Ёқилғи-энергетика мажмуаси ёшлари инсон ҳуқуқ ва эркинликлари мавзусини муҳокама қилдилар
2021 йилнинг 16 апрель куни инсон ҳуқуқлари мавзусида ўтказилган анжуманда Ўзбекистон ёқилғи-энергетика мажмуаси (ЁЭМ)нинг ёш мутахассислари, Энергетика вазирлиги тизимидаги ихтисослаштирилган университетларининг профессор-ўқитувчилари ва талабалари иштирок этди.
Тадбир И.М.Губкин номидаги Россия давлат нефть ва газ университети (МТУ)нинг Тошкент шаҳридаги филиали биносида бўлиб ўтди. Унда шунингдек, “ММФИ” Миллий тадқиқот ядро университети филиали ва “МЭИ” Миллий тадқиқот университети” Федерал давлат бюджети олий таълим муассасасининг Тошкент шаҳридаги филиаллари талабалари ва ўқитувчилари иштирок этди.
“Ўзбекистондаги барча ислоҳотларнинг асоси – Инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлаш” мавзусидаги Форум иштирокчиларига Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Ўзбекистон Республикаси инсон ҳуқуқлари Миллий маркази директори, академик – Акмал Саидов, Олий Мажлиснинг инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) – Феруза Эшматова ва “Ижтимоий фикр” республика жамоатчилик фикрини ўрганиш маркази директори ўринбосари – Виктория Сергеевна Алеексеева каби соҳа мутахассислари тақдимотлар ўтказдилар.
Россия давлат нефть ва газ университети филиалининг илмий-тадқиқот ва инновациялар бўйича директор ўринбосари Салоҳиддин Зуннунович Юнусов замонавий ёш мутахассислар нафақат ўз соҳасини, балки ўз мамлакатининг ривожланиши билан яхши таниш бўлган шахслар, инсон ҳуқуқларини ҳар томонлама таъминлаш, ўз фуқароларининг салоҳиятини рўёбга чиқариш учун шарт-шароит яратиш кераклигини таъкидлади.
Анжуман давомида ёқилғи-энергетика мажмуасининг талаба-ёш мутахассислари Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасида амалдаги қонунчилиги, унинг ҳуқуқни муҳофаза қилиш амалиёти ва мамлакатнинг бу борадаги халқаро мажбуриятларига мувофиқлиги ҳақидаги саволларига жавоб олдилар.

Молодые специалисты топливно-энергетического комплекса (ТЭК) Узбекистана, студенты и представители профессорско-преподавательского состава профильных ВУЗов Министерства энергетики 16 апреля 2021 года приняли участие в конференции, посвященной теме прав человека.
Мероприятие состоялось в здании Филиала Российского государственного университета нефти и газа (НИУ) им. И.М. Губкина в Ташкенте. Кроме «губкинцев» в нём приняли участие студенты и педагоги Филиала Национального исследовательского ядерного университета «МИФИ» в Ташкенте, Филиала Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Национальный исследовательский университет «МЭИ» в Ташкенте.
Перед участниками форума «Обеспечение прав и свобод человека – основа всех реформ в Узбекистане» с презентациями выступили такие специалисты данной сферы, как первый заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, академик - Акмал Саидов, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен) – Феруза Эшматова и Заместитель директора Республиканского центра изучение общественного мнения «Ижтимоий фикр» - Алеексеева Виктория Сергеевна.
Как отметил, приветствуя молодежь, Заместитель директора по научным работам и инновациям Филиала РГУ нефти и газа Юнусов Салохиддин Зунунович, современные молодые специалисты должны быть не только профессионалами своего дела, но и личностями, хорошо знакомыми с развитием своей страны, её политикой, направленной на всесторонне обеспечение прав человека, создание условий для реализации потенциала своих граждан.
В ходе конференции студенты и молодые специалисты ТЭК получили ответы на интересующие их вопросы о современном законодательстве Узбекистана в сфере прав человека, его правоприменительной практике, соблюдении страной своих международных обязательств в данной сфере.