Энергетика вазирлиги томонидан ёқилғи-энергетика комплексининг биринчи Ёшлар форуми ўтказилмоқда
Жорий йилнинг 19 май куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ҳамда Ўзбекистон энергетика, нефть ва газ саноати ва геология ходимлари касаба уюшмаси Республика Кенгаши билан ҳамкорлигида ташкил этилган ёқилғи-энергетика комплекси ёшларининг биринчи Форумига старт берилди.
“Ёшлик энергияси” шиори остида ўтказилаётган форум халқаро аҳамиятга эга бўлиб, унда қўшни мамлакатлар, хусусан, Россия Федерацияси ва Беларус давлатларидан келган ёшлар вакиллари иштирок этмоқда.
Кенг кўламли тадбири санитария хавфсизлиги қоидаларига, форум иштирокчилари томонидан тиббий ниқоб режимига риоя қилинган ва бошқа зарур талабларга алоҳида аҳамият берган ҳолда ташкил этилди.
Энергетика вазирлиги биринчи бор энергетика соҳасидаги турли ташкилотларнинг вакиллари бўлган турли хил касб ва ижтимоий фаолиятдаги истеъдодли ва фаол ёшларнинг катта делегациясини қабул қилмоқда.
Хусусан, “Eriell Group”нинг ёш мутахассислари ва ишчи-ходимлари, Ўзбекистондаги энг йирик хорижий инвестор компания – “ЛУКОЙЛ Узбекистан Оперейтинг Компани” МЧЖ ёшларни қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш бўйича тақдимотлари, Марказий Осиё ва Россия Федерациясидаги нефть-газ ва саноат қурилиш бозоридаги энг йирик “EPC” компаниясининг ёш мутахассислари, “Enter Engineering” Pte. Ltd  компанияси инновацион лойиҳа тақдимолари билан, шунингдек, “ACWA Power”, “Masdar” ва “Siemens Energy” каби бошқа компаниялар иштирок этмоқда.
Форум иштирокчиларининг умумий сони 500 нафардан ортиқни, жумладан, ёқилғи-энергетика соҳасидаги таълим муассасаларида таҳсил олаётган талабаларни ташкил этди.
Форум ижтимоий фаол, иқтидорли ёшларни аниқлаш, уларнинг профессионал ва ижодий фаолиятларини такомиллаштириш, энергетика тизими компаниялари ва ташкилотлари, хорижий компаниялар ва касаба уюшмаларининг фаол ёшлари ўртасида ҳамкорликни ташкил этишга кўмаклашиш, ёшларнинг долзарб муаммоларини ҳал қилишда умумий саъй-ҳаракатларни бирлаштириш мақсадида ўтказилмоқда.
Мамлакат ёқилғи-энергетика соҳасининг ривожланиши – соҳа ёшларининг саъй-ҳаракатлари ва муваффақиятларига ҳам боғлиқ. Форумнинг асосий ғояси “Баркамол ёш мутахассис – қудратли юрт таянчи!” шиори билан белгиланади. Уни амалга ошириш доирасида 19-23 май кунлари ёшлар учун қуйидаги “Тизимли ва креатив фикрлаш”, “Шахсий ўсиш ва ўз-ўзини ривожлантириш”, “Лойиҳа ва жараёнларни бошқариш”, “Индивидуал ва жамоавий ишлаш”, “Соҳалараро алоқа” каби йўналишлар бўйича маҳорат дарслари ўтказилади.
Шунингдек, атом энергетикаси Форумнинг алоҳида мавзуси бўлади. Унда “Ўзатом” агентлиги ва “Росатом” давлат корпорацияси кўмагида Атом технологиялари бўйича ахборот марказининг (АТАМ) чиқиш зонаси ташкил этилади, бу ерда иштирокчилар ядро технологиялари соҳасидаги билимларини ўйин шаклида ва шунингдек, “Нима? Қаерда? Қачон?” мавзусида билим ва кўникмаларини синовдан ўтказадилар.
Форумда “Eriell Group” компаниясининг ёш мутахассислари ва муҳандислари компания фаолияти тўғрисида тақдимот ўтказадилар. Унда мутахассислар бурғулаш соҳасида юқори технологияли хизмат кўрсатишга замонавий ёндашувлар ҳақида сўзлаб беришади ва Республикадаги энг мураккаб лойиҳаларни амалга ошириш тажрибалари билан ўртоқлашадилар. Шунингдек, тақдимотда ҳар бир иштирокчи Ўзбекистоннинг тоғ-кон саноатида муваффақиятли фаолият кўрсатаётган энг йирик хизмат кўрсатувчи компанияларидан бири тўғрисида қўшимча маълумот ва ўзларини қизиқтирган саволларига жавоб олишлари мумкин бўлади.
