“Phanes Group” Навоий вилоятида қуёш фотоэлектр станция қуради
Энергетика вазирлиги ва “Phanes Group” халқаро компанияси ўртасида Навоий вилоятининг Нурота тумани ҳудудида қуёш электр станциясини (ҚЭС) қуриш тўғрисида инвестиция шартномаси имзоланди.
Шунингдек, маросим давомида “Phanes Group” ва “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ ўртасида электр энергиясини сотиб олиш тўғрисида битим имзоланди.
“Биз бугунги келишувда Ўзбекистон ҳукумати ва “Phanes Group” халқаро компанияси ўртасидаги электр энергиясини сотиб олиш ва инвестиция шартномалари тўғрисидаги битимларни қабул қиламиз. Мамлакатимиз углерод чиқиндиларини камайтириш ва энергия балансимизда қайта тикланадиган энергия манбалари улушини ошириш стратегиясига қатъий амал қилади. Қуёш энергияси бу стратегиянинг муҳим қисми ҳисобланиб, “Phanes Group” компанияси ушбу лойиҳанинг муваффақиятига ўз ҳиссасини қўшади”, – деди Ўзбекистон Энергетика вазири ўринбосари Шерзод Ходжаев.
“Ўзбекистон 2019 йилда Economist журнали томонидан йил мамлакати деб топилди ва бу Марказий Осиёнинг жадал ривожланиб бораётган мамлакати ҳисобланади”, – деди “Phanes Group” бош директори Мартин Хаупс. “Ушбу битим билан “Phanes Group” Ўзбекистоннинг тоза энергияга интилиши ва иссиқхона газлари чиқиндиларини камайтириш ҳамда қазилма ёқилғиларга қарамликни камайтириш бўйича иқлим мақсадларига эришиш ҳақида фикр алмашади”.
“Phanes Group” ва Ўзбекистон ҳукумати ўртасида ҚЭС  (IA) ва электр энергиясини сотиб олиш тўғрисидаги битим (PPA) 200 МВт қувватга эга бўлган қуёш фотоэлектр станциясини қуриш, эгалик қилиш ва эксплуатация қилиш учун техник ва тижорий шартларни, шунингдек, 60 км узунликдаги 220/110 кВ подстанциясини ўз ичига олади.
“Равнақ-банк” қуёш энергетикаси соҳасида халқаро ишлаб чиқувчи ҳисобланадиган, “Phanes Group” томонидан Ўзбекистонда ушбу лойиҳаларнинг амалга оширилишини қўллаб-қувватлайди. Бундай ҳамкорликка “Равнақ-банк” АЖ ва “Phanes Group” ўртасида имзоланган лойиҳа ва ташаббусларни амалга оширишда ҳамкорлик меморандуми асос бўлади.
“Бугунги кунда қайта тикланадиган энергия манбалари тармоқлар ҳамжамиятида катта қизиқиш уйғотмоқда ва Ўзбекистон электр энергетика соҳасини ривожлантиришдаги замонавий тенденцияларга амал қилишга интилмоқда; Бундан ташқари, мамлакатимиз бундай лойиҳаларни кенг кўламда амалга ошириш учун катта табиий, техник ва иқтисодий салоҳиятга эга”, – деди “Равнақ-банк” АЖ бош директори Турсунов Искандар Бахтинурович.
Малумот учун, “Phanes Group” бош офиси БААнинг Дубай шаҳрида жойлашган бўлиб, у қуёш энергияси, шунингдек, инвестиция ва активларни бошқариш соҳасидаги лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш билан шуғулланувчи халқаро компания ҳисобланади. “Phanes Group” 2012 йилда ташкил этилган. Компания молиявий ва муҳандислик тажрибасини бирлаштирадиган кенг қамровли ёндашувни амалга оширади. Бунинг натижасида, компания қуёш энергияси соҳасида тўлиқ тайёр ечимларни таклиф қилади.
“Phanes Group” қуёш энергияси соҳасидаги сармоялар портфелига эга ва унинг географияси кўплаб мамлакатларни қамраб олади. Компания ривожланаётган бозорларга, айниқса Африка, Яқин Шарқ, Марказий Осиё ва Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги (МДҲ) мамлакатларига алоҳида эътибор қаратмоқда.
