Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 22 августдаги ПҚ-4422-сонли “Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳанинг энергия самарадорлигини ошириш, энергия тежовчи технологияларни жорий этиш ва қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришнинг тезкор чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижроси юзасидан ижтимоий соҳа объектларида бир қатор ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, жорий йилнинг июн ойида “Ўзэнергоинспекиция” Қорақалпоғистон Республикаси ҳудудий бўлими томонидан ижтимоий соҳа объектларининг куз-киш даврига таёргарлик ишлари юзасидан ўтказилиб келинмоқда. Унга кўра Бозатау тумани 13-сонли ўрта мактаб биноси олдига ҳар бирининг қуввати 320 Вт бўлган 7 та қуёш модулининг жами қуввати 2,24 кВт бўлган монокристал таркибли қуёш панеллари ҳамда жами сиғими 400 литр бўлган 5 та монокристал таркибли қуёш панели сув иситгичлари ўрнатилди.
Юқоридаги ташаббуслар эса юртимизда қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришда ва электр энергетика соҳаси тизимини сифат жиҳатидан яхшиланишига хизмат қилиши билан аҳамиятлидир.

Энергосберегающие технологии для социальных объектов
В Бозатаутском  районе Республики Каракалпакстан в рамках подготовки социальных объектов к предстоящему осенне-зимнему периоду полностью готова к использованию солнечной энергии школа № 13.
Для этого здание средней школы № 13 оснащено региональным филиалом «Узэнергоинспекции» 7 солнечными модулями общей мощностью 320 Вт, монокристаллическими солнечными панелями общей мощностью 2,24 кВт и 5 монокристаллическими солнечными батареями для нагрева воды суммарной ёмкостью 400 л.
Данная работа проведена в рамках реализации постановления Президента Республики Узбекистан «Об ускоренных мерах по повышению энергоэффективности отраслей экономики и социальной сферы, внедрению энергосберегающих технологий и развитию возобновляемых источников энергии» (от 22 августа 2019 года № ПП-4422).
Эта и другие подобные инициативы являются важными шагами к всё более широкому использованию возобновляемых источников энергии в нашей стране и постоянному совершенствованию всей энергетической системы.