Хабарингиз бор, Россиянинг Санкт-Петербург шаҳрида халқаро иқтисодий форум ўтказиляпти. Унинг доирасида бугун “Ўзтрансгаз” АЖ ҳамда Газпромбанк ўртасида 300 млн. долларлик қисқа муддатли бридж-молиялаштириш юзасидан келишув имзоланди.
Мазкур маблағлар 545 км узунликдаги газ қувурларини қуриш, таъмирлаш, реконструкция қилишни кўзда тутган “2021-2022 йилларда Ўзбекистон газтранспорт тизимини модернизация қилиш ва самарадорлиги ошириш дастури”ни амалга ошириш ҳамда “Газли” компрессор станциясини капитал таъмирлашга йўналтирилади.
Навбатдаги босқичда етакчи халқаро молиявий институтларни жалб қилган ҳолда лойиҳа молиялаштириш ёхуд давлат-хусусий шериклик тамойиллари асосида узоқ муддатли молиялаштиришни йўлга қўйиш режалаштирилган.
“Газпромбанк Ўзбекистоннинг ишончли ҳамкори сифатида нефть ва газ саноатида қатор йирик инвестиция лойиҳаларини молиялаштиришда иштирок этади. Биз ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг ривожланаётганидан мамнунмиз ҳамда мамлакатда йирик инфратузилма лойиҳаларини ривожлантириш истиқболларини кўриб чиқяпмиз”,- деди "Газпромбанк" бошқарув раиси ўринбосари Алексей Матвеев.

Газпромбанк и АО «Узтрансгаз» подписали индикативные условия предоставления краткосрочного бридж-финансирования в форме синдицированного кредита на сумму до 300 млн долларов. Подписание прошло в рамках Петербургского международного экономического форума. Согласно достигнутым договоренностям, 50% от суммы синдицированного кредита будет застраховано Российским агентством по страхованию экспортных кредитов и инвестиций.
Предоставление краткосрочного бридж-кредита Газпромбанком является началом финансирования «Программы модернизации и повышения эффективности магистральной газотранспортной системы в Республике Узбекистан на 2021-2022 гг.», в рамках которой предусмотрено строительство, реконструкция и капитальный ремонт 545 км газопроводов, а также капитальный ремонт установок компрессорной станции «Газли».
В качестве следующего этапа планируется организация долгосрочного финансирования на принципах проектного финансирования или государственного частного партнерства с привлечением ведущих международных финансовых институтов.
«Газпромбанк является многолетним и проверенным партнером Республики Узбекистан. Банк участвовал в финансировании ряда крупных инвестиционных проектов в нефтегазовой отрасли Республики. Мы рады развитию уже сложившегося взаимовыгодного сотрудничества и видим большой потенциал для развития в стране крупных инфраструктурных проектов», – отметил заместитель Председателя Правления Газпромбанка Алексей Матвеев.