Ўзбекистонда криптовалюталар ишлаб чиқарувчилари учун электр энергияси истеъмоли бўйича тегишли нарх-наволар белгиланиши режалаштирилмоқда.
Ҳозирги пайтда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг ушбу масалага оид қарори лойиҳаси муҳокама қилинмоқда. Унга кўра, криптовалюталар бўйича фаолият юритадиган истеъмолчилар электр энергия ҳақини тегишли тариф гуруҳи учун белгиланган тарифга нисбатан 3 маротаба ортиқ миқдорга оширилган коэффициент бўйича тўлайди.
Ўзбекистоннинг истеъмолчиларни энергия таъминоти бўйича сиёсати ижтимоий йўналтирилган бўлиб қолмоқда. Амалиётда бу электр энергияни ишлаб чиқаришда фойдаланиладиган газ қийматининг дотация қилинишини англатади. Бу мамлакат томонидан аҳолини, ўзбекистонликлар учун иш ўринларини яратаётан мамлакатимиз ишлаб чиқарувчиларини қўллаб-қувватлаш мақсадида амалга оширилмоқда.
Англашиладики, криптовалютани қўлга киритиш майнинг каби ҳодисаларнинг энергия харажатларини ижтимоий қўллаб-қувватлаш сиёсатига мутлақо дахли йўқ. Айни пайтда майнинг фермалари фаолияти катта миқдорда электр энергиясини ва унинг барқарор келиб туришини талаб қилади. Яъни, бунга нархи бўйича давлат томонидан дотация қилингани учун ижтимоий мақсадларга йўналтирилиши лозим бўлган катта миқдордаги электр энергия сарфланмоқда. Демак, Ўзбекистонда ишлаб чиқарилаётган электр энергиянинг мақсадсиз сарфланиши учун тегишли тарзда ҳақ тўланиши лозим. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг янги қарори лойиҳасида бу ўз ифодасини топган.
Таҳлилчилар фикрича, улар истеъмол қилаётган электр энергия нархи 3 баравар оширилганидан кейин ҳам Ўзбекистонда майнинг-фермалар учун шароитлар жозибали бўлиб қолади. Хусусан, рақобатбардош бўлган интернет нархи, хоналар ижарасининг мақбул нархлари ҳам бунга хизмат қилади. Бундан ташқари, электр энергия нархи Ўзбекистондагига нисбатан 3-4 баравар баланд бўлган мамлакатларда ҳам бизнеснинг ушбу тури мўмай даромад келтиришини ҳам инобатга олиш зарур.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг ушбу қарори қабул қилиниши билан тегишли бизнес турини идентификация қилиш имконини берувчи механизмлар ишлаб чиқилади, чунки ҳар қандай бизнес қонунийлаштирилган бўлиши керак. Қонунийлаштиришдан бош тортиш криптовалюта ноқонуний амалиётларда фойдаланиши мумкин, деган шубҳа уйғотади. Шу тарзда, майнинг-фермаларнинг қонунийлаштирилиши уларга нисбатан электр энергиянинг янги тарифини қўллаш имконини беради.

В Узбекистане планируется принять соответствующие расценки за потребление электроэнергии производителями криптовалюты.
В настоящее время идет обсуждение проекта постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан, согласно которому оплату за электрическую энергию потребители, осуществляющие деятельность по крипто-активам, будут осуществлять с применением повышающего коэффициента в размере 3,0 раза к установленному тарифу соответствующей тарифной группы.
Политика современного Узбекистана в отношении энергообеспечения потребителей продолжает оставаться социально направленной. На практике, это в частности означает дотирование стоимости газа, который используется для производства электроэнергии. Это делается страной для поддержки своего населения, в том числе отечественных производителей, создающих рабочие места для узбекистанцев.
Понятно, что такие явления как добыча криптовалюты, майнинг и т.д., не имеют к данной политике социальной поддержки энергорасходов, никакого отношения. Кроме того, как известно, деятельность майнинговых ферм требует значительного количества электроэнергии и при этом ее стабильного поступления. То есть идет большой расход электроэнергии, которая должна идти на социальные цели, так как по цене дотируется государством. А следовательно за такое нецелевое расходование производимой в Узбекистане электроэнергии, нужно соответствующе платить. Что и отражено в проекте нового постановления Кабинета Министров.
Отметим также, что, по мнению аналитиков, условия для майнинг-ферм в Узбекистане и после 3-х кратного повышения цены за потребляемую ими электроэнергию, остаются привлекательными. В частности, за счет конкурентоспособного по ценам интернета, а также привлекательной арендной платы за помещения. Кроме того, следует отметить, что даже в странах, где стоимость электроэнергии выше, чем в Узбекистане в 3-4 раза, этот вид бизнеса остается высокоприбыльным.
С принятием данного постановления Кабинета Министров, будут разрабатываться механизмы, которые позволят идентифицировать соответствующий вид бизнеса, который, также как и любой, должен быть легализован. Уклонение от легализации наводит на подозрение, что криптовалюта может использоваться в незаконных операциях. Таким образом, легализация майнинг-ферм сделает возможным применение к ним нового тарифа по электроэнергии.