“2017-2021 йилларга мўлжалланган углеводород хом-ашёси қазиб олишни кўпайтириш дастури” ижроси доирасида “Ўзбекнефтгаз” АЖ билан ҳамкорликда ERIELL Group томонидан Қашқадарё ва Бухоро вилоятлари, шунингдек Қорақалпоғистон Республикасида еттита янги қудуқ саноат миқёсида фойдаланишга топширилди.
Хусусан, Қашқадарё вилоятидаги Муборак нефть ва газ қазиб чиқариш бошқармасининг “Алон” конида мавжуд газ йиғиш пунктига қўшилган 209-сонли қудуқ ишга туширилди. Диаметри 168х6 мм ва умумий узунлиги 458 метр бўлган шлейфли газ қувури қурилиши амалга оширилди. Қудуқ дебити суткасига 102,555 минг м3ни ташкил қилди.
Бухоро вилоятидаги Газли нефть ва газ қазиб чиқариш бошқармасининг “Дояхотин” конида 89 ва 90-сонли қудуқлар саноат миқёсида фойдаланишга топширилди. Қудуқлар дебити суткасига 146,742 минг метр куб ва 34,112 минг метр кубни ташкил этди. Конда диаметри 108х8 ва умумий узунлиги 1036 метр бўлган шлейфли газ қувурлари қурилди. Бундан ташқари, “Кулбешкок” конида 54-сонли қудуқ ишга туширилди. Олинган газ оқимини ошириш мақсадида қудуқда қўшимча равишда туз-кислотали ишлов бериш ишлари (ТКИБ) амалга оширилди. Қудуқни интенсификация қилиш натижасида дебити суткасига 233,106 метр куб бўлган саноат миқёсида газ оқими олинди. Диаметри 108х8мм ва умумий узунлиги 1681 метр бўлган шлейфли газ қувури қурилди.
Қорақалпоғистон Республикасидаги Устюрт нефть ва газ қазиб чиқариш бошқармаси “Шимолий Бердақ” конида 98-сонли қудуқ ишга туширилди. Қудуқда 2ННК геофизик тадқиқоти ўтказилди. Тадқиқот натижалари бўйича интервалларни перфоратор ёрдамида тешишга мўлжалланган объект аниқлаб олинди. Иккинчи объектни ўзлаштириш натижасида саноат гази оқими олинди. Дебит суткасига 271,677 минг метр кубни ташкил қилди. Диаметри 114х6 мм ва умумий узунлиги 650 метр бўлган шлейфли газ қувури қуриб битқазилди.
“Шимолий Бердақ” конида 99-сонли қудуқ ишга туширилди. Дебити суткасига 182,362 минг метр куб бўлган саноат газ оқими олинди. Диаметри 114х6 мм ва умумий узунлиги 340 метр бўлган шлейфли газ қувури қурилди. Шу билан бирга, “Шарқий Бердақ” конининг 86-сонли қудуғи ишга туширилди. Қудуқ дебити суткасига 56,225 минг метр куб ни ташкил этмоқда. Диаметри 114х6мм ва умумий узунлиги 1150 метр бўлган шлейфли газ қувури қурилиши амалга оширилди.

Введены в эксплуатацию новые скважины
В рамках реализации «Программы мер по увеличению добычи углеводородного сырья на 2017-2021 годы» АО «Узбекнефтегаз» совместно с ERIELL Group в промышленную эксплуатацию были введены 7 новых скважин в Кашкадарьинской и Бухарской областях, а также в Республике Каракалпакстан.
В частности, в Кашкадарьинской области на месторождении «Алан» Мубарекского нефтегазодобывающего управления введена в эксплуатацию скважина № 209, впоследствии присоединенная к существующему газосборному пункту. Выполнено строительство газопровода-шлейфа диаметром 168х6 мм и общей протяженностью 458 м. Дебит скважины составляет 102,555 тыс. м3/сут.
В Бухарской области на месторождении «Даяхатын» Газлийского нефтегазодобывающего управления в промышленную эксплуатацию введены скважины № 89 и № 90. Дебиты скважин составляют 146,742 тыс. м3/сут. и 34,112 тыс. м3/сут. соответственно. На месторождении построены газопроводы-шлейфы диаметром 108х8 и общей протяженностью 1036 м. Кроме того, введена в эксплуатацию скважина № 54 месторождения «Кульбешкак». На скважине в целях увеличения полученного притока газа, дополнительно проведена сольно-кислотная обработка (СКО). В результате интенсификации скважины, был получен промышленный приток газа дебитом 233,106 м3/сут. Выполнено строительство газопровода-шлейфа диаметром 108х8мм и общей протяженностью 1 681 м.
В Республике Каракалпакстан на месторождении «Северный Бердах» Устюртского нефтегазодобывающего управления введена в эксплуатацию скважина № 98. На скважине был проведён геофизическое исследование 2ННК. По результатам исследования был определён объект для дальнейшей перфорации интервалов. В результате освоения 2-ого объекта был получен промышленный приток газа. Дебит составил 271,677 тыс. м3/сут. Построен газопровод-шлейф диаметром 114х6 мм и общей протяженностью 650 м.
На месторождении «Шимолий Бердах» введена в эксплуатацию скважина № 99. Получен промышленный приток газа дебитом 182,362 тыс. м3/сут. Выполнено строительство газопровода-шлейфа диаметром 114х6 мм и общей протяженностью 340 м. Кроме того, введена в эксплуатацию скважина № 86 месторождения «Восточный Бердах». Дебит скважины составляет 56,225 тыс. м3/сут. Выполнено строительство газопровода-шлейфа диаметром 114х6мм и общей протяженностью 1 150 м.