“Тадбиркор”нинг электр энергиясидан ноқонуний равишда фойдаланиши оқибатида давлат манфаатларига 2 миллиард сўмдан зиёд зарар етказилгани аниқланди
• “Тадбиркор”нинг электр энергиясидан ноқонуний равишда фойдаланиши оқибатида давлат манфаатларига 2 миллиард сўмдан зиёд зарар етказилгани аниқланди
Электр тармоқларига ўзбошимчалик билан уланиш ва бошқа суистеъмол қилиш ҳолатларини олдини олиш мақсадида Энергетика вазирлиги ҳузуридаги “Ўзэнергоинспекция” ва бир қатор мутасадди ташкилотлар ҳамкорлигида ўтказилаётган қўшма рейд тадбирида қоида бузилиш ҳолатлари аниқланмоқда.
Хусусан, электр энергияси етказиб бериш ҳамда истеъмол қилиш борасидаги қонун ҳужжатлари ижросининг бажарилиши юзасидан 2021 йил 29 мартда “Ўзэнергоинспекция” Қашқадарё ҳудудий бўлими томонидан “Қашқадарё ҳудудий электр тармоқлари корхонаси” АЖ ва Ғузор туман электр таъминоти корхонаси ходимлари иштирокида Ғузор туман Пахтазор МФЙда жойлашган “Китоб ип йигирув” АЖнинг электр энергиясидан фойдаланиши юзасидан ўрганиш ўтказилди.
Ўрганиш давомида “Китоб ип йигирув” АЖ тасарруфидаги 1000 кВАли трансформатор пунктида электр ҳисоблагич ўрнатилган бўлиб, бироқ Ғузор ТЭТК билан шартнома тузмасдан мазкур корхона томонидан электр энергиясидан ноқонуний равишда фойдаланиб келинаётганлиги аниқланди.
Ўрганиш натижасига асосан таъминотчи томонидан “Китоб ип йигирув” АЖга ноқонуний равишда электр энергиясидан фойдаланиб келаётганлиги ҳолати бўйича далолатнома расмийлаштирилиб, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга топширилди. Шунингдек, электр энергияси тўлови учун 2 093 105 535 сўм қайта ҳисоб-китоб қилинди ҳамда  тармоқдан ажратилди.

Выявлено, что в результате незаконного потребления «предпринимателем» электроэнергии, интересам государства нанесен ущерб в размере более 2 миллиарда сумов
• Выявлено, что в результате незаконного потребления «предпринимателем» электроэнергии, интересам государства нанесен ущерб в размере более 2 миллиарда сумов
В целях предотвращения случаев самовольного подключения к электросети и других случаев злоупотребления электроэнергией «Узэнергоинспекцией» при Министерстве энергетики и ряда уполномоченных организаций проводятся совместные рейды, в ходе которых выявляются нарушения правил пользования энергоресурсами.
В частности, в рамках реализации законодательных актов по поставке и потреблению электроэнергии 29 марта 2021 года Кашкадарьинским территориальным отделением «Узэнергоинспекции» при участии работников АО «Кашкадарьинские электрические сети» и Гузорского районного электроснабжающего предприятия проведено изучение по использованию электроэнергии АО «Китоб ип йигирув», расположенного в МСГ «Пахтазор» Гузорского района.
В ходе изучения выявлено, что в трансформаторном пункте мощностью 1000 кВА при АО «Китоб ип йигирув» установлен электросчетчик не подключенный к единой системе учета, что свидетельствует о не заключенном соответствующим договором с территориальными электросетями.
Согласно результатам изучения предприятием энергосбережения оформлен и передан правоохранительным органам акт о незаконном пользовании электроэнергией АО «Китоб ип йигирув». Более того, произведен перерасчёт за электроэнергию в размере 2 093 105 535 сумов. По итогам проверки, потребитель временно отключен от сети.