Бензин сифатини ўрганиш ишлари доимий равишда олиб борилади
Ўзбекистонда истеъмолчиларни юқори сифатли нефть маҳсулотлари билан таъминлаш бўйича доимий назорат ўрнатилган бўлиб, мунтазам равишда ўрганиш ишлари олиб борилади. Ўрганишлар жараёнида айрим автомобилларга ёқилғи қуйиш шохобчаларидан олинган автобензинлар давлат стандарт кўрсаткичларига мувофиқ бўлмаган ҳолатлар ҳам учраб туради.
Импорт асосида кириб келаётган маҳсулотлар ҳалқаро стандартларга мувофиқ бўлиб, бундан ташқари давлат чегараларидан олиб киришда акредитациядан ўтган лабораторияларни хулосалари тақдим этилиши талаб этилади. Импорт автобензинларни сифатини бузилиш ҳолатлари баъзи нопок тадбиркорлар томонидан республика ҳудудида амалга оширишмоқда. Бу эса импорт маҳсулот дейилмайди.
Ўтган давр мобайнида олиб борилган текшириш ва ўрганишлар давомида сифатсиз автобензин ёқилғиси аниқланган ҳолларда ҳужжатлар тегишли чора кўриш учун ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига топшириб келинган. Жумладан, Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент ва Қашқадарё вилоятлари ҳудудларидаги нефть базаларда сифатсиз маҳсулотлар аниқланганлигини мисол қилиш мумкин.
“Ўзнефтгазинспекция” Назорат – кимё лабораторияси томонидан нефть маҳсулотлари сифатининг назорати ва таҳлил қилиш йўлга қўйилган. Жумладан, 2021 йилнинг ўтган даврида фаолият кўрсатаётган 1 286 та хусусий автомобилларга ёқилғи қуйиш шохобчалари ҳамда нефть маҳсулотларини савдоси билан шуғулланадиган 61 та йирик корхоналар назорат қилиб келинмоқда ҳамда мунтазам равишда улардаги автобензинларнинг сифат кўрсаткичлари таҳлил қилиб борилмоқда.
Мазкур давр мобайнида 1 608 та ҳолатда (22 668 тонна) нефть маҳсулотларидан намуналар олиниб, сифат кўрсаткичлари таҳлил қилинганида 94 та ҳолатда
(745 тонна) нефть маҳсулотлари сифатсиз эканлиги маълум бўлди. Шунингдек, импорт асосида олиб келинган 44 855 тонна нефть маҳсулотларидан намуналар олиниб лаборатория шароитида сифат кўрсаткичлари таҳлил қилинганида, маҳсулотлар сифатли деб топилиб тегишли хулосалар берилган.
“Ўзбекнефтгаз” АЖ томонидан 5-6 та АЁҚШдан харид қилиб олинган автобензин ёқилғиси сифат кўрсаткичи белгиланган меъёр талабларига мувофиқ эмаслиги, бутун республикадаги автобензин ёқилғиларини сифатсиз эканлигидан далолат бермайди ва бу билан умумий хулоса қилиш нотўғри.
Жумладан, жорий йилнинг 22 апрель куни ижтимоий тармоқларда ёритилган видео лавҳада “Малибу-2” русумли автомашинани мотор двигатели ишдан чиққанлиги ва головка цилиндр қисми қора мой бўлиб кетганлиги ва бунга сабаб қилиб автобензин сифатсизлиги кўрсатилган.
Ушбу лавҳа бўйича мутахассислар билан олиб борилган суҳбатлар давомида, автобензин мотор қисмига келиб ёниш жараёнига қадар бир неча фильтрлардан ўтиши сабабли, ушбу носозлик автобензин сифатига боғлиқ бўлмаслиги таъкидланди.
Ўрганишлар давомида тайёр нефть маҳсулотлар таркибига “Uz-Kor Gas Chemical” МЧЖ ҚК томонидан ишлаб чиқарилаётган пиролиз дистилляти қўшиш орқали сифат кўрсаткичлари бузилаётганлиги аниқланиб, бу бўйича қўшимча ўрганиш ишлари олиб борилди.
Биржа савдолари орқали пиролиз дистилятини харид қилиб олаётган тадбиркорлик субъектларида қайта ишлаш технологиялари етарли даражада мавжуд эмаслиги боис, номувофиқ мақсадларда фойдаланаётганлиги аниқланмоқда.
Шу сабабли, пиролиз дистилятини йирик миқдорда харид қилган 7 та тадбиркорлик субъектларида ўтказилган текширишда, тайёр турдаги нефть маҳсулотларининг сифат кўрсаткичлари бузилиш ҳолатлари аниқланган ва текшириш натижалари бўйича ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига топширилган.
Шу билан бирга 1 та тадбиркорлик субъекти томонидан лицензия битими талаблари ва шартлари қўпол равишда бузилганлиги сабабли лицензиясини бекор қилиш масаласи юзасидан судга даъво ариза киритилди.
Бундан ташқари, пиролиз дистилятини экспортга йўналтириш чораларини кўриш ёки ички бозорга сотишда ваколатли идораларнинг тегишли рухсатнома ва хулосаларига асосан ҳамда қайта ишлаш технологияларига эга бўлган тадбиркорлик субъектларига сотиш юзасидан “Uz-Kor Gas Chemical” МЧЖ ҚКга кўрсатма берилди.
