Энергетика вазирлиги мутахассислари томонидан Тошкент вилоятидаги газ таъминоти ҳолати ўрганилди
Энергетика вазири ўринбосари Беҳзод Нарматов раҳбарлигидаги ишчи гуруҳ томонидан Тошкент вилоятида истеъмолчиларни табиий ва суюлтирилган газ билан бир маромда таъминлаш ҳамда табиий газни ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизимини (АСКУГ) жорий этиш бўйича олиб борилаётган ишлар ўрганилди.
Йиғилишда Тошкент вилоятида газ таъминоти хўжалигини 2021-2022 йиллар куз-қиш мавсумига тайёрлаш, табиий газнинг йўқотилишини олдини олиш ва АСКУГ тизимини жорий этиш бўйича амалга оширилаётган ишлар таҳлил қилинди.
Хусусан, 2020-2021 йил куз-қиш мавсумида истеъмолчиларга табиий ва суюлтирилган газ етказиб берилишида йўл қўйилган камчиликлар танқидий таҳлил қилинди. Ва бу борада жорий йилда ушбу камчиликларга йўл қўймаслик бўйича мутасаддиларга белгиланган чора-тадбирларни юқори даражада ташкил этиши юзасидан топшириқлар берилди.
Маълумот учун, Тошкент вилояти истеъмолчиларига жорий йилда жами 2 миллиард 893 миллион куб метр табиий газ етказиб берилиши режалаштирилган бўлиб, бу ўтган мавсумга нисбатан 151,4 миллион куб метрга кўпни ташкил қилади. Истеъмолчиларни табиий газ билан таъминлаш мақсадида 12 минг 921 км газ қувурлари ва 10 минг 891 та газ тақсимлаш пунктларидан фойдаланилади.
Шунингдек, вилоятда 45 минг 798 та суюлтирилган газ истеъмолчилари мавжуд бўлиб, жорий йилда 4 минг 198 тонна суюлтирилган газ етказиб берилиши режалаштирилган. Бу ўтган мавсумга нисбатан 55,3 тоннага кўпни ташкил қилади. Истеъмолчиларни суюлтирилган газ билан таъминлаш мақсадида 2 та автоцистерна ва 27 та ISUZU автомашинасидан фойдаланилади. Вилояда 3 та газ тўлдириш станцияси ва пунктлари ҳамда 1 та газ баллон сақлаш сервис марказлари  фаолият юритади.
Шунингдек, бугунги кунда табиий газни ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизимини (АСКУГ) жориш этиш асосий вазифалардан бири эканлиги таъкидланиб, бу борада ҳам белгиланган режаларни сўзсиз бажарилишини таъминлаш юзасидан вазифалар белгилаб берилди.
Вилоят бўйича истеъмолчиларига жами 593 минг 513 та замонавий табиий газ ҳисоблагичлар ўрнатиш режалаштирилган бўлиб, бугунги кунда 284 минг 602 та ҳисоблагичлар ўрнатилди. Бу ишларни жорий йилнинг 1 декабрига қадар 100 фоиз ўрнатиб бўлиш топшириғи берилди.

Специалисты Минэнерго изучили состояние газоснабжения в Ташкентской области
Рабочая группа во главе с заместителем министра энергетики Бехзодом Нарматовым изучила проводимую в Ташкентской области работу по обеспечению потребителей природным и сжиженным газом и внедрению автоматизированной системы учета и контроля природного газа (АСКУГ).
На встрече проанализирована проводимая в регионе работа по подготовке сектора газоснабжения к осенне-зимнему сезону 2021-2022 гг., предотвращению потерь природного газа и внедрению системы АСКУГ.
В частности, критически проанализированы недостатки, допущенные в  поставках природного и сжиженного газа потребителям в осенне-зимний период 2020-2021 годов. В связи с этим отвественным лицам на местах дано указание организовать в этом году все необходимые условия для недопущения подобных проблем.
В 2021 году потребителям Ташкентской области всего планируется поставить 2,893 млрд. кубометров природного газа, что на 151,4 млн. кубометров больше, чем в прошлом году. Для обеспечения потребителей области природным газом используются 12 921 км газопроводов и 10 891 газораспределительный пункт.
Кроме того, в Ташкентской области 45 798 потребителей сжиженного газа, которым в этом году запланировано поставить 4 198 тонн сжиженного газа. Это на 55,3 тонны больше, чем в прошлом сезоне. Для обеспечения потребителей сжиженным газом будут задействованы 2 автоцистерны и 27 грузовиков Isuzu. В области действуют 3 газозаправочные станции и точки, а также 1 пункт хранения газовых баллонов.
Членами рабочей группы была также отмечено, что одной из основных задач на сегодняшний день является внедрение автоматизированной системы учета и контроля природного газа (АСКУГ), и в связи с этим поставлены задачи по обеспечению безоговорочной реализации намеченных планов.
В частности, всего в области планируется установить 593 513 современных газовых счетчиков, в настоящее время 284 602 из них установлены. Данную работу поручено завершить до 1 декабря этого года.
Поэтапно подобный анализ состояния газоснабжения будет проведен Рабочей группы Минэнерго во всех регионах.