Газ қазиб олиш истиқболлари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги мутахассислари мамлакатимизда газ қазиб олиш истиқболларига бағишланган халқаро вебинарда иштирок этдилар.
Тадбир Natural Gas World халқаро ахборот нашри томонидан ERIELL Group халқаро нефт хизмати компанияси кўмагида ташкил этилди.
Энергетика вазирининг ўринбосари Беҳзот Нарматов халқаро веб-семинар давомида таъкидлаганидек: “Ўзбекистон ўз эътиборини табиий газ экспортидан ички маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун янги имкониятлар яратишга ва мамлакат фуқаролари учун газ қазиб олиш рентабеллигини оширишга қаратмоқда.”
Муҳокама чоғида Энергетика вазирлиги томонидан Ўзбекистон энергетика соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, хомашё экспортидан босқичма-босқич маҳаллий углерод хомашёси, хусусан, табиий газ асосида юқори қўшимча қийматга эга маҳсулотлар ишлаб чиқаришга ўтиш учун мамлакатимизда амалга оширилаётган лойиҳалар тақдим этилди.
Ушбу ислоҳотларнинг асосий устувор йўналишлари мамлакатимиз иқтисодий ўсишини қўллаб-қувватлаш ва энергия ресурсларига бўлган талабнинг ортишига хизмат қилиши қайд этилди.
Энергетика вазирлиги тақдимотида сўнгги уч йил ичида эришилган мамлакатда ишбилармонлик муҳитини яхшилашга алоҳида эътибор қаратилди. Бу, хусусан, Ўзбекистон газ тармоғида хорижий инвесторлар учун қулай шарт-шароитлар яратиш, шунингдек, бозор йўналтирилган энергетика секторини шакллантириш босқичларидан муваффақиятли ўтиш имконини берди.
“Ўзбекистон эски тизимдан мамлакатимиз учун бутунлай янги тизимга ўтаётган ислоҳотлар жараёнида турибди. Биз барча бозор иштирокчиларини, қазиб олиш ва сотишдан, шунингдек, охирги фойдаланувчиларни қамраб оладиган янги хизмат бозорини яратмоқдамиз. Ушбу ислоҳотларнинг асосий мақсади мамлакатнинг иқтисодий ўсишини таъминлашдир”, деди Б. Нарматов.
“Шу билан бирга, биз табиий ресурсларга бўлган қарамлигимизни камайтирамиз ва компаниялар ва уй хўжаликларида энергия самарадорлигини оширамиз. Ушбу тежамкорлик янги табиий газ конига тенг миқдордаги энергияни бўшатади. Агар биз давом этсак ва электр энергиясини ишлаб чиқаришда энергия тежамкор технологиялардан фойдалансак, биз бир хил миқдордаги газдан фойдаланган ҳолда, икки баробар кўпроқ энергия ишлаб чиқаришимиз мумкин”, деди энергетика вазирининг ўринбосари.
Халқаро вебинар давомида ERIELL Group. вакиллари, Dentons халқаро юридик фирмаси ва бошқалар ҳам сўзга чиқдилар. Муҳокамани Natural Gas World журналининг бош муҳаррири Жозеф Мерфи олиб борди.

Эксперты Министерства энергетики Республики Узбекистан приняли участие в международном вебинаре, посвященном перспективам газодобычи в стране.
Организатором мероприятия выступило международное новостное издание Natural Gas World при поддержке международной нефтесервисной компании ERIELL Group.
Как отметил в ходе международного вебинара заместитель министра энергетики Бехзот Нарматов: «Узбекистан переключает свое внимание с экспорта природного газа на создание новых возможностей для внутреннего производства продукции с добавленной стоимостью и повышение отдачи от добычи газа для граждан страны».
Министерством энергетики были представлены в ходе обсуждения реформы, осуществляемые в энергетическом секторе Узбекистана, проекты, реализуемые в стране для поэтапного перехода от сырьевого экспорта к производству продукции с высокой добавленной стоимостью на основе отечественного углеродного сырья, в частности, природного газа.
Было отмечено, что главные приоритеты этих реформ заключаются в поддержке экономического роста страны и удовлетворении растущего спроса на энергоресурсы.
Особый акцент в презентации Минэнерго был сделан на улучшение делового климата в стране, достигнутое за последние три года. Это, в частности, дало возможность создания благоприятных условий для иностранных инвесторов в газовой отрасли Узбекистана, а также успешного прохождения этапов формирования рыночно ориентированного энергетического сектора.
«Узбекистан находится в процессе реформ, переходящих от нашей старой к полностью новой для страны системы. Мы создаем новый рынок услуг, который будет охватывать всех участников рынка, от добычи до переработки и сбыта, а также конечных пользователей. Основная цель этих реформ - обеспечить экономический рост страны», - сказал Б.Нарматов.
«В то же время мы уменьшаем нашу зависимость от природных ресурсов и повышаем энергоэффективность в компаниях и домашних хозяйствах. Эта экономия высвободит количество энергии, эквивалентное новому месторождению природного газа. Если мы пойдем дальше и будем использовать энергоэффективные технологии в производстве электроэнергии, мы сможем использовать то же количество газа, но производить в два раза больше энергии», - отметил замминистра энергетики.
В ходе международного вебинара также выступили представители ERIELL Group, международной юридической фирмы Dentons и другие. Модерировал ход обсуждения главный редактор Natural Gas World Джозеф Мерфи.