Энергетика вазирлигида ходимлар ўртасида шахмат бўйича мусобақа ўтказилди
Мамлакатимизда шахмат кенг тарғиб қилиш ва уни оммавий спорт турига айлантириш, ўсиб келаётган ёш авлоднинг интеллектуал ва маданий ривожланиши учун зарур шарт-шароитлар яратиш, юқори иқтидорга эга бўлган ёшларни танлаш, саралаб олиш ва уларни профессионал шахматчилар ва халқаро гроссмейстерлар сифатида тайёрлаш тизимини йўлга қўйиш борасида қатор ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, Президентимизнинг “Шахматни янада ривожлантириш ва оммавийлаштириш ҳамда шахматчиларни тайёрлаш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” қарорига асосан, вазирлик, идора ва ташкилотларда ҳар йили икки маротаба ходимлар ўртасида “Шахмат кунлари”ни ташкил этиш ва ушбу кунда ходимлар ўртасида шахмат бўйича мусобақалар ҳамда малакали шахматчилар билан учрашувлар ташкил этиш белгиланган.
Мазкур қарор ижросини таъминлаш мақсадида, Энергетика вазирлигининг тегишли буйруғига мувофиқ бугун, вазирликда 24 апрель санаси “Шахмат куни” деб эълон қилиниб ходимлар ўртасида шахмат бўйича биринчи мусобақа ўтказилди.
Унда вазирлик марказий аппаратидан 30 нафардан зиёд шахмат иҳлосмандлар иштирок этди.
Мусобақани малакали шахматчи, Шахмат бўйича Спорт усталиги номзоди, Олий Лига иштирокчиси, Республика аёллар ўртасида биринчи лига совриндори Шаҳзода Шермуҳаммадова бошқарди.
Қизғин бўлиб ўтган мусобақанинг якуний натижаларига кўра, 1-ўринни Беҳзод Нарматов, 2-ўринни Акмал Эшонқулов ва 3-ўринни Даврон Рустамовлар эгаллашди.

В Минэнерго прошел шахматный турнир среди сотрудников
Принят ряд мер по популяризации шахмат в нашей стране и превращению их в популярный вид спорта, по созданию необходимых условий для интеллектуального и культурного развития подрастающего поколения, по отбору талантливой молодежи и обучению их игре в шахматы с участием профессиональных игроков и международных гроссмейстеров.
В частности, в соответствии с Указом Президента «О мерах по дальнейшему развитию и популяризации шахмат и совершенствованию системы подготовки шахматистов» в министерствах, ведомствах и организациях было принято дважды в год проводить «Шахматные дни» среди сотрудников, в том числе планируется организация встреч с шахматистами.
Для обеспечения выполнения этого решения, согласно соответствующему приказу Министра, 24 апреля объявлено «Днем шахмат» и проведен первый шахматный турнир среди сотрудников.
В нем приняли участие более 30 любителей шахмат из центрального аппарата Минэнерго.
Вела турнир Шахзода Шермухаммадова, квалифицированная шахматистка, кандидат в мастера спорта по шахматам, участница Олий Лиги, победитель Первой лиги республики среди женщин.
По результатам конкурса 1-е место занял Бехзот Нарматов, 2-е место занял Акмал Эшанкулов, 3-е место занял Даврон Рустамов.