Навоий иссиқлик электр станциясининг 1-сонли буғ-газ қурилмаси тўлиқ қувватларда ишламоқда
Аввал хабар қилинганидек, “Навоий ИЭС” акциядорлик жамиятининг 478 МВт қувватга эга комбинацион циклли буғ-газ қурилмасида жорий таъмирлаш ишлари бошланган эди. Бугун буғ-газ қурилмасининг махсус техник кўрик ишлари якунига етказилди ва тўлиқ қувватларда ишга туширилди.
Бу каби таъмирлаш ишларидан кўзланган мақсад ишлаб чиқариш қувватлари барқарорлигини таъминлаш, фавқулодда ўчишларга йўл қўймаслик ва ишлатилаётган шартли ёқилғи сарфини камайтириш эвазига юқори маҳсулдорликка эришишдир.
– Режада белгиланган ушбу техник таъмирлаш ишларини хорижий мутахассислар билан ҳамкорликда амалга оширдик. Ҳамкорлик лойиҳалари натижасида қурилмаларимиз узоқ йиллар давомида самарали ишлайди, ҳамда энерготизимга узлуксиз ва сифатли электр энергияси етказиб бериш имконияти ортади, - дейди Навоий ИЭС БГҚ цехи етакчи муҳандиси З.Маманов.

Парогазовая установка № 1 Навоийской ТЭС работает на полную мощность
Как сообщалось ранее, на комбинированной цикловой парогазовой установке акционерного общества “Навоийская ТЭС” мощностью 478 МВт были начаты работы по текущему ремонту. Сегодня завершены специальные технические работы и установка введена в эксплуатацию на полную мощность.
Целью данных ремонтных работ является обеспечение стабильности производственных мощностей, предотвращение аварийных запусков и достижение высокой производительности за счет снижения расхода используемого условного топлива.
- Мы провели плановые ремонтные работы совместно с зарубежными специалистами. В результате совместных усилий наше оборудование будет эффективно работать долгие годы, а способность обеспечивать бесперебойную и качественную электроэнергию в энергосистему повысится, - отметил ведущий инженер цеха ПГУ “Навоийской ТЭС” З. Маманов.