1 июнь кунига болалар учун энергия тежайдиган совға. Ўзбекистонда болалар учун хайрия лойиҳаси ўтказилди
• 1 июнь кунига болалар учун энергия тежайдиган совға. Ўзбекистонда болалар учун хайрия лойиҳаси ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги “ERIELL Group” компанияси билан ҳамкорликда Халқаро болаларни ҳимоя қилиш кунига бағишланган “Super Leo – болалар китоби хайрия лойиҳаси” ўтказилди. Унда табиий ресурсларга ҳурмат билан муносабатда бўлишни тарғиб қилувчи, шунингдек болалар ва ота-оналар энергия ресурсларидан самарали фойдаланиш ҳақида танишдилар.
Айниқса, лойиҳа доирасида мактабгача ва бошланғич мактаб ёшидаги болалар учун 10 минг нусхада китоб чоп этилди. Ушбу китоб ҳикояларида Лео шер боласи ва унинг оиласи, энергия тежаш ҳақида осон ва қизиқарли тарзда cўзлаб беришган.
Мазкур “Super Leo” китоблари бугун, 1 июнь куни Тошкент шаҳридаги 74-сонли “Севинч” мактабгача таълим муассасасида бўлиб ўтган байрам тадбирида ушбу таълим муассасасида тарбияланувчи болаларга топширилди. Энергияни тежаш ҳақидаги қизиқарли ҳикояларни болаларга эртак қаҳрамонлари – Лео шер боласи ва унинг ғамхўр ва доно дадаси Лео тақдим этди. Муассасасининг 250 нафар тарбияланувчилари учун буфет столи, аниматорлар ва эртак қаҳрамонлари иштирокидаги кўнгилочар дастур ташкил этилди.
Мактабгача ёшдаги болаларнинг экологик билими ёшлигиданоқ табиатни ва атроф-муҳитни англаш, ҳурмат қилиш ва ҳимоя қилишга ёрдам беради. Улар глобал иқлим ўзгариши шароитида энергия ва ресурслардан фойдаланиш самарадорлиги каби тушунчаларнинг маъносини билиб оладилар. Болалигиданоқ табиий ресурсларга эҳтиёткорлик билан муносабатни шакллантириш жуда муҳим ҳисобланади. Китоб муаллифлари ва ижодкорлари нашриёт жамоаси ҳамда “Dinara&Co” медиа компанияси раҳбарлигида болалар учун информацион эртакни яратиш ғоясидан илҳомланган.
Эртакда кичкина шер боласини ҳақиқий суперқаҳрамонга айлантириш ҳақида ҳикоя қилинади. Бунга фойдали билимлар ёрдам беради. Лео учун кўплаб болалар сингари, қандай қилиб суперқаҳрамон бўлиш ва ўз сайёрасини қутқаришни билиш жуда муҳим эди. Ҳатто у сайёрамизнинг ҳолати, шунингдек, энергиянинг қандай сарфланишига, шу жумладан уйидаги электр энергиясига боғлиқлигига шубҳа ҳам қилмаган эди. Бу ҳақда унга дадаси айтиб беради. Лео ва бошқалар энергияни қанчалик эҳтиёткорлик билан сарфласа, сайёрамизнинг ресурслари янада тежамкор сарфланишини билиб олади.
Янги китоб қаҳрамони жуда кўп янги нарсаларни ўрганади ва бу билан ёш ўқувчиларига ёрдам беради. Янги болалар китоби мактабгача таълим муассасаларига етказилиб, фарзандларимизнинг янада билимли ва масъулиятли бўлиб улғайишига хизмат қилади. Бундан ташқари, китобда болалар учун катталар билан биргаликда олган билимларини мустаҳкамлашга ёрдам берадиган қизиқарли вазифалар ҳам мавжуд.
