Газпромбанк билан янги кимёвий ишлаб чиқаришни молиялаштириш бўйича ҳамкорлик шартномалари имзоланди
• Газпромбанк билан янги кимёвий ишлаб чиқаришни молиялаштириш бўйича ҳамкорлик шартномалари имзоланди
Ўзбекистон Республикасининг Самарқанд, Навоий ва Сирдарё вилоятларидаги янги объектлар
Санкт-Петербург, Россия, 2021 йил 4 июнь. – бугун Ferkensco Management Limited ва Газпромбанк ўртасида қуйидаги қурилишларни молиялаштириши бўйича икки томонлама ҳамкорлик шартномаси имзоланди:
1. Ўзбекистон Республикаси Сирдарё вилояти Янгиер шаҳрида аммиак асосида мураккаб минерал ўғитлар ишлаб чиқариш заводи; ва
2. Самарқанд вилоятида мураккаб минерал ўғитлар ишлаб чиқариш бўйича вертикал равишда бирлаштирилган мажмуа, шу жумладан, бойитиш заводи қурилиши ва Ўзбекистон Республикаси Навоий вилоятида фосфорит конини ўзлаштириш иши.
Ҳужжатлар лойиҳани молиялаштириш бўйича келгусида мумкин бўлган ҳамкорлик учун асос бўлиб хизмат қилади.
Ferkensco Management Limited компаниясининг Ўзбекистон Республикасидаги ваколатхонаси раҳбари Тимур Жураев шундай деди:
«Бундай ишончли халқаро шерикларни, хусусан, Газпромбанкни жалб қилиш бизнинг мақсадларимизга эришиш учун катта имкон беради. Бизнинг компаниялар гуруҳи халқаро шериклар билан барча соҳаларда узоқ муддатли ҳамкорлик қилиш мақсади Ўзбекистон Республикаси иқтисодиётини ривожлантириш учун янги имкониятларни жалб қилиш ва янги иш ўринларини яратишидир. Ушбу замонавий корхоналар истиқболли ва технологик жиҳатдан мураккаб лойиҳалар бўлиб, улар ички истеъмол талабини қондиришда ва ташқи бозорларга чиқишда муҳим роль ўйнайди».
Имзолаш маросими XXIV Санкт-Петербург халқаро иқтисодий форуми маросими доирасида бўлиб ўтди. Санкт-Петербург халқаро иқтисодий форуми ўтган йиллар давомида бизнес вакиллари ўртасидаги мулоқот, шунингдек Россия, ривожланаётган бозорлар ва бутун дунё олдида турган асосий иқтисодий масалаларни муҳокама қилиш учун етакчи глобал платформага айланди.
Янгиер шаҳрида аммиак ишлаб чиқарадиган завод қуриш лойиҳаси доирасида 2020 йилнинг IV чорагида ушбу жойда дастлабки муҳандислик изланишлари ўтказилди; 2021 йил март ойида Сирдарё вилояти ҳокимлиги билан ҳамкорлик шартномаси имзоланди. Сирдарё вилояти бугунги кунга келиб, лойиҳанинг технологик қисми учун лицензия бериш, шунингдек, асосий лойиҳани (PDP, FEED) ишлаб чиқиш учун шартнома имзолаш бўйича CASALE SA компанияси билан музокараларни якунланмоқда.
Сирдарё вилоятида аммиак асосида мураккаб минерал ўғитлар ишлаб чиқарадиган завод қурилишининг мақсади кимё ва қишлоқ хўжалиги саноатини ривожлантириш учун аммиак ишлаб чиқаришдир, ҳамда юқори самарали мураккаб ўғитлар ишлаб чиқариш учун қўшимча ишлаб чиқариш қувватларини яратишда замонавий технологияларни кенг жалб қилишдир. Ушбу лойиҳа Ўзбекистон Республикасида кимё саноатини янада ривожлантириш, диверсификация қилиш ва инвестиция жозибадорлигини оширишга хизмат қилади. Смета қиймати 350 миллион АҚШ долларига тенг бўлган завод қурилиши якунлангандан сўнг, 495 минг тоннагача аммиак ишлаб чиқариш режалаштирилган. Мажмуа Европа, Хитой, Россия ва бошқа мамлакатлардан замонавий ускуналарни ўрнатишни режалаштирмоқда ва 300 га яқин доимий ишчи ўринларини яратиш кўзда тутади.
Самарқанд вилоятида мураккаб минерал ўғитлар ишлаб чиқариш бўйича вертикал равишда интеграл комплекс лойиҳаси ҳам замонавий технологияларни кенг жалб қилиш ва юқори самарали мураккаб ўғитлар ишлаб чиқариш учун қўшимча ишлаб чиқариш қувватларини яратиш мақсадида амалга оширилмоқда. Ташкилот Самарқанд вилоятида мураккаб минерал ўғитлар ишлаб чиқариш бўйича кимёвий комплексдан ҳамда Навоий вилоятидаги бойитиш заводи ва фосфорит конларидан иборат бўлади.
