Жаҳон банки магистрал электр тармоқ подстанцияларини модернизация қилиш ва тизим фаолиятини рақамлаштириш бўйича йирик инвестиция лойиҳасини амалга ошириш учун 380 миллион АҚШ доллари миқдорида кредит ажратилишини маъқуллади
• Жаҳон банки магистрал электр тармоқ подстанцияларини модернизация қилиш ва тизим фаолиятини рақамлаштириш бўйича йирик инвестиция лойиҳасини амалга ошириш учун 380 миллион АҚШ доллари миқдорида кредит ажратилишини маъқуллади
Жаҳон Банки директорлар Кенгаши магистрал электр тармоқ подстанцияларини модернизация қилиш ва тизим фаолиятини рақамлаштириш бўйича йирик инвестиция лойиҳасини амалга ошириш учун 380 миллион АҚШ доллари миқдорида кредит ажратилишини маъқуллади
2021 йил 25 июнь куни Вашингтон шаҳрида Жаҳон банки Ижрочи директорлари Кенгаши томонидан “Электр энергетикаси секторини трансформация қилиш ва барқарор электр узатиш” лойиҳаси тасдиқланди. Лойиҳада Ўзбекистоннинг миллионлаб истеъмолчилари, ишлаб чиқариш корхоналари, йирик саноат ва кластер мажмуалари электр таъминоти ишончлилигини ошириш мақсадида “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖнинг барқарор фаолияти ривожлантириш кўзда тутилган.
Лойиҳа Халқаро тараққиёт ассоциациясининг (ХТА) 380 миллион АҚШ доллари ҳисобидаги кредити ва “Барқарор қайта тикланадиган энергия хатарларини камайтириш ташаббуси” дастури доирасида Яшил Иқлим Фонди (ЙИФ) томонидан ажратиладиган 43 млн АҚШ доллари ҳисобидаги кредит билан қўллаб-қувватланмоқда. Ўзбекистон ҳукумати ушбу молиялаштиришни жуда паст фоизли ставкалар ҳамда узоқ муддатли — 40 йилгача қайтариш шарти билан олиши назарда тутилган. Шунингдек, ЙИФ мазкур лойиҳа фаолиятини қоплаш учун 4 млн. АҚШ доллари миқдорида грант маблағлари ажратади.
Ўзбекистонда электр энергиясига бўлган талаб 2030 йилга келиб 100 тераватт•соатдан ошиши кутилмоқда. Бу, ўз навбатида, 2018 йилдаги 61 ТВт•соатдан сезиларли даражада ўсиш дегани. Мамлакатда 250 минг километрдан ортиқ электр узатиш ва тақсимлаш тармоқлари мавжуд бўлиб, уларнинг аксарияти Ўзбекистон мустақилликка эришгунга қадар қурилган бўлиб, самарали эксплуатация муддатини ўтаб бўлган. Табиийки, эскирган инфратузилма электр энергиясининг юқори кўрсаткичли технологик сарфлари ҳамда турли носозликларга сабаб бўлади. Бу йўқотишлар соф ишлаб чиқариш — генерациянинг тахминан 20 фоизини ташкил этиб, электр энергияси таъминотидаги носозликлар бутун мамлакат бўйлаб иқтисодий фаолият ва фуқаролар фаровонлигига путур етказади.
“Ушбу янги трансформацион лойиҳа Ҳукуматнинг электр энергетикаси соҳасининг самарали ишлаши ва ўсишидаги тўсиқларни бартараф этиш мақсадини қўллаб-қувватлайди. Бу эса “Ўзбекистон МЭТ” АЖни замонавий, шу билан бирга, тижорат томонидан бошқариладиган компанияга айлантириш ва электр энергиясини узатиш миллий тизимини модернизация қилиш учун шарт-шароит яратади. Ушбу чора-тадбирлар тахминан 32 миллион истеъмолчини ишончли электр таъминоти билан таъминлайди ва энг муҳими, қайта тикланадиган энергия манбаларини ишлаб чиқариш бўйича янги йирик лойиҳаларни тармоққа бирлаштиришга имкон беради” – дея таъкидлайди Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги менежери Марко Мантованелли.
