САВОЛ: Қуёш сув иситгичлари қандай ишлайди ва нима учун улардан фойдаланиш афзал ҳисобланади?
БИЗНИНГ МАЪЛУМОТ: Қуёш вакуумли сув иситгичлари ёки коллекторлари яхлит ва бўлинган турлари бўлиши мумкин. Шундай қилиб, битта қисмли коллектор (моноблок) вакуум шишаларидан ва битта конструкцияда маҳкамланган иссиқ сув аккумуляторидан (термос) иборат.
Коллектори-моноблок асосан бино ёки уйнинг том қисмига ўрнатилади ва шу билан истеъмол манбаига керакли бўлган иссиқ сув босимини етказиб беради.
Сақлаш идиши иссиқ сув ҳароратининг узоқ муддатли сақланишини таъминлайди. Шундай қилиб, қишда ҳаво ҳарорати 0°C даражадан паст бўлганда иссиқлик йўқотилиши фақат 3-6°C даража бўлиши мумкин. Яъни, агар тунда коллекторда сув ҳарорати + 60 °C бўлса, эрталаб бу кўрсаткич 5 °C дан ошмайди ва +55°C бўлади.
Ақлли текширгич (Смарт контроллер) барча иш жараёнларни, шу жумладан, идишдаги сув даражасини, сув сатҳини тартибга солишни, агар керак бўлса 1,5 кВт қувватли электр иситиш мосламасини ёқиш ва ўчириш ишларини бошқаради.
ЖАВОБ: Истеъмолчи коллектордан, хусусан юқорида айтиб ўтилган яхлит туридан фойдаланиб, йилнинг 9 (тўққиз) ойи давомида сувни иситиш учун электр энергиясини 100 фоиз тежаш имкониятига эга бўлади. Қиш ойларида эса 70 фоизгача энергияни тежашга эришилади.
Бир қисмли вакуумли қуёш сув иситгичлари сувни 100 (юз) даражадан юқори даражада иситиш имкониятига эга ва шу билан табиий газ, электр энергияси ва қаттиқ ёқилғига муқобил энергия манбаи бўлиб ҳисобланади.
Яхлит қуёш тизими ҳар қандай уй-рўзғор ўжалигикларида, шунингдек, шахсий  ва тижорат мақсадларида фойдаланиш учун мўлжалланган ва айниқса, иссиқ сув ҳажми 4-10 истеъмол нуқталари учун кунига 1000 литрдан ошмайдиган ҳолатларда авзал ҳисобланади.
Ускуналар ҳеч қандай операцион харажатларни талаб қилмайди, чунки ақлли текширгичнинг иши туфайли у мустақил равишда ишлайди, уни иссиқ сув истеъмолига қараб бир марта созлаш кифоя.
Бундан ташқари, Ўзбекистонда энергия самарадор ва энергия тежайдиган қурилмаларни сотиб олганлиги учун компенсация пули олиш ва ушбу мақсадлар учун олинган кредитлар бўйича фоиз харажатларининг бир қисмини қоплаш мумкин. Бундай компенсацияларни тақдим этиш тартиби тўғрисидаги низом Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 14 апрелда қабул қилинган 217-сонли қарори билан тасдиқланган.
Низомга мувофиқ, Ўзбекистон Давлат буджетидан компенсация қуйидаги харажатларнинг бир қисмини қоплаш учун берилади:
- жисмоний шахсларга – қуёш фотоэлектр станциялари, қуёш сув иситгичлари, шунингдек энергия тежайдиган энергия самарадор газ-горелкали қурилмаларни сотиб олиш харажатлари;
- жисмоний ва юридик шахсларга – тижорат банкларидан қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмалари, энергия самарадор газ-горелкали қурилмалар ва қозонлар, шунингдек, энергия самарадор бошқа ускуналарни харид қилиш учун олинган кредитлар бўйича фоиз харажатларининг бир қисми қоплашга.
Низом талаблари 2020 йил 1 январдан ўз маблағи ва кредитлар ҳисобидан энергия самарадор ва энергия тежовчи қурилмаларни харид қилган ва ўрнатган шахсларга татбиқ этилади.
Компенсация Давлат бюджетидан қуйидаги миқдорларда ажратилади:
а) жисмоний шахсларга қуёш фотоэлектрик станциялари, қуёш сув иситкичлари, шунингдек, энергия самарадор газ-горелкали қурилмаларни сотиб олиш харажатларининг 30 фоизи миқдорида, бироқ:
- қуёш фотоэлектрик станциялари учун – 3 миллион сўмдан;
- энергия самарадор газ-горелкали қурилмалар учун – 200 минг сўмдан ошмайдиган миқдорда;
б) тижорат банкларидан қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмалари, энергия самарадор газ-горелкали қурилмалар ва қозонлар, шунингдек, энергия самарадор бошқа ускуналарни харид қилиш учун олинган кредитлар бўйича фоиз харажатларининг бир қисми қоплашга:
- жисмоний шахсларга – 500 миллион сўмдан ошмайдиган кредитлар бўйича – Марказий банкининг қайта молиялаш ставкасидан ошган қисмида, бироқ 8 фоиз пунктидан кўп бўлмаган миқдорда;
- юридик шахсларга – 5 миллиард сўмдан ошмайдиган кредитлар бўйича – Марказий банкининг қайта молиялаш ставкасидан ошган қисмида, бироқ 5 фоиз пунктидан кўп бўлмаган миқдорда.
