“Hududgazta’minot” АЖ газ ҳисоблагич кўрсаткичларини узатишни онлайн режимга ўтказмоқда
Маълумки, 2020 йилда "Hududgazta’minot" АЖ томонидан табиий газни ҳисобга олишнинг автоматлаштирилган бошқарув тизими (ГНҲАТ/АСКУГ) лойиҳаси амалга ошириш бошланди ҳамда унинг доирасида истеъмолчиларнинг барча тоифалари учун истеъмол қилинган табиий газ учун кўрсаткичларни реал вақт режимида марказга узатувчи "ақлли" газ ҳисоблагичлар ўрнатилмоқда.
Айни вақтда газни ҳисобга олиш қурилмалари истеъмол кўрсаткичи ва дебиторлик қарзи юқори бўлган ҳамда газ тақсимлаш тармоқларини модернизация қилиш зарурати мавжуд бўлган 77 та шаҳар/туманларга ўрнатилмоқда. Ҳозирда ГНҲАТ лойиҳасини амалга ошириш Тошкент вилоятининг Тошкент, Зангиота ва Қибрай туманларида, Фарғона вилоятининг Марғилон шаҳрида, Навоий вилоятининг Кармана туманида тўлиқ якунланди. Бутун мамлакат бўйлаб 991 мингдан зиёд янги "ақлли" газ ҳисоблагичлар ўрнатиб бўлинди ва уларда қайд этилаётган маълумотлар автоматик равишда "BillingGaz" тизимига юборилмоқда.
"Ақлли" ҳисоблагичларни ўрнатиш ишлари жадал давом этаётганидан келиб чиқиб, "Hududgazta’minot" АЖ томонидан илгари истеъмолчиларнинг газ ҳисоблагичларидаги кўрсаткичларни йиғиш ҳамда тизимга киритиш билан шуғулланган инспектор лавозими бекор қилинди. Қабул қилинган қарор газ етказиб берувчи ва абонент ўртасида ўзаро ишончга асосланган муносабатларни ўрнатиш, шунингдек, ГНҲАТ тизимига уланмаган ҳамда аввал ўрнатилган газ ҳисоблагичларидан табиий газ истеъмоли тўғрисидаги маълумотларни "BillingGaz" тизимига киритишда инсон омилини қисқартиришга имкон беради.
"Hududgazta’minot" АЖ "сотувчи ва харидор" муносабатларидаги янги шартларга мувофиқ ҳамда абонент ва табиий газ етказиб берувчиси ўртасидаги амалдаги келишувга биноан, истеъмол қилинган "зангори ёқилғи" учун тўловларни ҳар ойнинг 10-кунигача амалга ошириш кераклигини эслатади. Етказиб берилган табиий газ учун тўлов шартномада белгиланган муддатларда, ўз вақтида тўланмаган тақдирда, истеъмолчи етказиб берувчига газ етказиб бериш шартномасига мувофиқ, тўлови кечиктирилган ҳар бир кун учун тўлов миқдорининг 50 фоизидан кўп бўлмаган ҳолда, 0,1 фоиз миқдоридаги пеня тўлайди.
Фурсатдан фойдаланиб, "Hududgazta’minot" АЖ истеъмолчилардан хонадонларига ўзларини газ таъминоти ташкилотларининг инспектори сифатида таништириб келган шахслар билан алоқага киришмасликларини ва уларни ГНҲАТ тизимига уланмаган газ ҳисоблагичларидаги кўрсаткичларни тақдим этмасликни, шунингдек, тўловларни мобил телефон орқали электрон тизимлар ёки банк кассаларига мурожаат қилган ҳолда амалга оширишларини сўрайди. Яқин кунларда истеъмолчилар ГНҲАТ тизимига уланмаган, истеъмолдаги газ ҳисоблагичларининг кўрсаткичларини юборишлари учун махсус телеграм бот ҳамда илова ҳам ишга туширилади.
Барча савол ва таклифлар юзасидан, 1104, 712000804, 712021104 телефон рақамлари орқали ёки "Facebook" ижтимоий тармоғидаги "Газ таъминоти муаммолари ва уларни ҳал этиш йўллари" гуруҳига мурожаат этинг.

АО «Hududgazta'minot» переводит передачу показаний счетчиков газа в онлайн режим
Как известно, в 2020 году АО «Hududgazta'minot» началась реализация проекта «Автоматизированная система контроля учета газа», в рамках которого всем категориям потребителей устанавливаются смарт-счетчики, передающие показания за потребленный природный газ в режиме реального времени.
В настоящее время приборы учета газа устанавливаются в 77 в городах/районах, где отмечается высокое потребление, имеется дебиторская задолженность и необходимость в модернизации газораспределительных сетей. В настоящее время реализация проекта АСКУГ полностью завершилась в Ташкенском, Зангиотинском и Кибрайском районах Ташкентской области, в городе Маргилан Ферганской области, Карманинском районе Навоийской области.  Всего по всей стране уже установлено свыше 991 тысячи новых смарт-счетчиков, информация с которых в автоматическом режиме попадает в систему «Биллинггаз».
Исходя из того, что установка «умных счетчиков» газа продолжается высокими тепами, АО «Hududgazta'minot» упразднены должности инспекторов, которые ранее занимались сбором показаний с приборов учета газа потребителей. Принятое решение позволит наладить доверительные отношения между поставщиком газа и абонентом, а также минимизировать человеческий фактор при вводе информации о потреблении природного газа в систему «Биллинггаз» с ранее установленных приборов учета газа, не подключенных к системе АСКУГ.
В соответствии с новыми условиями во взаимоотношениях «продавец-покупатель», АО «Hududgazta'minot» напоминает, что согласно действующему договору между абонентом и поставщиком природного газа, оплата за использованное «голубое топливо» должна производится до 10 числа каждого месяца. При несвоевременной оплате стоимости поставленного газа в сроки, оговоренные в договоре, потребитель уплачивает поставщику пеню согласно договору на поставку газа. Население уплачивает пеню при несвоевременной оплате за газ в размере 0,1% за каждый день просрочки, но не более 50% суммы просроченного платежа.
Пользуясь случаем АО «Hududgazta'minot» просит потребителей не вступать во взаимоотношения с лицами, представляющимися инспекторами газоснабжающих организаций и не передавать им показания с приборов учета газа, которые не подключены к системе АСКУГ, а для оплаты счетов пользоваться мобильными платежными системами либо обращаться в банковские кассы. В ближайшие дни также будет запущен телеграмм-бот и приложение, посредством которых потребители смогут направлять показания с приборов учета газа, не поддерживающих систему АСКУГ.
В случае возникновения вопросов и предложений необходимо обратиться по номерам 1104, 712000804, 712021104 либо в группу в социальной сети «Facebook» «Проблемы и пути решения вопросов газоснабжения».