Энергетика менежменти соҳасида Корея тажрибасини қўллаш бўйича музокаралар ўтказилди
Ўзбекистон Энергетика вазирлигида КЕА Korea Institute for Climate Change (KICC) компанияси президенти Ким Гап Чол бошчилигидаги делегация билан музокаралар бўлиб ўтди.
Учрашув давомида ҳамкорлик масалалари, хусусан, биоэнергетика соҳасида, шунингдек кореялик мутахассислар ва энергия аудити компанияларини жалб қилган ҳолда иқтисодиёт тармоқлари ходимларининг малакасини ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Корея компаниялари раҳбари Ўзбекистонда грант асосида бир қатор пилот лойиҳаларни амалга оширишни таклиф қилди.
Хусусан, энергетика менежерлари учун ўқув маркази ва “Bio Energy Center” биоэнергия кластерини яратиш, энергия талаб қиладиган корхоналарнинг асосий маҳсулотларини ишлаб чиқаришда энергия самарадорлигини аниқлаш лойиҳасини яратиш таклиф қилинди.
Шунингдек, Энергетика вазирлиги ҳузуридаги Қайта тикланадиган энергия манбалари миллий илмий-тадқиқот институти негизида қуёш фотоэлектр станцияларининг самарадорлигини аниқлаш лабораториясини ташкил этиш таклиф қилинди.
Музокаралар давомида томонлар муҳокама қилинган лойиҳаларни батафсил кўриб чиқиш бўйича келишувга эришдилар.

Переговоры о применении корейского опыта в энерго менеджменте
В Министерстве энергетики Узбекистана состоялись переговоры с делегацией КЕА Korea Institute for Climate Change (KICC) во главе с президентом компании Ким Гап Чол.
В ходе встречи обсуждены вопросы сотрудничества, в частности в сфере биоэнергетики, а также повышении квалификации сотрудников отраслей экономики с привлечением корейских экспертов и энергоаудиторских компаний.
Главой корейской компаний предложена реализация в Узбекистане на грантовой основе ряда пилотных проектов.
В частности, предложено создание Центра обучения энергоменеджеров и биоэнергетического кластера «Bio Energy Center», проект по определению степени энергоэффективности производства основной продукции энергоемких предприятий.
Также предложено создание лаборатории по определению эффективности солнечных фотоэлектрических станций на базе Национального научно-исследовательского института возобновляемых источников энергии при Министерстве энергетики.
В ходе переговоров сторонами достигнуты договоренности о детальном рассмотрении обсужденных проектов.