Хозирги кунда автомобилларга ёқилғи қуйиш шохобчаларига автобензин етказиб бераётган айрим тадбиркорлик субъектларида маҳсулот сифатини бузиш ҳолатлари кузатилаётганлиги учун уларнинг фаолиятини текшириш юзасидан Вакил (Бизнес Омбудсман)га мурожаат юборилган.
Шунингдек, жорий йилнинг май ойида “Бухоро нефтни қайта ишлаш заводи”да амалдаги меъёрий ҳужжатларга риоя этилишини ўрганиш бўйича профилактик тадбир ўтказилиши режалаштирилмоқда.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, истеъмолчиларни сифатли нефть маҳсулотлари билан таъминлаш борасида “Ўзнефтгазинспекция” томонидан доимий равишда назорат тадбирларини амалга ошириб келаётганлигини маълум қиламиз.

Изучение качества бензина ведется на постоянной основе
В Узбекистане в целях постоянного мониторинга поставок качественных нефтепродуктов потребителям, проводятся регулярные проверки. В их ходе выявлены случаи, когда бензин, поставляемый для реализации на АЗС, не соответствовал государственным стандартам.
В частности, выявлены несоответствие необходимым стандартам качества бензина, продаваемого на АЗС в качестве продукции зарубежного производства, то есть импортируемого бензина. Необходимо понимать, что при осуществления импорта (завоза) продукции в нашу страну, импортеру необходимо предъявить заключения аккредитованных лабораторий. То есть, в страну может быть импортирован бензин только соответствующий международным стандартам и действующим в Узбекистане стандартам качества. Таким образом, если проверка выявила нарушения качества импортного бензина, то за этим стоят действия недобросовестных предпринимателей. То есть такой продукт уже не называется импортным товаром.
В результате выявления в ходе проверок некачественного бензина, соответствующие документы передаются в правоохранительные органы для принятия предусмотренных законодательством мер. В частности, ​​продукция низкого качества выявлена на нефтебазах в Республике Каракалпакстан, Ташкентской и Кашкадарьинской областях.
Контроль и анализ качества нефтепродуктов осуществляет Контрольно-химическая лаборатория «Узнефтегазинспекции». В период с начала 2021 года был проведен анализ качества бензина на 1286 АЗС и 61 крупном предприятии, занимающихся реализацией нефтепродуктов.
За этот период отобраны пробы нефтепродуктов в 1 608 случаях (22 668 тонн) и проанализированы показатели качества в 94 случаях. При этом признаны некачественными 745 тонн нефтепродуктов.Также в лаборатории были проанализированы пробы 44 855 тонн импортных нефтепродуктов, которые показали высокое качество.
Таким образом, в результате проверок установлено, что качество определенного объема бензина на 5-6 АЗС не соответствует требованиям установленных норм. Данные проверки проводятся на регулярной основе и являются плановой деятельностью «Узнефтегазинспекции». Естественно, что результаты очередных проверок, не являются основанием для мнений и выводов о том, что качество бензина в целом в стране оставляет желать лучшего. Мониторинг такого рода осуществлялся всегда и будет осуществляться впредь. Обнародование очередных результатов проверок является показателем прозрачности деятельности системы Топливно-энергетического комплекса (ТЭК) и мерой упреждения (профилактики) возможных нарушений в будущем.
Также, при размещении мнений, связанных с темой качества бензина, необходимо разбираться в механизме использования бензина в автотранспорте. В частности, 22 апреля этого года в социальных сетях было размещено видео, на котором было показано, что двигатель автомобиля «Малибу-2» вышел из строя. Причиной тому автор видео называет некачественный бензин, ссылаясь на то, что головке блока цилиндров был мазут. То есть, данному пользователю интернета неведомо, что данная неисправность не может быть связана с качеством бензина, поскольку бензин проходит через несколько фильтров от части двигателя до процесса сгорания.
Данный случай был проанализирован и в ходе исследования установлено, что добавка пиролизного дистиллята производства СП ООО «Uz-Kor Gas Chemical» нарушает качественные показатели готовых нефтепродуктов.
При проведении дополнительного исследования выявлено, что субъекты хозяйствования, приобретающие пиролизный дистиллят на биржевых торгах, используют его в ненадлежащих целях из-за недостаточной доступности технологий переработки.
В ходе данной проверки у 7 субъектов хозяйствования выявлены нарушения показателей качества готовых нефтепродуктов, соответствующие документы переданы в правоохранительные органы. Также в суд подано исковое заявление об отзыве лицензии у 1 хозяйствующего субъекта за грубое нарушение условий лицензионного соглашения.
Кроме того, СП ООО «Uz-Kor Gas Chemical» поручено принять меры по экспорту пиролизных дистиллятов или реализации их на внутреннем рынке, согласно соответствующим разрешениям и заключениям компетентных органов, а также предприятиям, имеющим технологии переработки.
Направлено обращение бизнес-омбудсмену с просьбой проверить деятельность некоторых предприятий, которые в настоящее время поставляют бензин на автозаправочные станции.
Принято решение о проведении в мае этого года проверки на Бухарском нефтеперерабатывающем заводе для изучения соблюдения действующих норм.
Работа «Узнефтегазинспекции» по мониторингу поставок качественных нефтепродуктов потребителям ведется на постоянной основе.