдарё ИЭС: модернизация жараёнининг учинчи босқичига старт берилди
Сирдарё иссиқлик электр станцияси Марказий Осиёдаги электр энергияси ишлаб чиқарувчи энг йирик мажмуа ҳисобланади. Станциянинг бугунги кундаги ўрнатилган қуввати 3 165 МВт ни ташкил қилади.
Президентимизнинг 2017 йил 29 декабрдаги «Сирдарё иссиқлик электр станциясида энергоблокларни босқичма-босқич модернизация қилиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Фармойишига мувофиқ Россиянинг «Силовые машины» ОАЖ компанияси томонидан жорий йилда Сирдарё иссиқлик электр станциясининг тўққизинчи ва ўнинчи энергоблоклари модернизация қилинади.
Куни-кеча модернизация жараёнининг учинчи босқичига старт берилди. Унда Россиянинг «Силовые машины» ОАЖ компанияси ҳамда станциянинг етакчи мутахассислари иштирок этишмоқда.
Модернизацияни амалга ошириш ҳисобига энергоблокларнинг самарадорлиги ошади, ҳар бир энергоблокнинг қуввати 325 МВт га етказилади, 1 кВт/с учун шартли ёқилғи сарфи 40 граммга қисқаради натижада йилига 180 млн. куб метр табиий газ тежашга эришилади.
- 2019-2020 йилларда учинчи, тўртинчи, бешинчи ва олтинчи сонли энергоблокларда модернизация ишлари муваффақиятли амалга оширилди, - дейди “Силовые машины” ОАЖнинг генераторларни модернизация қилиш бўйича ишчи гуруҳи раҳбари Алексей Терентьев. - Навбатдаги иккита энергоблокнинг модернизация ишлари ноябрь ойида тўлиқ якунланади ва энергоблоклар тўла қувватга чиқарилади.

Сырдарьинская ТЭС: дан старт третьему этапу модернизации
Сырдарьинская тепловая электростанция является крупнейшим производителем электроэнергии в Центральной Азии. Установленная мощность станции на сегодняшний день составляет 3165 МВт.
В соответствии с Распоряжением Президента Республики Узбекистан “О мерах по поэтапной модернизации энергоблоков Сырдарьинской ТЭС” от 29 декабря 2017 года, российской компанией ОАО «Силовые машины» в текущем году будут модернизированы девятый и десятый энергоблоки на Сырдарьинской ТЭС.
На днях дан старт третьему этапу модернизации. В нем принимают участие представители российской компании ОАО «Силовые машины» и ведущие специалисты станции.
За счет модернизации энергоблоков повысится эффективность энергоблоков, мощность каждого из них будет доведена до 325 МВт, условное топливо за 1 кВт/ч сократится на 40 граммов и в год будет сэкономлено до 180 млн м3 природного газа.
- В 2019-2020 годах успешно проведена модернизация на третьем, четвертом, пятом и шестом энергоблоках, - говорит руководитель рабочей группы ОАО “Силовые машины” по модернизации генераторов Алексей Терентьев. - Модернизация следующих двух энергоблоков будет полностью завершена в ноябре текущего года и энергоблоки будут полностью введены в эксплуатацию.