Мактабгача таълим муассасасида китоб тақдимотидан сўнг эртак қаҳрамонлари Ўзбекистон Энергетика вазирлиги ва “ERIELL Group” вакиллари билан Болалар миллий тиббиёт марказига йўл олдилар. Бу ерда “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати томонидан “Эзгу амал” жамоат ташкилоти билан биргаликда ташкил этилган марафон доирасида саратон касаллигига чалинган болалар учун байрам тадбири ташкил этилди. Китобнинг анимацион қаҳрамонлари кичкина беморлар билан суҳбатлашиб, уларга эсдалик совғалари ва ўйинчоқлар совға қилишди. Оғир касал болалар учун 50 миллион сўм миқдорида моддий ёрдам кўрсатилди, бунинг учун зарур дори-дармонлар, тиббий асбоб-ускуналар сотиб олинди ва гемотонкология бўлимида болалар хонаси ташкил этилди.
“Super Leo” – бу мактабгача ёшдан бошлаб энергия самарадорлиги тўғрисидаги билимлардан хабардорликка тарғиб қилувчи хайрия лойиҳаси ҳисобланади. Эртак қаҳрамонлари ҳақидаги ҳикояларни ўрганиш қизиқарли ва ҳаяжонли таассурот қолдиради.

Энергосберегающий подарок к 1 июня. В Узбекистане запустили благотворительный проект для детей
Министерство энергетики Республики Узбекистан совместно с ERIELL Group к Международному дню защиты детей запустили благотворительный проект Super Leo - детская книга способствующая воспитанию бережного отношения к ресурсам Земли, а также ознакомит детей и родителей с энерго- и ресурсоэффективностью.
Специально для проекта выпущены 10 тысяч экземпляров книги для детей дошкольного и младшего школьного возраста, в котором львенок Лео и его семья в легкой и интересной подаче рассказывают об энергосбережении.
Первые книги Super Leo дошколята получили 1 июня на праздничном мероприятии, проведенном в ташкентском детском саду №74 «Севинч». Занимательные истории об энергосбережении детям вручили сами герои сказки – львенок Лео и его заботливый и мудрый папа Лев. Для всех 250 воспитанников детского сада был организован фуршет и развлекательная программа с аниматорами и героями сказки.
Экологическое образование дошкольников помогает с раннего возраста понимать, уважать и беречь природу, окружающую среду. Они узнают о значении таких понятий, как энерго- и ресурсоэффективность в условиях глобальных изменений климата. Очень важно воспитывать бережное отношение к природным ресурсам с самого детства. Именно этим при создании познавательной сказки вдохновлялись авторы книги и создатели иллюстраций под руководством команды издательского дома и медиа-компании Dinara&Co.
В сказке показана история превращения маленького львенка в настоящего супергероя. Этому способствуют полезные знания. Для Лео, как и многих детей, было важно знать, как стать супергероем и спасти свою планету. Он даже не подозревал, что состояние планеты зависит от расхода энергии, в том числе электричества у него дома. Об этом ему рассказывает папа. Лео узнает, что чем бережнее он и другие будут тратить энергию, тем экономнее будут расходоваться ресурсы нашей планеты.
Герой новой книги узнает много нового и помогает в этом своим маленьким читателям. Новая детская книга поступит в дошкольные учреждения и даст возможность малышам расти еще более образованными и ответственными. Помимо повествования в книге есть увлекательные задания для детей, которые помогут вместе со взрослыми закрепить полученные знания.
После презентации книги в детском саду герои сказки с представителями Министерства энергетики Узбекистана и ERIELL Group отправились в Национальный детский медицинский центр. Здесь в рамках марафона, организованного общенациональным движением «Юксалиш» совместно с общественной организацией «Эзгу амаль», был устроен праздник для детей с онкозаболеваниями. Анимированные герои книги пообщались с маленькими пациентами и вручили им памятные подарки и игрушки. Была оказана помощь тяжелобольным детям в размере 50 млн сумов, на которые были приобретены необходимые лекарства, медицинское оборудование, а также оформлена детская комната в отделении гемато-онкологии.
Super Leo – это благотворительный проект, направленный на распространение знаний об энергоэффективности, начиная с дошкольного возраста. Обучение в форме рассказа о сказочном герое получается интересными увлекательным.