“Иссиқлик электр станциялари” АЖ ёшлари “Биргаликда биз бир кучмиз!” халқаро ёшлар форумида иштирок этишди
• “Иссиқлик электр станциялари” АЖ ёшлари “Биргаликда биз бир кучмиз!” халқаро ёшлар форумида иштирок этишди
27–30 июнь кунлари “Иссиқлик электр станциялари” акциядорлик жамияти ва Навоий кон-металлургия комбинати ҳамкорлигида “Биргаликда биз бир кучмиз!” халқаро ёшлар форуми ташкил этилди.
Навоий вилоятининг “Сармишсой” дараси бағридаги “Сармиш” оромгоҳида бўлиб ўтган халқаро форум ишида “Иссиқлик электр станциялари” акциядорлик жамияти, Навоий кон-металлургия комбинати ҳамда Қозоғистон, Россия ҳамда Япония давлати электр энергетика тармоғи корхоналари ёшлари иштирок этишди.
Гуруҳларга бўлинган ёшлар етакчилик кўникмаларини ривожлантириш ва жамоада самарали ишлаш бўйича семинар-тренингларда, шахмат, стол тенниси, футбол, волейбол ва баскетбол бўйича спорт мусобақаларида, “Заковат” интеллектуал ўйинида ва бошқа турли маънавий-маърифий тадбирларда иштирок этишди. “Сармишсой”нинг қадимий қоятош суратлари билан танишилди ва Нуротанинг “Чашма” мажмуаси зиёрат қилинди.
– Гуруҳларда ёшлар билан жамоада ишлашнинг етакчи тамойиллари бўйича тренингларда иштирок этяпмиз – дейди қозоғистонлик Надежда Попова. – Яратилган мулоқот майдони учун раҳмат, турли давлатлар ёшлари билан мулоқотда бўлиш янги ғоялар ва ташаббусларнинг асоси деб ҳисоблайман.
– Айни пайтда “JICA” лойиҳаси бўйича “Навоий ИЭС” АЖда ёш мутахассисларнинг билим ва малакасини ошириш дастурида иштирок этяпман, – дейди Япониянинг “TEPSCO” компанияси вакили Такуя Ямамоту. – Форумда иштирок этаётганимдан мамнунман, албатта, бу каби тадбирлар ёшларнинг эзгулик ва бунёдкорлик сари бирлашишига хизмат қилиши билан муҳим аҳамият касб этади.
Халқаро форумнинг тантанали ёпилиш маросими кўтаринки руҳда бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги, “Иссиқлик электр станциялари” акциядорлик жамияти ва Навоий кон-металлургия комбинати вакиллари, жамоатчилик ҳамда ёшлар иштирок этишди.
– Электр энергетикаси ва тоғ-кон саноати корхоналарида фаолият юритаётган ёшларнинг ғоя ва ташаббусларини қўллаб-қувватлаш, Ўзбекистон, Қозоғистон, Россия ҳамда Япония ёшлари учун мулоқот майдонини яратиш, юртимизда ёшлар сиёсати йўналишида олиб борилаётган ишлар билан ҳамкорларимизни таништириш, шунингдек, 30 июнь – Ўзбекистон ёшлари кунини муносиб кутиб олиш, форумнинг асосий мақсади – дейди “Иссиқлик электр станциялари” акциядорлик жамияти” Бошқаруви раиси Фарҳод Абдураҳмонов.
Форум натижалари бўйича спорт ва маънавий-маърифий тадбирларда фаол иштирок этган ёшлар тақдирланди.

Молодежь АО «ТЭС» участвовала в Международном молодежном форуме «Вместе мы - сила!»
АО «Тепловые электростанции» («ТЭС») совместно с Навоийским горно-металлургическим комбинатом 27-30 июня 2021 года организовали международный молодежный форум «Вместе мы - сила!».
В международном форуме, который прошел в зоне отдыха «Сармиш» Навоийской области, приняли участие молодые люди из АО «ТЭС», Навоийского горно-металлургического комбината и энергетических компаний Казахстана, России и Японии.
Разделившись на группы, молодые люди участвовали в семинарах по развитию лидерских качеств и эффективной командной работе, спортивных соревнованиях по шахматам, настольному теннису, футболу, волейболу и баскетболу, интеллектуальной игре «Заковат» и различных других духовно-просветительских мероприятиях. Они также ознакомились с древними наскальными рисунками (петроглифами) ущелья Сармишсай и посетили комплекс «Чашма» в Нурате.
- Мы участвуем группами в тренингах по основным принципам современной работы с молодежью, - говорит Надежда Попова из Казахстана. – Это очень успешный опыт, который создается благодаря созданному диалоговому пространству. Я считаю, что общение с молодежью из разных стран - это основа для новых идей и инициатив.
- В настоящее время я принимаю участие в проекте JICA, который реализуется на Навоийской ТЭС с целью улучшения знаний и навыков молодых специалистов, - сказал Такуя Ямамоту, представитель японской компании TEPSCO. - Мне приятно участвовать в этом форуме, конечно, такие мероприятия играют важную роль в объединении молодежи для добрых дел и творчества.
Торжественно и радостно прошла церемония закрытия международного форума. В ней приняли участие члены руководства Министерства энергетики Республики Узбекистан, АО «ТЭС» и ​​Навоийского горно-металлургического комбината, представители общественности и, конечно, молодежь.
- Целью нашего форума является поддержка идей и инициатив молодых людей, работающих в энергетической и горнодобывающей отраслях, создание диалоговой площадки для молодежи Узбекистана, Казахстана, России и Японии, знакомство наших партнеров с работой, проводимой в нашей стране в области молодежной политики, - сказал Фарход Абдурахманов, председатель правления АО «Тепловые электрические станции». - Проведением этого форума мы старались достойно отметить важную дату 30 июня – День Молодежи Узбекистана.
По итогам форума награждены молодые люди, активно участвовавшие в спортивных и духовно-просветительских мероприятиях.