НЕФТЬ-ГАЗ ГЕОЛОГИЯСИНИ РИВОЖЛАНТИРИШ МАСАЛАЛАРИ МУҲОКАМА ЭТИЛДИ
Бугун, 10 октябрь куни Тошкент шаҳрида «Нефть-газ геологиясининг долзарб муаммолари ва углеводород қазилмаларини ўзлаштиришда инновацион усул ва технологиялар» мавзуида халқаро илмий-амалий конференция бўлиб ўтди.
Тадбир Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги, «Ўзбекнефтгаз» АЖ ва Геология ва нефть-газ конларини қидириш институти ҳамкорлигида ташкил этилди.
Конференция ишида Канада, АҚШ, Буюк Британия, Франция, Германия, Россия, Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон каби давлатларнинг вакиллари, олимлар, шунингдек, «Ўзбекнефтгаз» АЖнинг турли ташкилотлари мутахассислари, Геология ва нефть-газ конларини қидириш институти, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси, Минерал ресурслар ва геология давлат қўмитаси, соҳага оид олий ўқув юртлари, мамлакатимизда фаолият юритаётган хорижий нефть-газ компаниялари мутахассислари иштирок этди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон Республикасининг нефть-газ соҳасида туб ислоҳотларни амалга оширишда мамлакатнинг истиқболли инвестицион блокларида геология-қидирув ишларини амалга ошириш, суюқ углеводородларни қазиб олиш жараёнига замонавий технологияларни жорий этиш, янги нефть ва газ конларини ўзлаштиришдек кенг кўламли вазифалар қўйилган.
Ўзбекистон нефть-газ қазиб олиш соҳасида бугунги кунда энг замонавий инновацион услуб ва технологиялар фаол қўлланилмоқда. Соҳада фаолият кўрсатувчи халқаро компанияларнинг эътироф этилган тажрибалари татбиқ этилмоқда.
Шу муносабат билан ўтказилган мазкур халқаро илмий-амалий конференция мамлакат нефть-газ соҳасига турли давлатларда муваффақиятли қўлланилган истиқболли технологияларни жорий этиш, ўзбекистонлик ва хорижлик мутахассислар ўртасида ўзаро тажриба алмашиш масалаларини муҳокама этишда муҳим аҳамият касб этади.

ОБСУЖДАЯ РАЗВИТИЕ НЕФТЕГАЗОВОЙ ГЕОЛОГИИ
В Ташкенте 10 октября 2019 года проходит Международная научно-практическая конференция «Актуальные проблемы нефтегазовой геологии и инновационные методы и технологии освоения углеводородного потенциала недр».
Ее организатором выступают Министерство энергетики Республики Узбекистан, Институт геологии и разведки нефтяных и газовых месторождений АО «Узбекнефтегаз».
В работе научного форума принимают участие представители таких стран, как Канада, США, Франция, Великобритания, Германия, Россия, Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и других, а также ученые и специалисты различных подразделений АО «Узбекнефтегаз», Института геологии и разведки нефтяных и газовых месторождений, Академии наук Республики Узбекистан, Госкомгеологии, профильных высших учебных заведений, представители зарубежных нефтегазовых компаний, работающих в Узбекистане.
В ходе реализации коренного реформирования нефтегазовой сферы Республики Узбекистан, поставлены масштабные задачи по проведению геологоразведочных работ на перспективных инвестиционных блоках республики, внедрению современных технологий в процессы добычи жидких углеводородов, освоению новых месторождений нефти и газа.
В области нефтегазодобычи Узбекистаном сегодня активно осваиваются самые современные инновационные методы и технологии, привлекается опыт признанных международных компаний сферы.
В этой связи проведение данной международной научно-практической конференции имеет важное значение для обсуждения перспектив внедрения в стране очередных перспективных технологий нефтегазодобычи, успешно показавших себя в разных странах, обмена практическим опытом между специалистами Узбекистана и зарубежных стран.