Лойиҳа “Ўзбекистон МЭТ” АЖнинг устувор инвестиция дастурининг бир қисмини молиялаштириш орқали эскирган энергия инфратузилмасини модернизация қилишга ёрдам беради. Бошқа тадбирлар билан бир қаторда лойиҳа доирасига 22 та эскирган юқори кучланишли подстанцияларни янгилаш ва кенгайтириш ҳамда Ўзбекистоннинг 11 минтақасида янги 500 кВ кучланишли подстанция ва у билан боғлиқ электр узатиш тармоқларини қуриш киради.
Лойиҳа замонавий рақамли ва телекоммуникация технологиялари ҳамда электр энергиясини узатиш тизимини мониторинг қилиш, бошқариш ва ишлаш жараёнини такомиллаштириш бўйича ечимларни жорий этади. Собиқ Иттифоқ даврида фойдаланишга топширилган, эскирган тизимларнинг ўрнини босувчи “Ўзбекистон МЭТ” АЖ марказий ва минтақавий диспетчерлик марказлари учун янги Диспетчерлик бошқаруви ва маълумотларни йиғиш (SCADA) ва Энергия бошқарув тизимини (EMC) ўрнатишни ўз ичига олади.
Компаниянинг электр энергияси соҳасидаги стратегик ролини ҳисобга олган ҳолда, лойиҳа “Ўзбекистон МЭТ” АЖнинг бизнес жараёнлари, молиявий, операцион ва тижорий кўрсаткичлари, рақамлаштириш ҳамда институционал салоҳиятини ривожлантириш орқали трансформацияни қўллаб-қувватлайди. Бу компаниянинг фаолияти ва режалаштириш функциялари корпоратив бошқарув ва қарор қабул қилиш жараёнлари ҳамда киберхавфсизликни бошқариш бўйича тадбирларни қамраб олади.
Лойиҳа хусусий сектор томонидан ишлаб чиқариладиган қайта тикланувчи энергияни интеграциялаштириш учун узатиш тармоғининг имкониятларини яхшилаш орқали мамлакатни “тоза энергия” га ўтишда қўллаб-қувватлашга қаратилган. Бу ҳукуматнинг электр энергиясини карбонсизлаштириш бўйича режаларига ҳисса қўшади. Лойиҳа 1500 МВт қайта тикланадиган энергиянинг электр тармоғига қўшилишини тўғридан-тўғри қўллаб-қувватлайди, бу эса карбон диоксиди чиқиндиларининг янада камайишига олиб келади. Шунингдек, мамлакатнинг қайта тикланадиган энергетика соҳасига хусусий сармояларни жалб қилишга ёрдам беради.
Лойиҳа бозор тамойиллари асосида операцияларни жорий этиш бўйича дастлабки қадамларни қўллаб-қувватлаш орқали Ўзбекистондаги рақобатбардош электр энергияси бозорига ўтиш учун асос яратади. Шунингдек, бу Ўзбекистонни Aфғонистон, Қозоғистон ва Тожикистоннинг электр тизимлари билан боғлайдиган электр узатиш инфратузилмасини тиклаш ва кенгайтириш орқали Марказий Осиёда минтақавий электр савдосининг ривожланишига муносиб ҳисса қўшади.
Лойиҳа Европа ва Марказий Осиё минтақавий салоҳиятини ривожлантириш траст фондининг 350 000 долларлик гранти ва Осиё билан боғланиш ва савдо дастурининг 500 000 долларлик гранти асосида тайёрланган. Бу ҳақда Жаҳон банки бошчилигидаги Энергетика секторини бошқаришга кўмаклашиш дастури томонидан молиялаштирилган “Энергетика сектори стратегиясини тайёрлашни қўллаб-қувватлаш” дастурий техник ёрдами томонидан маълум қилинган эди.

