Энергетика вазирлиги ва “Siemens Еnergy AG” Меморандум ва “Йўл харитаси”ни имзоладилар
2021 йилнинг 16 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ва “Siemens Еnergy AG” (Германия) ўзаро англашув меморандуми ҳамда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси”ни имзоладилар.
Ҳужжатларни Энергетика вазири Алишер Султанов ва Ўзбекистонга ташриф билан келган “Siemens Еnergy AG” президенти Кристиан Брух имзоладилар.
Меморандумнинг имзоланиши томонларнинг қўшма лойиҳаларни амалга ошириш имкониятларини, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси ҳудудида стратегик шерикликни кенгайтириш учун мавжуд имкониятларни ўрганишдан манфаатдорлигини билдиради.
Томонлар ўртасидаги ҳамкорлик қатор йўналишларни ўз ичига олади. Жумладан, янги ишлаб чиқариш қувватларини қуриш, Ўзбекистондаги ишлаб чиқариш қувватларини энергия аудити, энергия тежайдиган технологияларни жорий этиш бўйича таклифлар тайёрлаш, кадрлар тайёрлаш, водород энергетикаси ва бошқалар.
Хусусан, “Йўл харитаси” республика ҳудудларида ДХШ тамойилларига асосланган иситиш қозонларида когенерацион технологияларни жорий этиш бўйича лойиҳаларни ўз ичига олади; 1300-1600 МВт қувватга эга янги иссиқлик электр станциясини қуриш; Ҳўжаобод компрессор станциясини модернизация қилишда иштирок этиш; инновацион ўқув марказларини яратиш.

Минэнерго и «Siemens Еnergy AG» подписали Меморандум и «Дорожную карту»
Между Министерством энергетики Республики Узбекистан и компанией «Simens Еnergy AG» (Германия) 16 апреля 2021 года состоялось подписание Меморандума о взаимопонимании, а также «Дорожной карты» по реализации совместных проектов.
Документы подписаны министром энергетики Алишером Султановым и президентом «Siemens Еnergy AG» Кристианом Брухом, прибывшим с визитом в Узбекистан.
Подписание Меморандума выражает интерес сторон к изучению возможности реализации совместных проектов, а также имеющегося потенциала для расширения стратегического партнерства на территории Республики Узбекистан.
Сотрудничество сторон включает в себя ряд направлений, в числе которых, проекты по строительству новых генерирующих мощностей, проведение энергоаудита производственных объектов в Узбекистане с подготовкой предложений по внедрению энергоэффективных технологий, подготовка и обучение кадров, водородная энергетика и другие.
В частности, в «Дорожную карту» включены проекты по внедрению когенерационных технологий в отопительных котельных на принципах ГЧП в регионах республики; строительство новой тепловой электростанции мощностью 1300-1600 МВт; участие в модернизации компрессорной станции «Хаджабад»; создание инновационных учебных центров.