Қадимий Самарқандга саёҳат
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги томонидан Наврўз умумхалқ байрамини нишонлаш чоғида ходимлар учун қадимий Самарқандга саёҳат уюштирилди.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 7 февралдаги фармони билан ички туризмни ривожлантириш дастури тасдиқланган. Дастурга мувофиқ Энергетика вазирлиги томонидан ташкилотлар ходимлари учун Ўзбекистон шаҳарларида сайёр турлар ташкил этиш вазифалари белгилаб олинди.
Ташкил этилган саёҳат давомида ходимлар “очиқ-осмон ости музейи” деб ном олган қадимий архитектура ва кўп асрлик шаҳарнинг тарихий обидалари, меъморий манзаралари билан яқиндан танишдилар.
Юқори даражада ташкил этилган саёҳат ва унда тақдим этилган Самарқанднинг буюк тарихига оид маълумотлар вазирлик ходимларида катта таассурот қолдирди. Бундай экскурсиялар анъанавий тарзда келгусида ҳам давом эттирилиши кутилмоқда.
Саёҳат доирасида коронавирус инфекцияси тарқалиши хавфини камайтириш бўйича барча зарур чора-тадбирлар кўрилди.

Путешествие в древний Самарканд
Министерством энергетики Узбекистана в дни празднования всенародного праздника Навруз организован тур для работников в древний Самарканд.
Как известно, постановлением Президента Республики Узбекистан от 7 февраля 2018 года утверждена Программа развития внутреннего туризма. В соответствии с этим Минэнерго определены задачи по организации экскурсионных туров для работников организаций по городам Узбекистана.
В ходе организованного путешествия сотрудники ознакомились с архитектурными достопримечательностями древнего зодчества и историческими памятниками многовекового города, который заслуженно именуются «музеем под открытым небом».
Профессионально организованный тур и прозвучавшие в его ходе данные и факты о великой истории Самарканда впечатлили работников Министерства. Ожидается, что такие экскурсии станут традиционными.
В рамках тура в обязательном порядке были также предприняты все необходимые меры для снижения риска распространения коронавирусной инфекции.