The World Bank Executive Directors approved the allocation of $ 380 million loan for the implementation of a large-scale investment project by the National Electric Grids of Uzbekistan to upgrade transmission substations and digitalize the system
• The World Bank Executive Directors approved the allocation of $ 380 million loan for the implementation of a large-scale investment project by the National Electric Grids of Uzbekistan to upgrade transmission substations and digitalize the system
The Electricity Sector Transformation And Resilient Transmission Project has been approved by the World Bank’s Board of Executive Directors. The project will improve the performance of the National Electric Grid of Uzbekistan (NEGU) to ensure reliable energy supplies to millions of households and businesses across the country.
The project will be supported by $380 million in credit from the International Development Association (IDA), and a $43 million loan from the Green Climate Fund (GCF) under the Sustainable Renewables Risk Mitigation Initiative Facility. The Government of Uzbekistan will receive this financing at very low-interest rates and with the longest repayment period of up to 40 years. The GCF will also provide a $4 million grant to cover selected project activities.
In Uzbekistan, electricity demand is expected to grow to over 100 TWh by 2030, a significant increase from 61 TWh in 2018. The country has more than 250,000 km of electricity transmission and distribution lines, most of which were built during the Soviet period and are now past their useful economic life. The obsolete infrastructure results in high electricity losses, estimated at 20 percent of net generation, and frequent power outages undermining economic activities and the well-being of citizens across the country.
“This new transformational project supports the Government’s goal of removing barriers to the effective operation and growth of the electricity sector. It will create the conditions for transforming the NEGU into a modern and commercially run company and modernizing the national power transmission system. These measures will ensure reliable electricity supply for approximately 32 million consumers and, importantly, enable the grid integration of new large-scale renewable energy generation projects,” said Marco Mantovanelli, World Bank Country Manager for Uzbekistan.
The project will help modernize outdated energy infrastructure by financing a part of NEGU’s priority investment program. Among other activities, it will include rehabilitation, upgrade, and expansion of 22 existing obsolete high-voltage substations and construction of a new 500 kV transmission substation and associated transmission lines in 11 regions of Uzbekistan.
The project will introduce modern digital and telecommunication technologies and solutions to improve the process of monitoring, control, and operation of the power transmission system. This will include the installation of a new Supervisory Control and Data Acquisition (SCADA) and Energy Management System (EMS) for the NEGU’s central and regional dispatch centers to replace the outdated systems placed in operation during the Soviet era.
Given the company’s strategic role in the electricity sector, the project will support the transformation of the NEGU by developing its business processes, financial, operational, and commercial performance, digitalization, as well as institutional capacity. This will include activities to improve the company’s operation and planning functions, corporate governance and decision-making processes, and cybersecurity management.
The project aims to support the country in its clean energy transition by improving the transmission network’s capacity to integrate renewable energy produced by the private sector. It will contribute to the Government’s plans to decarbonize the electricity sector. The project will directly support the integration of 1,500 MW of renewable energy into the power grid leading to additional CO2 emissions reduction. It will also help mobilize private investments in the country’s renewable energy sector.
The project will build foundations to transit to a competitive electricity market in Uzbekistan through supporting initial steps towards introducing operations based on market principles. It will also contribute to the development of regional electricity trade in Central Asia by rehabilitating and expanding transmission infrastructure connecting Uzbekistan with Afghanistan, Kazakhstan and Tajikistan’s electricity systems.
The project was prepared with a $350,000 grant from the Europe and Central Asia Regional Capacity Development Trust Fund and a $500,000 grant from the Program for Asia Connectivity and Trade. It was informed by the Support for Preparation of Energy Sector Strategy programmatic technical assistance co-funded by the World Bank-led Energy Sector Management Assistance Program.