Трансформация жараёни: молиявий ҳисоботларнинг халқаро стандартлари (мҳхс) бўйича бухгалтерлар учун семинарларга старт берилди
• Трансформация жараёни: молиявий ҳисоботларнинг халқаро стандартлари (мҳхс) бўйича бухгалтерлар учун семинарларга старт берилди
«Иссиқлик электр станциялари» АЖда молиявий ҳисоботларнинг халқаро стандартлари (МҲХС)га ўтиш жараёнини такомиллаштириш мақсадида бухгалтер-кадрлар билими ва салоҳиятини оширишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Мазкур йўналишдаги ишлар самарадорлигини ошириш мақсадида «Иссиқлик электр станциялари» АЖ ва унинг тизим корхоналарида «Бухгалтерларни халқаро сертификатлаш доирасида корпоратив ўқитиш» лойиҳасига старт берилди. Лойиҳа «IBS Tashkent» маркази билан ҳамкорликда амалга оширилади.
Лойиҳанинг тақдимот онлайн-учрашувида АCCA GOLD статусига эга «IBS Tashkent» маркази мутахассислари билан музокаралар бўлиб ўтди. Унда марказ томонидан 2 босқичда 50 нафар бухгалтерия ходимлари ўқитилиши белгилаб олинди.
– Мутахассисларни халқаро стандартлар бўйича тайёрлаш орқали, МҲХСга ўтишни жадаллаштиришга ва молиявий ҳисоботларнинг шаффофлиги таъминланишига эришилади. Натижада, хорижий инвесторларни жалб қилиш ва халқаро молия бозорларига кириш имкониятлари яратилади, - дейди «Иссиқлик электр станциялари» АЖ Бош бухгалтер ўринбосари - МҲХС бўлими бошлиғи А.Аҳмаджонов.
Эслатиб ўтамиз, 2020 йил 24 февралда Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПҚ-4611-сонли «Молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартларига ўтиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги Қарори эълон қилинган эди. Қарорга мувофиқ акциядорлик жамиятлари 2021 йил якунига қадар халқаро сертификатлаш доирасида “МҲХС бўйича молиявий ҳисобот” фанини муваффақиятли топширганлиги тўғрисида ҳужжатга ёхуд халқаро бухгалтер сертификатларидан (АССА, СРА, CIPA, DipIFR) бирига эга камида уч нафар мутахассис-бухгалтер билан таъминланиши белгилаб қўйилган.

Процесс трансформации: стартовали семинары для бухгалтеров по международным стандартам финансовой отчетности (мсфо)
• Процесс трансформации: стартовали семинары для бухгалтеров по международным стандартам финансовой отчетности (мсфо)
В АО «Тепловые электрические станции» в целях совершенствования процесса перехода на международные стандарты финансовой отчетности (МСФО) особое внимание уделяется повышению знаний и потенциала бухгалтерского состава.
В целях повышения эффективности работы в данном направлении в АО «Тепловые электрические станции» и его системных предприятиях дан старт проекту «Корпоративное обучение бухгалтеров в рамках международной сертификации». Проект реализуется совместно с центром «IBS Tashkent».
На презентационной онлайн-встрече проекта состоялись переговоры со специалистами центра «IBS Tashkent», имеющего статус АCCA GOLD. На нем было определено, что в рамках проекта центр будет обучать 50 бухгалтеров в 2 этапа.
– Путем подготовки специалистов в соответствии с международными стандартами достигается ускорение перехода на МСФО и обеспечение прозрачности финансовой отчетности. В результате будут созданы возможности для привлечения иностранных инвесторов и выхода на международные финансовые рынки, - говорит заместитель главного бухгалтера - начальник отдела МСФО АО «Тепловые электрические станции» А.Ахмаджонов.
Напомним, что 24 февраля 2020 года было опубликовано Постановление Президента Республики Узбекистан №ПП-4611 «О дополнительных мерах по переходу на международные стандарты финансовой отчетности». В соответствии с постановлением установлено, что до конца 2021 года акционерные общества для качественного применения МСФО, должны обеспечить численность работников бухгалтерских служб в количестве не менее трех специалистов, имеющих документ об успешной сдаче предмета «Финансовая отчетность по МСФО» в рамках международной сертификации бухгалтеров либо один из сертификатов (АССА, СРА, CIPA, DipIFR).