Энергетика вазирлиги ва Франция тараққиёт агентлиги гендер ҳаракатини ривожлантириш режасини амалга ошириш бўйича ҳамкорликни муҳокама қилдилар
• Энергетика вазирлиги ва Франция тараққиёт агентлиги гендер ҳаракатини ривожлантириш режасини амалга ошириш бўйича ҳамкорликни муҳокама қилдилар
2021 йилнинг 29 апрель куни Энергетика вазирлигида Франция тараққиёт агентлигининг (ФТА) Тошкентдаги ваколатхонаси билан учрашув бўлиб ўтди. Унда Гендер ҳаракати режасини амалга ошириш бўйича Энергетика вазирлигининг “Йўл харитаси”ни режасини амалга ошириш масаласи муҳокама қилинди.
Йиғилишда таъкидланганидек, мазкур йўналишда ишлаш учун Энергетика вазирлигининг Гендер тенглиги Кенгаши ташкил этилиб, унинг таркиби ва кенгаш раиси сайланган.
Ёқилғи-энергетика комплекси ва унинг корхоналари фаолияти ўзига хос хусусиятларга эга бўлиб, бу соҳадаги ишларнинг кўпгина қисти жисмоний меҳнат, хусусан, бурғулаш, ўрнатиш ва пайвандлаш ҳамда бошқа шу каби меҳнат турлари билан боғлиқ. Шу муносабат билан гендер тенглиги нуқтаи назаридан ёқилғи-энергетика сектори тизимида гендер тенглиги масаласида миқдорий кўрсаткичлар бўйича бошқа соҳалардан паст бўлиши мумкин. Шу билан бирга, ёқилғи-энергетика соҳаси мутахассисларининг касбий фаолиятлари бўйича тизим ташкилотларида хотин-қизларни қўллаб-қувватлар, рағбатлантириш, улар орасида фаолият юритаётган малакали мутахассислар кўрсаткичлари юқори даражага эга.
Энергетика вазирлиги томонидан соҳада эркаклар ва аёллар учун тенг ҳуқуқ, имконият ва масъулиятларни яратиш устувор вазифа бўлиб қолмоқда. Шу билан бирга, энергетика соҳасида аёллар менежерлари сони йилдан-йилга ортиб бормоқда. Бугунги кунга келиб 480 нафардан ортиқ хотин-қизлар бошқарув ва масъул лавозимларда фаолият юритиб бормоқда ва 100 дан ортиқ кадрларнинг истиқболли захираси киритилган.
Қайд этилишича, Энергетика вазирлиги томонидан қабул қилинган гендер тенглиги режасини амалга ошириш бўйича ҳам миқдорий, ҳам сифат кўрсаткичларини янада яхшилаш мақсадида фаол иш олиб борилмоқда. Шу муносабат билан гентер тенглиги йўналишига, жумладан, хорижий нуфузли экспертларни жалб этиш режалаштирилган.
Учрашув давомида ФТА вакиллари Энергетика вазирлиги томонидан қабул қилинган Гендер ҳаракати режасига қизиқиш билдириб, уни амалга ошириш учун “Йўл харитаси”ни амалга оширишга, жумладан, гендер масалалари бўйича француз экспертларини жалб этиш орқали муносиб ҳисса қўшиш ниятини билдирдилар.

Минэнерго и ФАР обсудили сотрудничество в реализации плана гендерного развития
В Министерстве энергетики 29 апреля 2021 года состоялась встреча с Офисом Французского Агентства Развития (ФАР) в Ташкенте, на котором обсужден вопрос реализации «Дорожной карты» Минэнерго по выполнению Плана гендерного движения.
Как было отмечено на встрече, для работы в данном направлении создан Совет по гендерному равенству Министерства энергетики, избран его состав и председатель Совета.
Деятельность Топливно-энергетического комплекса, его предприятий имеет собственную специфику, многие виды работ в этой сфере связаны с физическим тяжелым трудом, в частности, буровые, монтажно-сварочные и другие виды работ. В связи с этим в вопросе гендерного равенства, система ТЭК по количественным показателям может уступать другим сферам. Однако качественные показатели, выраженные в таких нормах, как продвижение женской части специалистов ТЭК по профессиональным качествам, авторитет экспертов из числа женщин в организациях системы, имеют высокий уровень.
Однако создание равных прав, возможностей и ответственности как для мужчин, так и для женщин – остаётся приоритетным направлением Минэнерго в этой сфере. Так, из года в год в энергетическом секторе растёт количество женщин-руководителей. На сегодняшний день более 480 женщин занимают управленческие и ответственные должности, а более 100 включены в перспективный резерв кадров.
Было отмечено, что Министерство энергетики активно работает над реализацией принятого Плана гендерного равенства с целью дальнейшего улучшения, как количественных, так и качественных показателей, в связи с чем планируется привлечение к этой работе авторитетных экспертов в сфере гендера, в том числе зарубежных.
В ходе встречи представители ФАР проявили интерес к принятому Минэнерго Плану гендерного движения и выразили намерение способствовать реализации «Дорожной карты» по его реализации, в том числе путём привлечения французских экспертов в сфере гендерной проблематики.