Ўзбекистон Республикаси ва Тожикистон Республикаси ҳукуматлари Зарафшон дарёси ҳавзасида ГЭС қурилиши тўғрисида битим имзоладилар
• Ўзбекистон Республикаси ва Тожикистон Республикаси ҳукуматлари Зарафшон дарёси ҳавзасида ГЭС қурилиши тўғрисида битим имзоладилар
Президентимиз Шавкат Мирзиёев бошчилигидаги расмий делегация билан Тожикистон Республикасидаги олий даражадаги музокаралар давомида Ўзбекистон билан Тожикистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари, жумладан энергетика соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш масалалари ҳам муҳокама қилинмоқда.
Хусусан, мазкур ташриф доирасида Зарафшон дарёси ҳавзасида гидроэлектр станцияларини қуриш ва улардан фойдаланишни техник-иқтисодий баҳолаш ҳамда томонлар иштирокида акциядорлик жамияти кўринишида қўшма корхонани ташкил этиш бўйича Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати ва Тожикистон Республикаси Ҳукумати ўртасидаги Битим имзоланди.
Мазкур битимга асосан Тожикистон Республикасининг Зарафшон дарёси ҳавзасида гидроэлектр станцияларнинг қурилиши икки босқичда амалга оширилади.
Биринчи босқичда, йилига ўртача 800 миллион киловатт соат электр энергияси ишлаб чиқарувчи, қуввати 140 мегаваттга ва прогноз қиймати 282 миллион АҚШ долларига тенг Ёвон гидроэлектр станциясини қуриш ишлари бажарилади.
Иккинчи босқичда, йилига ўртача 600 миллион киловатт соат электр энергияси ишлаб чиқарувчи, қуввати 135 мегаваттга ва прогноз қиймати 270 миллион АҚШ долларига тенг Фандарё гидроэлектр станциясини қуриш имконияти ўрганиб чиқилади.
Лойиҳанинг буюрмачиси этиб, томонлар иштирокида ташкил этиладиган акциядорлик жамияти белгиланади.
Лойиҳа халқаро молия ташкилотларининг қарз ва грант маблағлари ҳамда таъсис қилинадиган қўшма корхона устав жамғармасига киритиладиган томонларнинг ўз маблағлари ҳисобига молиялаштирилади.
Имзоланган Битим инвестиция лойиҳасини ўрганиш ва тайёрлаш ҳамда мазкур тадбирларни амалга ошириш учун қўшма корхона ташкил қилиш босқичлари ва механизмини белгилайди.
Шунингдек, инвестиция лойиҳасини амалга ошириш бўйича аниқ чора-тадбирлар режаси ва “йўл хариталари”ни ишлаб чиқиш ва ҳаётга татбиқ этиш учун асос бўлади.
Шуни ҳам таъкидлаш жоизки, қуриладиган гидроэлектр станциялар Ўзбекистон Республикаси эҳтиёжлари учун 1 миллиард 400 миллион киловатт соат экологик тоза электр энергиясини ишлаб чиқаради.
Бундан ташқари, гидроэлектр станцияларни қуриш ва ундан фойдаланиш даврида қўшимча янги иш ўринлари яратилиб, Ўзбекистон ва Тожикистоннинг бошқа минтақаларига паритетлик асосида электр энергияси оқимини таъминлайди.
Биз ишонч билан айта оламизки, ҳозирда Тожикистон Республикасида бўлиб ўтаётган Олий даражадаги ташриф Ўзбекистон ва Тожикистон энергетика тармоқлари ривожланишида янги тарихни бошлаб берди ва бу икки давлат халқининг фаровон ҳаётига хизмат қилади.

Между правительствами Республики Узбекистан и Республики Таджикистан подписано Соглашение о строительстве гидроэлектростанций в бассейне реки Зарафшан
• Между правительствами Республики Узбекистан и Республики Таджикистан подписано Соглашение о строительстве гидроэлектростанций в бассейне реки Зарафшан
В ходе официального визита в Республику Таджикистан Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, правительствами двух стран подписано Соглашение о строительстве гидроэлектростанций в бассейне реки Зарафшан.
Согласно Соглашению о технико-экономическом обосновании строительства и эксплуатации гидроэлектростанций в бассейне реки Зарафшан и создании совместного предприятия в форме акционерного общества, проект ГЭС будет осуществляться в два этапа.
На первом этапе будет вестись строительство гидроэлектростанции Ёвон мощностью 140 мегаватт и прогнозируемой стоимостью 282 миллиона долларов. ГЭС Ёвон будет вырабатывать в среднем 800 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год.
На втором этапе будет изучена возможность строительства гидроэлектростанции Фандарё мощностью 135 мегаватт и прогнозируемой стоимостью 270 миллионов долларов. Данная ГЭС рассчитана на ежегодную выработку 600 миллионов киловатт-часов электроэнергии.
Заказчиком проекта является совместное предприятие с участием сторон в форме открытого акционерного общества.
Финансирование проекта будет осуществляться за счет кредитов и грантов международных финансовых институтов, а также за счет собственных средств сторон, которые будут включены в уставный капитал совместного предприятия.
Подписанное Соглашение определяет этапы и механизм изучения и подготовки инвестиционного проекта и создания совместного предприятия для реализации данных мероприятий.
Оно также станет основой для разработки и реализации конкретного плана действий и «дорожных карт» по реализации инвестиционного проекта.
Отметим, что запланированные к строительству гидроэлектростанции будут производить 1,4 миллиарда киловатт-часов экологически чистой электроэнергии для нужд Республики Узбекистан. Также предусмотрено обеспечение выработанной на данных ГЭС электроэнергией других регионов Узбекистана и Таджикистана на паритетной основе.
Кроме того, при строительстве и эксплуатации гидроэлектростанций будут созданы дополнительные новые рабочие места.
Можно с уверенностью сказать, что нынешний визит на высоком уровне в Республику Таджикистан открыл новую историю в развитии энергетического сотрудничества Узбекистана и Таджикистана и послужит благополучию народов двух стран.