“АCWА Power” компанияси янги ИЭС қуриш лойиҳасининг молиялаш ишларини муваффақиятли якунлади
Аввал хабар берганимиздек, 2020 йилнинг 5 март куни Саудия Арабистоннинг “АCWА Power” компанияси билан Ўзбекистон ўртасида умумий қуввати 1500 МВт бўлган янги иссиқлик электр станцияси қурилиши ва ундан 25 йил давомида электр энергиясини сотиб олиш бўйича Инвестиция келишуви ҳамда Электр энергиясини сотиб олиш шартномаси имзоланган эди.
Жорий йилнинг 4 март куни “АCWА Power” компанияси лойиҳанинг энг муҳим босқичи бўлган молиялаш ишларини муваффақиятли якунлади. Умумий қиймати 1,2 млрд. АҚШ доллари бўлган лойиҳасига 747 млн. АҚШ доллар миқдорида Халқаро ривожланиш банклари ва чет эл хусусий тижорат банклари томонидан кредит ажратиладиган бўлди.
Кредит шартномаларининг муддати 18 йил бўлиб, ушбу 18 йилнинг дастлабки 3 йили давомида қурилиш ишлари амалга оширилади.
Кредиторлар - Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Нефть экспортчи мамлакатлар ташкилоти (OPEC)нинг Халқаро тараққиёт жамғармаси, Немис Инвестиция Корпорацияси (DEG), Standard Chartered Bank (Буюк Британия), Natixis (Франция), Societe Generale (Франция) ва Хитой банки.
Электр станциясини қуриш лойиҳасида молиялаш ишлари жуда муҳим босқич ҳисобланади. Кредит шартномаларнинг имзоланганлиги Ўзбекистонга инвестиция киритишда нафақат хусусий энергия ишлаб чиқарувчилар томонидан, балки халқаро молия институтлари ва халқаро хусусий тижорат банклари томонидан юксак ишончни англатади.
Энергетика вазирлиги давлат кафолатларисиз, яъни мамлакатнинг ташқи қарзларини оширмаган ҳолда шу каби йирик хусусий инвестицияларни жалб қилиш бўйича ишларни давом эттиради.

ACWA Power успешно завершила этап финансирования проекта новой ТЭС
Саудовская компания ACWA Power 4 марта 2021 года успешно завершила этап финансирования проекта (financial close) по строительству новой тепловой электростанции (ТЭС) общей мощностью 1500 МВт в городе Ширин Сырдарьинской области.
Инвестиционное соглашение по строительству новой ТЭС и соглашение о покупке электроэнергии данной тепловой электростанции на 25 лет было подписано между ACWA Power, как частным производителем энергии, и узбекской стороной 5 марта 2020 года.
Общая стоимость проекта - 1,2 миллиарда долларов США, из которых 747 миллионов долларов составляют кредиты, которые предоставляются Международным банком развития и иностранными частными коммерческими банками.
В числе кредиторов - Европейский банк реконструкции и развития, Международный фонд развития Организации стран-экспортеров нефти (ОПЕК), Немецкая инвестиционная корпорация (DEG), Standard Chartered Bank (Великобритания), Natixis (Франция), Societe Generale (Франция), Банк Китая.
Срок кредитных договоров составляет 18 лет, из которых строительные работы будут вестись в течение первых 3 лет.
Подписание кредитных соглашений является одним из определяющих этапов для строительства электростанции. Его успешное прохождение означает высокий уровень доверия к инвестициям в Узбекистан не только со стороны частных производителей энергии, но и со стороны международных финансовых институтов и международных частных коммерческих банков.
Министерство энергетики продолжит работу по привлечению аналогичных прямых крупных частных инвестиций, которые осуществляются без гарантий государства, то есть, не увеличивая внешний долг страны.