Энергетика Хартияси котибияти раҳбари: Сурхондарёдаги янги иссиқлик электр станцияси қурилишида Ўрта Осиёда энг самарали бўлган ускуналардан фойдаланилади
• Энергетика Хартияси котибияти раҳбари: Сурхондарёдаги янги иссиқлик электр станцияси қурилишида Ўрта Осиёда энг самарали бўлган ускуналардан фойдаланилади
БРЮССЕЛЬ, 5 май. Ўзбекистоннинг Бенилюкс мамлакатларидаги элчихонаси Брюссель матбуот клубида Сурхондарё вилоятида 1,55 ГВт сиғимли комбинациялашган иссиқлик электр станцияси (ИЭС) лойиҳасини амалга оширишга бағишланган «Иқтисодий ўсишни рағбатлантириш ва янги иш ўринларини яратиш воситаси сифатида Ўзбекистонга инновацион Европа инвестицияларини илгари суриш» мавзусидаги кўргазма ташкил этди.
Эслатиб ўтиш ўринли бўладики, жорий йил 19 апрель куни «Ўзбекистон миллий электр тармоқлари« АЖ ва «Stone City Energy» (Нидерландия) компанияси ўртасида давлат-хусусий шериклиги (ДХШ) доирасида янги иссиқлик электр станциясини қуриш бўйича инвестиция шартномаси ҳамда ушбу иссиқлик электр станцияси учун электр энергиясини ДХШ тамойиллари асосида сотиб олиш тўғрисида битим имзоланган эди.
Қуввати 1560 МВт бўлган иссиқлик электр станциясини қуриш лойиҳасининг қиймати 1,2 миллард долларга тенг. Лойиҳа 2024 йил охирига қадар ишга туширилиши режалаштирилган. Корхона фойдаланишга топширилгач, 2 мингдан зиёд  янги иш ўрнининг яратилиши кўзда тутилган. Лойиҳа Сурхондарё вилояти Ангор туманидаги 150 гектар майдонда барпо этилади.
Кўргазманинг очилиш маросимда Бенилюкс бизнес ҳамжамияти вакиллари, Европанинг қатор етакчи таҳлил марказлари, Европа Иттифоқи институтлари, Энергетика Хартияси котибиятининг раҳбарияти, шунингдек, оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Тадбир доирасида «Ўзбекистон энергетика секторига янги Европа мега-инвестициялари», «Ўзбекистон билан инвестиция прогнози ва ҳамкорлиги», «Ўзбекистон билан энергия самарадорлиги ва бошқа соҳалардаги ҳамкорлик», «Инвестиция муҳити ва Ўзбекистон билан халқаро ҳуқуқий механизмлар ўртасидаги ҳамкорликнинг аҳамияти» ва бошқа мавзулардаги тақдимотлар ўтказилди.
Давлат-хусусий шериклиги доирасида тўғридан-тўғри хусусий хорижий инвестициялар орқали амалга оширилаётган лойиҳа Президентимизнинг очиқ, прагматик ва чуқур ўйланган ташқи сиёсат олиб бориши, иқтисодиётни ташқи инвесторларга очиш, энергетика соҳасини тубдан ислоҳ қилиш, унга замонавий билим ва технологияларни жалб этишга қаратилган ташаббуслари туфайли амалга оширилгани алоҳида таъкидланди.
Янги ИЭС қуриш лойиҳаси тақдимоти чоғида «Siemens Energy» (Германия) компаниясининг сўнгги ускуналари Марказий Осиё миқёсида энг самарали энергияни ишлаб чиқариш учун жалб этилиши алоҳида қайд этилди.
Энергетика хартияси котибияти Бош котиби Урбан Руснак Сурхондарё вилоятида амалга оширилаётган мазкур лойиҳада фойдаланилаётган ускуналарнинг юқори самарадорлиги Ўзбекистоннинг иқтисодий тараққиётига ҳам, атроф-муҳитни муҳофаза қилишга ҳам кўмаклашишини таъкидлади. “Бундай катта кўламдаги лойиҳанинг давлат-хусусий шериклиги асосида амалга оширилиши мамлакат иқтисодиётининг етуклигини намоён этади. У аҳоли ва корхоналар учун энергия таъминоти барқарорлигини таъминлашга хизмат қилади», - деди у.

БРЮССЕЛЬ, 5 мая. Посольство Узбекистана в странах Бенилюкс организовало в Брюссельском пресс-клубе презентацию на тему «Содействие инновационным европейским инвестициям в Узбекистане в качестве инструмента стимулирования экономического роста и создания новых рабочих мест», посвященную реализации проекта Строительства парогазовой установки мощностью 1,55 ГВт в Сурхандарьинской области.
Напомним, 19 апреля этого года в рамках государственно-частного партнерства между АО «Национальные электрические сети» и компанией «Stone City Energy» (Нидерланды) подписано Инвестиционное соглашение о строительстве новой ТЭС, а также Соглашение о покупке электроэнергии данной тепловой электростанции на принципах ГЧП. Стоимость проекта по строительству ТЭС мощностью 1560 МВт составляет 1,2 миллиарда долларов. Дата запуска проекта - конец 2024 года. Проект предусматривает создание более 2000 рабочих мест. Для строительства выделено 150 га земли в Ангорском районе Сурхандарьинской области.
В мероприятии, проведенном в смешанном формате, приняли участие представители бизнес-сообщества стран Бенилюкс, эксперты ряда ведущих европейских аналитических центров, институтов Европейского союза, руководство Секретариата Энергетической хартии, а также СМИ.
Были представлены презентации на темы «Новые европейские мегаинвестиции в энергосектор Узбекистана», «Инвестиционный прогноз и сотрудничество с Узбекистаном», «Сотрудничество с Узбекистаном в сфере обеспечения энергоэффективности и других направлениях», «Инвестиционный климат и важность сотрудничества Узбекистана с международными правовыми механизмами» и другие.
Подчеркивалось, что проект, реализуемый за счет прямых частных иностранных инвестиций в рамках государственно-частного партнерства, стал возможен во многом, благодаря инициативам Президента, направленным на проведение открытой, прагматичной и глубоко продуманной внешней политики, открытие экономики для внешних инвесторов, коренное реформирование сферы энергетики, привлечение в нее современных знаний и технологий.
В ходе презентации проекта строительства новой ТЭС отмечалось, что для выработки энергии будет использовано новейшее оборудование компании «Siemens Energy» (ФРГ), которое будет самым эффективным в Центральной Азии.
Генеральный секретарь Секретариата Энергетической хартии Урбан Руснак подчеркнул, что проект, реализуемый в Сурхандарьинской области Узбекистана, действительно представляет собой прорывное инвестиционное событие. «Это очень важный проект, который будет служить как экономическому развитию Узбекистана, так и защите окружающей среды, благодаря высокой эффективности используемого оборудования. Кроме того, реализация такого масштабного проекта на основе государственно-частного партнерства демонстрирует зрелость экономики страны и будет служить обеспечению стабильности энергообеспечения как населения, так и предприятий», - сказал Урбан Руснак.