Бугунги кунга қадар компаниянинг экологик тоза энергия бўйича ҳиссаси 130 МВт дан ошади. Бундан ташқари, яна 3,5 ГВт ривожланиш ёки режалаштириш босқичида, шу жумладан Марказий Осиё ва МДҲ мамлакатларида 922 МВт лойиҳалари портфелида.
Oryx Solar System Solutions LLC қурилишнинг ихтисослаштирилган шўъба ставкали гуруҳи лойиҳаларни амалга оширишда, шунингдек, операцион ва техник хизмат кўрсатишни амалга оширадиган лойиҳаларни амалга ошириш билан шуғулланади.
“Phanes Group” ихтисослашган қурилиш шўба корхонаси бўлган Oryx Solar System Solutions LLC лойиҳаларини амалга ошириши, шунингдек, техник рақобат устунлигимизни яна бир бор исботловчи операция ва техник хизмат кўрсатиш лойиҳаларини амалга ошириш билан шуғулланади.

Phanes Group построит фотоэлектрическую станцию в Навоийской области
Министерство энергетики сообщает о подписании c международной компанией Phanes Group Инвестиционного соглашения по строительству солнечной фотоэлектрической станции (ФЭС) в Нуратинском районе Навоийской области.
Также в ходе церемонии Phanes Group и АО «Национальные электрические сети Узбекистана» подписано Соглашение о закупке электроэнергии.
«Мы приветствуем сегодняшние соглашения о покупке электроэнергии и инвестициях между правительством Узбекистана и Phanes Group. Наша страна твердо привержена стратегии снижения выбросов углерода и увеличению доли возобновляемых источников энергии в нашем энергобалансе. Солнечная энергия является важной частью этой стратегии, и помощь Phanes Group будет способствовать успеху этого проекта.» - сказал заместитель министра энергетики Узбекистана Шерзод Ходжаев.
«Узбекистан получил звание страны года по версии журнала Economist в 2019 году, эта страна является динамично развивающимся государством Центральной Азии, - сказал генеральный директор Phanes Group Мартин Хаупц. - Этим соглашением Phanes Group разделяет видение стремления Узбекистана к чистой энергии и достижения своих климатических целей по сокращению выбросов парниковых газов и снижению зависимости от ископаемого топлива».
Подписанные между Phanes Group и Правительством Узбекистана инвестиционное соглашение по ФЭС (IA) и Соглашение о закупке электроэнергии (PPA) включают в себя технические и коммерческие условия для строительства, владения и эксплуатации солнечной фотоэлектрической станции мощностью 200 МВт переменного тока, а также протяжностью 60 км к подстанции 220/110 кВ.
«Равнак-банк» будет оказывать поддержку в реализации проектов в Узбекистане Phanes Group, являющегося международным девелопером в сфере солнечной энергетики. Основанием для такого партнёрства является меморандум о сотрудничестве в реализации проектов и инициатив, подписанный между АО «Равнак-банк» и Phanes Group.
«Сегодня возобновляемые источники энергии вызывают большой интерес у отраслевого сообщества, и Узбекистан также стремится следовать современным тенденциям в развитии электроэнергетики; Тем более, что наша страна имеет большой природный, технический и экономический потенциал для масштабной реализации подобных проектов». сказал Турсунов Искандар Бахтинурович, генеральный директор АО "Равнак-банк".
Для справки, Phanes Group - международная компания, занимающаяся разработкой и реализацией проектов в сфере солнечной энергетики, а также управлением инвестициями и активами, с головным офисом в Дубае, ОАЭ. Компания Phanes Group, основанная в 2012 году, реализует комплексный подход, сочетающий в себе финансовый и инженерный опыт, благодаря которому компания предлагает полностью готовые решения в области солнечной энергетики.
Компания Phanes Group имеет растущий портфель инвестиций и разработок в сфере солнечной энергетики, и география ее присутствия охватывает множество стран. Особый акцент компания делает на развивающиеся рынки, особенно на страны Африки, Ближнего Востока, Центральной Азии и стран Содружества Независимых Государств (СНГ).
На сегодняшний день вклад компании в экологически чистую энергетику превышает 130 МВт. Кроме того, еще 3,5 ГВт находятся в процессе разработки или на стадии планирования, включая портфель проектов мощностью 922 МВт в странах Центральной Азии и СНГ.
Oryx Solar System Solutions LLC, специализированная строительная дочерняя компания Phanes Group, занимается реализацией проектов, а также эксплуатацией и техническим обслуживанием, что еще раз доказывает наше техническое конкурентное преимущество.