Компенсация фақат бир турдаги харажат учун жисмоний ёки юридик шахснинг хоҳишига кўра тақдим этилади.

ВОПРОС: Как работают солнечные водонагреватели и почему считается, что использовать их выгодно?
НАША СПРАВКА: Солнечные вакуумные водонагреватели или коллекторы могут быть цельного и раздельного типа. Так, коллектор цельного типа (моноблок) состоит из вакуумных колб и бака (термоса), накопителя горячей воды, закрепленных в единую конструкцию.
Коллектор-моноблок, устанавливается в основном на крыше здания или дома, тем самым обеспечивается необходимое давление горячей воды до источника потребления.
Бак-аккумулятор обеспечивает длительную сохранность температуры горячей воды. Так, в зимнее время, при температуре воздуха ниже 0°С градусов, потери тепла могут составить всего 3-6°С градусов. То есть, если ночью температура воды в коллекторе составляла +60 °С, то утром этот показатель снизится не более чем на 5 °С и составит +55°С.
Смарт контроллер управляет всеми процессами работы, в том числе регулируя  градус воды в баке, уровень воды, включение и отключение электрического тэна 1,5 КВт при необходимости.
ОТВЕТ: Используя коллектор, в частности приведенного выше цельного типа, потребитель имеет возможность экономить в течении 9 (девяти) месяцев года 100% электроэнергии на нагреве воды. Экономия электроэнергии в зимний период составит до 70%.
Вакуумные солнечные водонагреватели цельного типа, способны нагреть воду свыше 100 (сто) градусов, тем самым являясь реальной альтернативой природному газу, электроэнергии и твердому топливу.
Цельная гелиосистема предназначена для пользования в любых хозяйственно-бытовых целях, для частного и коммерческого использования и особенно востребована в тех случаях, где объем горячей воды не превышает 1000 литров в сутки на 4-10 точек пользования.
Оборудование, не требует никаких расходов при эксплуатации, так как благодаря работе умного контроллера работает самостоятельно, достаточно один раз настроить исходя от п потребления горячей воды.
Кроме того, в Узбекистане можно получить компенсацию на приобретение энергоэффективных и энергосберегающих устройств и покрытия части процентных расходов по кредитам, полученным на эти цели. Положение о порядке предоставления таких компенсаций утвержден постановлением правительства ПКМ № 217, принятым  14 апреля 2021 года.
Согласно Положению, компенсация за счет Госбюджета Узбекистана предоставляется для покрытия части следующих расходов:
- физическим лицам – расходы по приобретению солнечных фотоэлектрических станций, солнечных водонагревателей, а также энергоэффективных газогорелочных устройств;
- физическим и юридическим лицам – процентные расходы по кредитам коммерческих банков на приобретение устройств возобновляемых источников энергии, энергоэффективных газогорелочных устройств и котлов, а также другого энергоэффективного оборудования.
Требования Положения применяются с 1 января 2020 года к физическим лицам, которые приобрели и установили энергоэффективные и энергосберегающие устройства за свой счет, а также к физическим и юридическим лицам, которые приобрели и установили их на основе кредитов коммерческих банков.
Компенсация выделяется из Госбюджета в следующих размерах:
а) физическим лицам – 30% расходов на приобретение солнечных фотоэлектрических станций, солнечных водонагревателей, а также энергоэффективных газогорелочных устройств, но не более:
- 3 млн сумов – на солнечные фотоэлектрические станции;
- 1,5 млн сумов – на солнечные водонагреватели;
- 200 тысяч сумов – на энергоэффективные газогорелочные устройства;
б) для покрытия части процентных расходов по кредитам коммерческих банков, полученным на приобретение устройств возобновляемых источников энергии, энергоэффективных газогорелочных устройств и котлов, а также другого энергоэффективного оборудования:
- физическим лицам – по кредитам на сумму не более 500 млн сумов – в части, превышающей ставку рефинансирования ЦБ, но не более чем на 8 процентных пунктов;
- юридическим лицам – по кредитам на сумму не более 5 млрд сумов – в части, превышающей ставку рефинансирования ЦБ, но не более чем на 5 процентных пунктов.
Компенсация предоставляется по усмотрению физического или юридического лица только на один вид расходов.