Қорақалпоғистонда йирик шамол электр станцияси қурилади
2021 йилнинг 3 май куни “ACWA Power”, Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ҳамда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ўртасида шамол энергетикаси лойиҳасини амалга ошириш тўғрисида битим имзоланди.
Мазкур лойиҳа Қорақалпоғистонда 1500 МВт қувватга эга шамол энергетикасини лойиҳалаштириш, қуриш ва эксплуатация қилишдан иборат бўлиб, у фойдаланишга топширилгандан сўнг Марказий Осиё минтақаси ва дунёдаги энг йирик шамол электр станциясига айланади.
“Ушбу лойиҳа мамлакатингиз учун яна бир муҳим ютуқ ҳисобланиб, “ACWA Power” компаниясининг улкан қайта тикланадиган энергия манбалари ва барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш учун Ўзбекистонда ривожланиб бораётган бозор иқтисодиёти шароитида мамлакатингиз билан ҳамкорликда ишлашга содиқлигини кучайтиради”, – деди Саудия Арабистони компанияси раиси Муҳаммад Абунайян.
“Энергия ишлаб чиқарувчи сифатида биз Ўзбекистонда кам углеродли иқтисодиётга ўтишда Яқин Шарқ ва айниқса Саудия ҳамкорларимиздан кўп нарсаларни ўрганмоқдамиз. “ACWA Power” лойиҳаси ушбу жараёнга катта ҳисса қўшади. Бизнинг режамиз 2030 йилга бориб электр энергиямизнинг 25 фоизини қайта тикланувчи энергия манбаларидан ишлаб чиқаришдир”, – деди Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири ўринбосари Шерзод Ходжаев.
Лойиҳа тахминан 4 миллион хонадоннинг электр энергиясига бўлган эҳтиёжини қондириши ва йилига тахминан 2,5 миллион тонна карбонат ангидрид газини қоплаши кутилмоқда. Бу Ҳукуматнинг ўсиб бораётган эҳтиёжни қондириш учун ўн йил ичида қайта тикланадиган энергия манбаларини ишлаб чиқаришни сезиларли даражада ошириш мақсадларига бевосита ҳисса қўшади.
Лойиҳа Ўзбекистон ҳукуматининг энергетика соҳасида амалга оширилаётган стратегик ислоҳотларга мувофиқ мамлакатнинг энергия балансини диверсификация қилиш борасидаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлашга қаратилган.
“АCWА Power” компанияси шунингдек, Бухоро ва Навоий вилоятларида йил бошида тузилган умумий ишлаб чиқариш қуввати 1000 МВт бўлган иккита шамол энергетикаси лойиҳасининг инвестори ҳисобланади. Бу борада электр энергиясини сотиб олиш бўйича шартномалар (PPA) ва инвестиция шартномалари имзоланди. Бундан ташқари, Саудия компанияси Сирдарёда юқори самарадорликка эга бўлган, умумий қуввати 1500 МВт га тенг бўлган иссиқлик электр станциясини қуриш лойиҳасини амалга оширмоқда.

В Каракалпакстане построят крупнейшую ветряную электростанцию
3 мая 2021 года подписано Соглашение о реализации проекта по ветропарку между компанией ACWA Power, Министерством энергетики Узбекистана и Министерством инвестиций и внешней торговли Республики.
Проект включает в себя разработку, строительство и эксплуатацию ветроэнергетического проекта мощностью 1500 МВт в Каракалпакстане, который после ввода в эксплуатацию, станет крупнейшей ветряной электростанцией в регионе Центральной Азии и одной из крупнейших в мире.
«Этот проект является еще одним знаменательным достижением для вашей страны и укрепляет приверженность ACWA Power работать с быстрорастущими рынками, такими как Узбекистан, для достижения своих амбициозных целей в области возобновляемых источников энергии и целей устойчивого развития», - сказал комментируя это событие, председатель саудовской компании Мохаммад Абунайян.
«Как производитель энергии, мы в Узбекистане многому учимся у наших ближневосточных и особенно саудовских партнеров в процессе перехода к низкоуглеродной экономике. Проект ACWA Power внесет большой вклад в этот процесс. Наш план к 2030 году производить 25% электроэнергии из возобновляемых источников энергии», - отметил заместитель министра энергетики Узбекистана Шерзод Ходжаев.
Ожидается, что проект удовлетворит потребность в электроэнергии примерно 4 миллионов домашних хозяйств и компенсирует примерно 2,5 млн. тонн углекислого газа в год, что напрямую будет способствовать достижению целей Правительства по значительному росту генерации электроэнергии с использованием ВИЭ для удовлетворения растущего спроса.
Проект направлен на поддержку усилий правительства Узбекистана по диверсификации энергобаланса страны в соответствии с реализуемыми в энергетике стратегическими реформами.
Добавим, что ACWA Power является также инвестором двух ветроэнергетических проектов в Бухаре и Навои, заключенных ранее в этом году, с совокупной мощностью выработки электроэнергии в 1000 МВт. По ним подписаны Соглашения о покупке электроэнергии (PPA) и инвестиционные соглашения. Кроме этого, саудовская компания реализует  в Сырдарье проект строительства высокоэффективной газовой электростанции мощностью 1500 МВт.