Энергетика вазирлиги ва “Siemens Еnergy AG” Меморандум ва “Йўл харитаси”ни имзоладилар
2021 йилнинг 16 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ва “Siemens Еnergy AG” (Германия) ўзаро англашув меморандуми ҳамда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси”ни имзоладилар.
Ҳужжатларни Энергетика вазири Алишер Султанов ва Ўзбекистонга ташриф билан келган “Siemens Еnergy AG” президенти Кристиан Брух имзоладилар.
Меморандумнинг имзоланиши томонларнинг қўшма лойиҳаларни амалга ошириш имкониятларини, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси ҳудудида стратегик шерикликни кенгайтириш учун мавжуд имкониятларни ўрганишдан манфаатдорлигини билдиради.
Томонлар ўртасидаги ҳамкорлик қатор йўналишларни ўз ичига олади. Жумладан, янги ишлаб чиқариш қувватларини қуриш, Ўзбекистондаги ишлаб чиқариш қувватларини энергия аудити, энергия тежайдиган технологияларни жорий этиш бўйича таклифлар тайёрлаш, кадрлар тайёрлаш, водород энергетикаси ва бошқалар.
Хусусан, “Йўл харитаси” республика ҳудудларида ДХШ тамойилларига асосланган иситиш қозонларида когенерацион технологияларни жорий этиш бўйича лойиҳаларни ўз ичига олади; 1300-1600 МВт қувватга эга янги иссиқлик электр станциясини қуриш; Ҳўжаобод компрессор станциясини модернизация қилишда иштирок этиш; инновацион ўқув марказларини яратиш.

Uzbekistan’s Ministry of energy signs MOU with Siemens Energy
Tashkent, Uzbekistan - 19 April 2021 - The Ministry of Energy of the Republic of Uzbekistan is pleased to announce that on 16 April 2021, in Tashkent, it signed a Memorandum of Understanding (“MOU”) with Siemens Energy AG, of Germany – and agreed a roadmap for future, joint projects between the two entities.
The MOU was signed by Energy MinisterAlisher Sultanov, and Siemens  Energy  AG President,Christian Bruch, who was visiting Uzbekistan.
The MOU expresses the interest of both parties to explore the potential to expand a strategic partnership in Uzbekistan and pursue the implementation of joint projects.
Mr. Sultanov said:
“Uzbekistan is continuing its momentum of working with best-in-class international partners, to deliver on our energy strategy. We are aiming to lead the hydrocarbon-producing world in meeting our climate management commitments. Siemens is globally renowned and we look forward to deepening our relationship.”
Cooperation between the parties is anticipated in several areas, including:
·        Projects to build new generating facilities;
·        Power audit facilities in Uzbekistan with to introduce of energy-efficient technologies;
·        Hydrogen energy; and
·        Training of personnel
In particular, the roadmap includes projects to:
• Introduce cogeneration technologies on Public-Private Partnership (PPP) principles;
• Construction of a new thermal power plant (TPP) with a capacity of 1300-1600 MW;
• Participate in the modernization of the Hajabad compressor station; and
• Create innovative training centers
A formal working group to take collaboration forward will be established within 10 days of the MOU being signed.
It is envisaged that the MOU will yield immediate activity during 2021, with a site determined for the TPP in May 2021, and agreements anticipated for developing hydrogen and renewable energy by the summer.