2021 йил 17-18 март кунлари Энергетика вазирлиги ва “Иссиқлик электр станциялари” АЖ томонидан Тахиатош ИЭСда ташкил этилган пресс-тур бўлиб ўтмоқда.
Тадбир доирасида оммавий ахборот воситалари вакиллари электр энергетика соҳидаги йирик лойиҳалардан бири бўлган – яъни шу йилнинг февраль ойида ишга туширилган мазкур станцияда 280 МВт қувватга эга янги комбинацияланган циклли буғ-газ қурилмаси (БГҚ) тўғрисида тўлиқ маълумот олишади.
Ҳозирги вақтда Тахиатош иссиқлик электр станциясига иккинчи БГҚнинг жорий этилиши Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятини, шунингдек, мамлакатнинг энг йирик саноат корхоналаридан бири – Навоий кон-металлургия комбинатини электр энергияси билан таъминлаш имконини берди.
Пресс-турнинг биринчи кунида журналистларни ушбу лойиҳанинг хусусиятлари, замонавий иссиқлик электр станцияси каби мажмуанинг мураккаб ишлаш фаолияти билан таништириш ва электр энергиясида ишлатиладиган атамалар ва тушунчалар билан таништириш учун семинар ташкил этилди.
Иккинчи кун Тахиатош ИЭС фаолияти ва унинг янги имкониятлари билан бевосита танишишга бағишланади. Энергетика вазирлиги бугунги кунда электр станцияларининг қувватларини ривожлантиришни нафақат уларнинг самарадорлиги, балки экологик тоза бўлишини ошириш бўйича лойиҳаларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратмоқда.
Масалан, Тахиатош ИЭСда ўрнатилган замонавий комбинацияланган циклли ва фойдаланилган энг янги технологиялар табиий ресурсларни, шу жумладан табиий газ ва сувни сезиларли даражада тежаш имконини бермоқда.
Бундан ташқари, янги БГҚнинг ўрнатилиши атмосферага зарарли газ чиқиндиларини аввал ишлатилган технологиялар ва ускуналарга нисбатан 3,2 баравар камайтиришга имкон беради.

Пресс-тур на Тахиаташскую ТЭС
17-18 марта 2021 года проходит пресс-тур на Тахиаташской ТЭС, организованный Министерством энергетики и АО «Тепловые электрические станции».
В рамках мероприятия представители СМИ получат полную информацию об одном из крупных проектов в сфере электроэнергетики, в ходе которого в феврале текущего года на данной ТЭС была запущена новая парогазовая установка (ПГУ) мощностью 280 МВт.
В настоящее время введение второй ПГУ позволило Тахиаташской теплоэлектростанции обеспечивать электроэнергией Республику Каракалпакстан и Хорезмскую область, а также один из крупнейших промышленных комплексов страны - Навоийский горно-металлургический комбинат.
В первый день пресс-тура с целью детального ознакомления журналистов с особенностями данного проекта, сложной работой такого комплекса, как современная теплоэлектростанция, ознакомления с терминами и понятиями, использующимися в электроэнергетике, был организован семинар.
Второй день будет посвящен непосредственному ознакомлению с работой Тахиаташской ТЭС и её новыми возможностями. Министерством энергетики сегодня особое внимание при реализации проектов по наращиванию развитию мощности электростанций уделяется не только их эффективности, но и экологичности.
Так, установленная на Тахиаташской ТЭС современная парогазовая установка  и применяемые новейшие технологии позволяют значительно экономить природные ресурсы, в том числе природный газ и воду.
Кроме того, установка новой ПГУ даёт возможность в 3,2 раза сократить выбросы вредных газов в атмосферу по сравнению с раннее применявшимися технологиями и оборудованием.