Форумни ўтказиш ташаббуси биринчи бўлиб жорий йилнинг 27 февраль куни Энергетика вазири Алишер Султановнинг Сирдарё вилояти, Ширин шаҳрида ёқилғи-энергетика комплекси соҳасидаги ёшлар билан очиқ-мулоқот шаклида ўтказган учрашувида эълон қилинган эди.
Таъкидлаш жоизки, жорий йил бошидан буён илмий анжуманлар, тренинглар, маҳорат дарслари, шунингдек, ёшлар учун спорт тадбирлари ўтказиб келинмоқда. Ушбу тадбирлар Энергетика вазирлиги томонидан Ўзбекистон энергетика, нефть ва газ саноати ва геология ходимлари касаба уюшмаси Республика Кенгаши, ёқилғи-энергетика комплекси ташкилотлари ва ихтисослаштирилган институтлар билан биргаликда ташкил этилмоқда.
Форум натижаси тадбирнинг асосий ғоясини рағбатлантиришга қаратилган тематик майдонлар иштирокчиларнинг таклифларини акс эттирувчи якуний дастур ҳужжати бўлади.

19 мая дан старт первому Форуму молодежи топливно-энергетического комплекса, организованному Министерством энергетики Республики Узбекистан совместно с Республиканским советом профсоюза работников энергетической, нефтегазовой отраслей и геологии Узбекистана.
Форум под девизом «Энергия молодости» имеет статус международного, что подтверждается участием представителей молодежи стран ближнего зарубежья: Российской Федерации и Беларуси.
При организации масштабного мероприятия первостепенное значение придано мерам санитарной безопасности, соблюдению масочного режима участниками форума и других необходимых требований.
Министерством энергетики впервые принимает столько делегаций талантливых и активных молодых людей в различных профессиях и общественной деятельности, представляющих различные организации энергетической отрасли.
В частности, в мероприятии принимают участие представители Союза молодых специалистов и работников Eriell Group, ООО «ЛУКОЙЛ Узбекистан Оперейтинг Компани» - оператора проектов крупнейшего иностранного инвестора в Узбекистане, с презентацией об активной роли Союза, поддержке и развитии молодежи, участвуют и молодые специалисты крупнейшей EPC компании на рынке нефтегазового и промышленного строительства в Центральной Азии и Российской Федерации Enter Engineering Pte. Ltd с презентацией инновационных проектом, а также ACWA Power, Masdar и Siemens Energy.
Общая численность участников Форума составила более 500 человек, включая студентов, обучающихся в учебных заведениях сферы ТЭК.
Форум проводится в целях выявления социально-активной, талантливой молодежи, повышения ее профессиональных и творческих компетенций, содействия в организации сотрудничества между представителями молодежных активов обществ и организаций энергетической отрасли, представительств зарубежных компаний и профсоюзов, направленного на консолидацию общих усилий в решении актуальных вопрос молодёжи.
Развитие энергетического сектора республики, зависит в том числе от усилий и успехов молодёжи отрасли. Лозунг «Гармоничная молодёжь – крепкая опора страны!» определен центральной идеей Форума. В рамках ее реализации, для молодежи 19-23 мая будут проведены мастер-классы по следующим направлениям: «Системное и критическое мышление», «Личностный рост и саморазвитие», «Управление проектами и процессами», «Работа с людьми и работа в команде», «Межотраслевая коммуникация» и др.
Отдельной темой Форума станет атомная энергетика. При содействии Агентства «Узатом» и Госкорпорации «Росатом» будет организована выездная зона Информационного центра по атомным технологиям (ИЦАТ), где участники в игровой форме проверят свои знания в области ядерных технологий, а также сыграют в «Что? Где? Когда?» на атомную тематику.
Молодые специалисты и инженеры ERIELL Group выступят с докладом о деятельности компании, расскажут о современном подходе к оказанию высокотехнологичных услуг в области бурения и поделятся опытом в реализации сложнейших проектов в Республике. Будет и стенд, где все желающие смогут получить дополнительную информацию и ответы на интересующие вопросы об одной из крупнейших независимых групп сервисных компаний, успешно работающих в добывающей промышленности Узбекистана.
Добавим, что инициатива проведения Форума впервые была озвучена в ходе встречи Министра энергетики А. Султанова с молодыми специалистами ТЭК, состоявшейся 27 февраля т. г. в городе Ширин Сырдарьинской области.
Стоит отметить, что с начала текущего года началось проведение научных конференций, тренингов, мастер-классов, а также спортивных мероприятий для молодёжи. Их организацией занимается Министерство энергетики совместно с Республиканским советом профсоюза работников энергетической, нефтегазовой отраслей и геологии Узбекистана, организациями топливно-энергетического комплекса и профильными институтами.
Результатом работы форума станет итоговый программный документ, отражающий предложения участников тематических площадок, направленные на продвижение центральной идеи мероприятия.