Туркиянинг “Aksa Enerji” компанияси билан ҳамкорликда Тошкент вилоятида умумий қуввати 470 МВт бўлган 2 та иссиқлик электр станцияси қурилмоқда
• Туркиянинг “Aksa Enerji” компанияси билан ҳамкорликда Тошкент вилоятида умумий қуввати 470 МВт бўлган 2 та иссиқлик электр станцияси қурилмоқда
Тошкент вилоятида қуввати 240 МВт бўлган буғ-газ электр станцияси ва қуввати 230 МВт бўлган газ-поршенли электр станциясини қуриш инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда. Станция Тошкент вилоятининг Қибрай тумани (Тошкент ИЭС ғарб томонида) ҳудудидаги 7 гектар ер майдонида барпо этилмоқда.
Лойиҳанинг умумий қиймати 300 миллион АҚШ долларини ташкил қилади ва “Aksa Enerji” компанияси томонидан тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳисобига тўлиқ молиялаштирилади. Станциялар жорий йилнинг тўртинчи чорагида ишга туширилиши режалаштирилган бўлиб, йилига 3,9 миллиард киловатт соат электр энергияси ишлаб чиқарилади. Ушбу лойиҳани амалга ошириш ҳисобига йилига 550 миллион метр куб табиий газ тежалади.
Лойиҳа доирасида “Aksa Enerji” компанияси ва Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ўртасида Инвестиция келишуви, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ билан Электр энергиясини сотиб олиш келишувлари имзоланган.
Мазкур лойиҳа Президентимизнинг 2020 йилнинг 13 августда “Тошкент вилоятида қуввати 240 МВт бўлган иссиқлик электр станцияси қурилишини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-4807-сон ва жорий йилнинг 4 мартдаги “Тошкент вилоятида қуввати 240 МВт бўлган буғ-газ электр станцияси ва қуввати 230 МВт бўлган газ-поршенли электр станциясини қуриш” ҳамда “Бухоро вилоятида қуввати 270 МВт бўлган газ-поршенли электр станциясини қуриш” инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-5018-сонли қарорлари доирасида амалга оширилмоқда.
Айни пайтда қуввати 240 МВт бўлган буғ-газ электр станциясида ва 230 МВт бўлган газ-поршенли электр станциясида қурилиш ишлари бошлаб юборилган. Шунингдек, Бухоро вилоятида умумий қуввати 270 МВт бўлган газ-поршенли электр станциясида қурилиш ишларини бошлаш учун ер майдонида ўрганиш ишлари олиб борилмоқда.
Аҳамиятлиси, қурилиш давомида 900 нафар ишчи-ходимлар фаолият юритади. Станциялар ишга тушгач 220 нафар янги иш ўрни яратилади.

В Ташкентской области совместно с турецкой компанией Aksa Enerji реализуются инвестиционные проекты по строительству и эксплуатации двух тепловых электростанций общей мощностью 470 МВт.
Теплоэлектростанции, в которых будут использоваться парогазовые установки (ПГУ) и газопоршневые установки (ГПУ), возводятся на 7 гектарах земли в Кибрайском районе западнее действующей Ташкентской ТЭС.
Общая стоимость проектов составляет 300 миллионов долларов полностью финансируются за счет прямых иностранных инвестиций. Станции, которые планируется ввести в четвертом квартале текущего года, позволят вырабатывать 3,9 миллиарда киловатт-часов электроэнергии в год.
Использование энергоэффективных установок позволит сэкономить до 550 миллионов кубометров природного газа в год.
В рамках реализации проектов подписано Инвестиционное соглашение между Aksa Enerji и Министерством инвестиций и внешней торговли, а также соглашение о покупке электроэнергии – с АО «Национальные электрические сети Узбекистана».
Данные проекты утверждены постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по организации строительства тепловой электростанции мощностью 240 МВт в Ташкентской области» (от 13.08.2020 года № ПП-4807) и рядом других документов, а также Постановлением Президента Республики Узбекистан 13 августа 2020 года № ПП-4807 «О мерах по организации строительства тепловой электростанции мощностью 240 МВт в Ташкентской области» и 4 марта 2020 года № 5018 «О мерах по реализации инвестиционных проектов «Строительство парогазовой электростанции мощностью 240 МВт и газопоршневой электростанции мощностью 230 МВт в Ташкентской области» и «строительство газопоршневой электростанции мощностью 270 МВт в Бухарской области».
Вместе с тем, необходимо отметить, что компанией Aksa Enerji начата реализация проекта по строительству и эксплуатации тепловой электростанции в Бухарской области, где также будет использоваться технология на основе газопоршневых установок. В рамках данного проекта ведутся земельные изыскания для начала строительства новой ТЭС мощностью 270 МВт.
В настоящее время началось строительство данных ТЭС, в ходе которого будет задействовано порядка 900 работников. С вводом станций в эксплуатацию будет создано 220 новых рабочих мест.