Бугун, 16 апрель куни Тошкент шаҳар ҳокимлигида Германиянинг SIEMENS AG мутасаддилари билан учрашув ўтказилди. Учрашувда Энергетика вазири Алишер Султонов, Тошкент шаҳар ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев, Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазири ўринбосари Назиржон Назиров, SIEMENS AG директори Кристиан Брух ҳамда бошқа мутасаддилар иштирок этдилар.
Учрашувда SIEMENS AG билан энергетика йўналишидаги ҳамкорлик, хусусан, иссиқлик электр станцияларини қуриш, водород ёқилғиси йўналишини ривожлантириш каби қатор соҳалардаги ҳамкорлик масалалари атрофлича кўриб чиқилиб, муҳокама этилди.
SIEMENS AG вакиллари ҳамда маҳаллий мутахассисларимиздан иборат ишчи гуруҳ ҳудудларда амалга ошириладиган лойиҳалар бўйича ишлаб келмоқда ва бугунги учрашув ҳозиргача мавжуд ҳолатни кўриб чиқиб, истиқболдаги вазифаларни белгилаш нуқтаи назаридан аҳамиятлидир.
Қайд этилишича, юртимиздаги қатор вазирликлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлиги SIEMENS AG билан давлат хусусий шерикчилиги асосида муносабатга киришишга тайёр. Ҳамкорликдаги лойиҳалар фақат техника-технология киритиш ҳисобига эмас, балки биргаликда ишлаш асосида ривожланади. Зарур ҳолларда немис техникасига хизмат кўрсатувчи сервис марказлари очилади, маҳаллий мутахассислар ўқитилади.
SIEMENS AG билан ҳамкорликда Тошкент шаҳридаги 4 та Иссиқлик станцияларини замон талаблари асосида янгилаш режалаштирилган бўлиб, бу лойиҳа Stone City иштирокида амалга оширилади.
Учрашувда энергетик барқарорликни ошириш, аҳолини узлуксиз электр ва иссиқлик энергияси билан таъминлаш, бунга хизмат қилувчи масканлар ҳолати ва шароитини тўлиқ ўрганиб чиқиб, уларни босқичма-босқич замонавий талаблар асосида ишлатишга ўтказиш борасида фикр алмашилди.
Таъкидлаш жоиз, SIEMENS AG муқобил энергия ва водород ёқилғисини ривожлантириш борасида ҳам етакчилардан ҳисобланади. Шу нуқтаи назардан йиғилишда, бу йўналишларда ҳам ҳамкорликни йўлга қўйиш истиқболли эканлиги таъкидланиб, муҳокама этилган барча масалалар SIEMENS AG мутасаддилари билан имзоланадиган келишувларга киритилиши маълум қилинди.

Встреча с должностными лицами SIEMENS AG
Сегодня, 16 апреля, в хокимияте города Ташкента прошла встреча с должностными лицами SIEMENS AG. На встрече присутствовали Министр энергетики Алишер Султанов, хоким города Ташкента Жахонгир Артикходжаев, заместитель министра жилищно-коммунального хозяйства Назиржон Назиров, директор SIEMENS AG Кристиан Брух и другие должностные лица.
На встрече обсуждалось сотрудничество с SIEMENS AG в области энергетики, в частности, строительство электростанций и тепловых станций, развитие сферы водородного топлива и ряда других направлений.
Было отмечено, что ряд министерств страны и хокимият города Ташкента готовы к установлению отношений с SIEMENS AG на основе государственно-частного партнёрства. Совместные проекты будут развиваться не только за счёт внедрения техники и технологий, но и за счёт совместной работы. При необходимости будут открыты сервисные центры для обслуживания немецкой техники, обучены местные специалисты.
В сотрудничестве с SIEMENS AG планируется модернизировать 4 тепловые электростанции в Ташкенте в соответствии с современными требованиями, и этот проект будет реализован при участии Stone City.
На встрече стороны обменялись мнениями по вопросам повышения энергетической устойчивости, бесперебойного обеспечения населения электроэнергией и теплом, тщательного изучения условий и состояния объектов обслуживания и их постепенного ввода в эксплуатацию в соответствии с современными требованиями.
Следует отметить, что SIEMENS AG также является одним из лидеров в разработке альтернативной энергии и водородного топлива. В этой связи на встрече было отмечено, что сотрудничество в этих сферах также является перспективным, и что все обсуждаемые вопросы будут включены в соглашения, которые будут подписаны с официальными лицами SIEMENS AG.