Қурилиш тугагандан сўнг, Самарқанд кимёвий мажмуаси йилига 900 минг тоннагача мураккаб минерал ўғитлар ишлаб чиқариши кутилмоқда. Лойиҳани амалга ошириш муддати: 2020 - 2023 йиллар.
Ferkensco Management Limited 2014 йил ноябрь ойида ташкил этилган инвестиция ва холдинг компанияси.
Ўзбекистон Республикасида Ferkensco Management Limited қуйидаги лойиҳаларни амалга оширишда иштирок этади:
1. Самарқанд вилоятида мураккаб минерал ўғитлар ишлаб чиқариш кимёвий мажмуаси қурилишида
2. Навоий вилоятида фосфорит концентратини ишлаб чиқарадиган бойитиш заводи қурилишида
3. Навоий вилоятидаги Жерой Сардара фосфорит конининг Жанубий Жерой майдонини ўзлаштиришида
4. Сирдарё вилояти Янгиер шаҳрида аммиак асосида мураккаб минерал ўғитлар ишлаб чиқариш заводи қурилишида.

Новые объекты для Самаркандской, Навоийской и Сырдарьинской областей Республики Узбекистан
Санкт-Петербург, Россия, 4 июня 2021 года. – сегодня компания Ferkensco Management Limited подписала два двухсторонних Соглашения о сотрудничестве с компанией Газпромбанк по организации финансирования строительства:
1. Завода по производству сложных минеральных удобрений на базе аммиака в г.Янгиер Сырдарьинской области Республики Узбекистан; и
2. Вертикально-интегрированного комплекса по производству комплексных минеральных удобрений в Самаркандской области, включая строительство обогатительной фабрики и разработки месторождения фосфоритов в Навоийской области Республики Узбекистан.
Документы создают основу для возможного будущего сотрудничества в отношении финансирования Проекта.
Глава Представительства Ferkensco Management Limited в Республике Узбекистан г-н Жураев Т.К. сказал:
«Привлечение таких надежных международных партнеров, в частности как Газпромбанк, позволяет нам воплотить намеченные нами цели в реальность. Наша Группа Компаний нацелена на долгосрочное сотрудничество с международными партнерами во всех областях, в целях привлечения новых возможностей для развития экономики Республики Узбекистан и создания новых рабочих мест. Эти современные предприятия являются перспективными и технологически сложными проектами, которые будут играть важную роль в обеспечении внутреннего спроса и выхода на внешние рынки».
Церемония подписания состоялась в рамках Петербургского международного экономического форума, который за прошедшие годы стал ведущей мировой площадкой для общения представителей деловых кругов и обсуждения ключевых экономических вопросов, стоящих перед Российской Федерацией, развивающимися рынками и миром в целом.
В рамках реализации проекта по строительству завода по производству Аммиака в г.Янгиер, в IV квартале 2020 года на площадке были проведены работы по предварительным инженерным изысканиям, в марте 2021 года подписано Соглашение о сотрудничестве с Хокимиятом Сырдарьинской области. На сегодняшний день завершаются переговоры с компанией CASALE SA по подписанию контракта на предоставление лицензии на технологическую часть проекта, а также на разработку базового проекта (PDP, FEED).
Строительство завода по производству сложных минеральных удобрений на базе аммиака в Сырдарьинской области имеет цель создания производства аммиака для развития химической и сельскохозяйственной отраслей, а также широкого привлечения современных технологий в создание дополнительных производственных мощностей для производства высокоэффективных комплексных удобрений. Данный проект в Республике Узбекистан послужит дальнейшему развитию, диверсификации и повышению инвестиционной привлекательности химической отрасли. После завершения строительства завода с оценочной стоимостью 350 миллионов долларов США, планируется выпускать до 495 тысяч тонн аммиака. На заводе планируется установка современного оборудования из стран Европы, КНР, России и других стран, и предусматривается создание порядка 300 постоянных рабочих мест.
Проект вертикально-интегрированного комплекса по производству комплексных минеральных удобрений в Самаркандской области также реализуется с целью широкого привлечения современных технологий и создания дополнительных производственных мощностей для производства высокоэффективных комплексных удобрений. Производство будет состоять из химического комплекса по производству комплексных минеральных удобрений в Самаркандской области, а также обогатительной фабрики и месторождений фосфоритов в Навоийской области.
Ожидается, что после завершения строительства Самаркандский химический комплекс будет производить до 900 тыс. тонн в год сложных минеральных удобрений. Срок реализации проекта: 2020 - 2023 гг.
Ferkensco Management Limited - инвестиционно-холдинговая компания, которая была создана в ноябре 2014 года.
В Республике Узбекистан Ferkensco Management Limited участвует в реализации следующих проектов:
1. Строительство химического комплекса по производству комплексных минеральных удобрений в Самаркандской области
2. Строительство обогатительной фабрики по производству фосфоритного концентрата в Навоийской области
3. Разработка участка «Южный Джерой» фосфоритного месторождения «Джерой Сардара» в Навоийской области
4. Строительство завода по производству сложных минеральных удобрений на базе аммиака в г. Янгиер Сырдарьинской области.