“Маҳаллабай” ишлаш тизими самараси
Президентимиз топшириғига биноан шаклланган “маҳаллабай” ишлаш тизими аҳоли фаровонлигини юксалтириш, фуқароларимиз яшаш даражасини оширишга хизмат қилиши билан ўз натижадорлигини кўрсатмоқда.
Бу борада Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги томонидан “Обод кўча” ва “Обод хонадон” мезонларини кенг тарғиб этиш бўйича Тошкент шаҳрининг Яшнобод тумани маҳаллаларида амалий ишлар олиб борилмоқда.
Яшнобод туманининг “Асалобод” маҳалласида амалга оширилган ишлар шу жумладан. Мазкур маҳаллада қурилиш-бунёдкорлик ва кўкаламзорлаштириш ишлари ўз якунига етказилмоқда.
9 май – “Хотира ва қадрлаш куни” муносабати билан кўп йиллардан буён маҳаллада истиқомат қилувчи афғон уруши фахрийси Шониёз Мавлонов хонадони байрам совғаси сифатида мукаммал таъмирланиб ўз эгаларига топширилди.
Хонадон аҳли амалга оширилган қурилиш ишлари ва яратиб берилган маиший шароитлардан мамнун эканликларини билдиришди.
– Кўп йиллардан буён ушбу маҳаллада истиқомат қиламан, лекин бу даражадаги кенг кўламли ободонлаштириш, қурилиш ва бунёдкорлик ишларини кузатмагандик, инсонларнинг муаммоларини ҳал қилишга бунчалик куч сафарбар этилмаган эди, бу барчамизни хурсанд қилиши табиий – дейди афғон уруши қатнашчиси Шониёз Мавлонов.
Айни пайтда маҳалла ҳудудида асфальт ётқизиш ишлари якунланди, 5 та болалар майдончалари таъмирланиб, эскиларининг ўрнида янгилари бунёд этилди, автотураргоҳ, дам олиш аллеялари, футбол, баскетбол ва волейболга ихтисолашган спорт майдони фойдаланишга топширилди.

Созданная по поручению Президента система работы “махаллабай” показывая свою эффективность служит повышению благосостояния населения и уровня жизни наших граждан.
В этом направлении Министерством энергетики Республики Узбекистан проводится практическая работа по широкой работе программ «Обод кўча» и «Обод хонадон» в махаллях Яшнабадского района города Ташкент.
В связи с праздником 9 Мая - Дня памяти и почестей в качестве праздничного подарка был капитально отремонтирован квартира ветерана Афганской войны Шониаза Мавлонова, проживающий в махалле уже много лет.
Жители квартиры выразили удовлетворение проведенными строительными работами и созданными бытовыми условиями.
- Я много лет живу в этой махалле, но мы не наблюдали масштабных работ по благоустройству, строительству и созиданию на этом уровне, не было такой мобилизации сил на решение проблем людей. То что сделано в короткий срок конечно порадовало всех нас, - говорит участник Афганской войны Шониаз Мавлонов.
В настоящее время на территории махалли завершены работы по укладке асфальта, отремонтированы 5 детских площадок, на месте старых построены новые, сданы в эксплуатацию автостоянка, аллеи отдыха, спортивная площадка для футбола, баскетбола и волейбола.