БУГУН НАВОИЙ ВИЛОЯТИДА ҚУВВАТИ 100 МВТ БЎЛГАН ФЭС (ФОТО ЭЛЕКТР СТАНЦИЯ) ҚУРИЛИШИ БЎЙИЧА ХАЛҚАРО ТЕНДЕР НАТИЖАЛАРИ ЭЪЛОН ҚИЛИНДИ
• БУГУН НАВОИЙ ВИЛОЯТИДА ҚУВВАТИ 100 МВТ БЎЛГАН ФЭС (ФОТО ЭЛЕКТР СТАНЦИЯ) ҚУРИЛИШИ БЎЙИЧА ХАЛҚАРО ТЕНДЕР НАТИЖАЛАРИ ЭЪЛОН ҚИЛИНДИ
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йилнинг 15-17 май кунлари АҚШга амалга оширган ташрифи чоғида эришилган келишувларга биноан, Жаҳон банки гуруҳига кирувчи Халқаро молия корпорацияси иштирокида Навоий вилоятида қуввати 100 МВт га тенг бўлган биринчи ФЭС қурилиши учун майдонча танланди.
Дастлабки саралаш танловида ХХР, Жанубий Корея, Япония, Саудия Арабистони, БАА, Ҳиндистон, Жанубий Африка, Россия, Испания, Норвегия ва Франция мамлакатларининг 23 та компанияси иштирок этиб, улардан 11 нафари навбатдаги босқичда иштирок этиш ҳуқуқини қўлга киритдилар.
Шу билан бирга «Acwa Power» (Саудия Арабистони), «Jinko Power» ва «Aljoimah Energy & Water Consortium» (ХХР/Саудия  Арабистони); «Masdar» (БАА); «TBEA Xinjianing Sunoasis Co Ltd» (ХХР) ва «Total Eren» (Франция) каби 5 та компаниянинг тижорий таклифлари тақдим этилди.
Даъвогарларнинг техник ва тижорат таклифларини ўрганиш ва баҳолаш натижаларига кўра, тендер комиссияси ишлаб чиқарилган электр энергиясининг 1 кВт / соат учун 2.679 АҚШ цент ва қурилиш муддатини 12 ой деб белгилаган "Масдар" (БАА) халқаро тендер компаниясини ғолиб деб эьлон қилди.

СЕГОДНЯ БЫЛИ ОБЪЯВЛЕНЫ РЕЗУЛЬТАТЫ МЕЖДУНАРОДНОГО ТЕНДЕРА ДЛЯ СТРОИТЕЛЬСТВА ПЕРВОЙ ФЭС (ФОТОЭЛЕКТРИЧЕСКОЙ СТАНЦИИ) МОЩНОСТЬЮ 100 МВТ В НАВОИЙСКОЙ ОБЛАСТИ
• СЕГОДНЯ БЫЛИ ОБЪЯВЛЕНЫ РЕЗУЛЬТАТЫ МЕЖДУНАРОДНОГО ТЕНДЕРА ДЛЯ СТРОИТЕЛЬСТВА ПЕРВОЙ ФЭС (ФОТОЭЛЕКТРИЧЕСКОЙ СТАНЦИИ) МОЩНОСТЬЮ 100 МВТ В НАВОИЙСКОЙ ОБЛАСТИ
В соответствии с достигнутыми договоренностями в ходе визита Президента Республики Узбекистан в США 15-17 мая 2018 года, при участии Международной финансовой корпорации, входящей в Группу Всемирного банка, выбрана площадка для строительства первой ФЭС мощностью 100 МВт в Навоийской области.
В пред-квалификационном отборе участвовали 23 компании из КНР, Южной Кореи, Японии, Саудовской Аравии, ОАЭ, Индии, Южной Африки, России, Испании, Норвегии и Франции, из них 11 компаний прошли указанный отбор.
При этом 5 компаниями предоставлены тендерные коммерческие предложения: «Acwa Power» (Саудовская Аравия); «Jinko Power» и «Aljoimah Energy & Water Consortium» (КНР/Саудовская Аравия); «Masdar» (ОАЭ); «TBEA Xinjianing Sunoasis Co Ltd» (КНР) и «Total Eren» (Франция).
По результатам изучения и оценки технических и коммерческих предложений претендентов, тендерной комиссией победителем международного тендера объявлена компания «Masdar» (ОАЭ) с тарифом 2,679 центов США за 1 кВт.ч выработанной электроэнергии и сроком строительства в течение 12 месяцев.